Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Zoofobi Nedir? Zoofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Bilgi

22 Ağustos 2018 Çarşamba 00:35:23

Zoofobi Nedir? Zoofobi Nasıl Tedavi Edilir?

Hayvan fobisi olarak adlandırılan Zoofobi en popüler fobiler arasında yer almaktadır. Hayvanlara karşı korku duymak, hayvanlardan iğrenmek zoofobinin görünüm biçimleridir. Peki Zoofobi nedir? Zoofobi tedavisi nasıl yapılır? Neler yaparak hayvanlara karşı korkumuzu, Zoofobimizi yenebiliriz? Sizler için araştırdık…

zoofobi, hayvan korkusu,

Bütün fobilerin kaynağı anksiyetedir. Anskiyete bozukluğu olarak karşımıza çıkan fobilerden biri de Hayvan korkusu olarak adlandırabileceğimiz Zoofobidir. İnsan psikolojisini, derinliklerinde yaşananların etkisiyle her türlü nesneye, şeye korku geliştirebilmektedir. Bunlardan biri de hayvanlara karşı duyulan korku ve iğrenme şekliyle Zoofobi (Zoophobia) dır. Ülkemizde de en yaygın fobiler arasında yer alan Zoofobi insanlar ile hayvanlar arasındaki etkileşimsizliği de artırıyor.

Zoofobi bağlamında günümüze dek birçok araştırma ve çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların ortaya koyduğuna göre İnsan, birçok tehlikeli hayvandan genetik kodları itibariyle korkmaya programlanmıştır. Örneğin yılan, zehirli örümcekler ve bazı yaban hayvanlarına insanlar tehlike algısıyla doğrudan “korku” duyuyorlar. Korku, belli bir seviyeye kadar insanın ihtiyacı olan bir şeydir. Bu örneklerini verdiğimiz hayvanların garipsi yapıları, tehdit ve korku uyandıran halleri, özellikleri nedeniyle insanlarda korku ve iğrenme oluşması doğaldır.

Hayvan korkusuyla ilgili yapılan ulusal ve uluslararası çalışmalar bize Zoofobi ile ilgili daha detaylı bilgiler veriyor. Kadınlarda hayvan korkusu yani zoofobi erkeklere oranla çok daha yüksek. Öte yandan bir çalışmada hayvanlar 3 gruba ayrıldı. Bu kategoriler: 1. Korkutucu, 2. Korkutucu Olmayan Sevimli, 3. İğrenç hayvanlar olmak üzere gruplandırıldı. 3. kategorideki İğrenç hayvanlara duyulan korkunun daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Zoofobi sahibi insanlar, özellikle yılan, kurbağa, hamam böceği, kurtçuk ve kertenkele gibi “tiksinç, iğrenç” olarak nitelendirilen hayvanlardan daha çok korkma eğilimine sahipler.

ZOOFOBİ NASIL, NEDEN OLUŞUR? ZOOFOBİNİN TEMELİNDE YATAN SEBEPLER

zoofobi

Hayvanlardan korkma eğilimi tüm dünya üzerinde var olan bir fobi türü. Ülkemizde de bir hayli Zoofobi sahibi insan mevcut. Peki Zoofobinin nedenleri neler? Bu soruya verilecek en temel cevap, kişinin küçüklük yaşlarında hayvanlarla ilgili geçirdiği bir olumsuz tecrübesidir. Zoofobi bir uzman eşliğinde gerçekleştirilen tedavi ile ortadan kalkabildiği gibi bazen de hiç tedavi görmeden de kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak bazı kimselerde Zoofobi ömür boyunca sürebilir.

Dünya üzerinde insanların %8’inin bir takım hayvan türüne karşı fobisinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Zoofobinin arkasında yatan temel sebep kişinin iç dünyasında yaşadığı yoğun kaygı ve strestir. Bu kaygı ve stres, kişi her yeni olayla karşılaştığında flash back yaparak kişinin önüne gelmektedir. Örneğin sevilmeyen bir hayvanla karşılaşma, aynı ortamda bulunma hallerinde beyinde yerleşik bulunan kaygı ve stres ortaya çıkarak Zoofobiyi tetiklemektedir.

Bununla birlikte şunun altını çizmeliyiz ki her hayvandan korkan kişinin Zoofobisi olduğu söylenemez. Örneğin yılan ve akrep gibi aşırı tehlikeli, zehirli hayvanlardan korkmak insanların tümü için doğal bir davranıştır. Herkes bir yılan gördüğünde korkabilir. En azından ortalama bir insandan yılandan korkması beklenebilir, ayıplanmaz, şaşırtmaz. Ancak sevimli/sevimsiz, zararlı/zararsız hayvanlardan hiçbir mantıksal bir sebebi bulunmadan aşırı şekilde korkmak Zoofobiye işaret etmektedir.

ZOOFOBİNİZİN OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ? ZOOFOBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Zoofobi sadece korktuğunuz hayvanla etkileşime girdiğinizde, onu gördüğünüzde, onunla aynı ortamda bulunduğunuzda vs. ortaya çıkmaz. Zoofobi belirtilerini o hayvanı düşündüğünüz anda da gözlemleyebilirsiniz. Fiziki ve duygusal birçok Zoofobi belirtisi mevcuttur. Bunlar;

  • Aşırı baş dönmesi ve baş ağrısı,
  • Ani bayılma,
  • Nefes alıp vermede zorlanma, nefessiz kalacak gibi hissetme,
  • Hareket etmeden put gibi dona kalma,
  • Nabzın yükselmesi,
  • Solunumun aşırı derecede hızlanması,
  • Aşırı terleme ve bacakların titremesi,
  • Doğrudan kaçmaya başlamak.

Zoofobi çevremizde çok aşırı derecede gözlemlemediğimiz bir durum olabilir. Ancak durum öylesine ciddi ki, korktuğu hayvanla karşılaşma olasılığına karşı evinden çıkmayan, uç noktadaki zoofobi sahibi insanlar vardır. Sürekli beyninde kaygı ve stresle hayvan korkusunu bir resim gibi taşıyan bu insanlar çok büyük bir sıkıntıyla karşı karşıyalar.

ZOOFOBİ NASIL TEDAVİ EDİLİR? ZOOFOBİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

zoofobi

Hayvanlara karşı aşırı ve mantıksız bir korku içinde olan Zoofibi sorunluları, ilk olarak bunu kabullenmeliler. Zoofobi sorunu olduklarını kabullenmenin ardından, ümitsizliğe kapılmadan dünya üzerinde milyonlarca insanın hayvanlardan korktuğunu ve Zoofibi sorunu yaşadığını düşünerek kendilerini rahatlatmalıdırlar. Zoofobi tedavisi için fobinin seviyesine göre uzman bir psikolog ve psikiyatrdan destek alınabilir. Zoofobi tedavisinin en önemli yöntemi olarak “Davranış Terapisi” gösterilmektedir. Davranış terapisinin yanı sıra hekimler tarafından ilaçlar da tavsiye edilmektedir. Ancak ilaçlar, Zoofobi sorununun uç noktalarını yaşayanlar ve tedavinin son aşamasına gelen kişiler için önerilmektedir.

Zoofobi tedavisinde bir diğer yöntem Kademeli Duyarsızlaştırma yöntemidir. Bu yöntemde kişinin korktuğu hayvan türüne alışması sağlanmaktadır. Nasıl mı? Bu hayvanın fotoğrafları ve videoları belli aralıklarla zoofobi sorunu yaşayan kişiye izletilerek aşırı kaygı ve stresin aşılması sağlanarak.

Zoofobi tedavisinin diğer tedavi yöntemleri; Meditasyon, Pozitif Görselleştirme, Sedatif ve Antidepresan haplar olarak karşımıza çıkıyor. Eğer zoofobiden muzdaripseniz uzman bir psikolog veya psikiyatra başvurarak hangi tedavi yönteminin sizin için daha iyi geleceğini öğrenerek, bir an önce bu sorunu aşmaya çalışabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı