Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Bilgi

15 Eylül 2018 Cumartesi 11:58:18

Yumurta Üzerindeki Kodlar Ne Anlama Geliyor?

Marketten aldığımız yumurtaların üzerinde kırmızı renkle yazılmış kodlar birçoğumuzun dikkatini çekmiştir. Peki yumurta üzerindeki kodlar ne anlama gelmekte, bizlere ne ifade etmektedirler? Günümüzde artık zorunlu şekilde her yumurtanın üzerinde bulunması gereken bu kodların anlamını sizler için araştırdık…

Art arda gelen zamlarla birlikte yumurta fiyatları da bir miktar arttı. Marketten aldığımız yumurtaları artık daha bir yakından inceler hale geldik. Önceden çok da dikkat etmediğimiz “yumurta kodları” şimdi artık gözümüze batar hale geldi. Peki yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor? Bu kodların anlamı ne? Hiç düşündünüz mü?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türk Gıda Kodeksi’nce çıkarılan ve 2017 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yumurta Tebliği sonrasında artık üreticilerin satışa sunulan yumurtalar üzerine bu “Yetiştirme metodu kodu”nu yazması zorunlu hale getirildi. Bu kodları yumurtalar üzerine işlemeyen üreticilerin yumurtaları satılamayacak, raflarda yer alamayacak. Son zamanlarda daha da sıklaştırılan kontroller çerçevesinde artık “kodsuz” yumurta bulmak çok zor. Peki nedir bu yetiştirme metodu kodu? Bu yazımızda yumurtalar üzerindeki kodların ne anlama geldiğini hazırladık…

YUMURTANIN KALİTESİ VE KOD NUMARASI ARASINDAKİ İLİŞKİ

Yumurtalar üzerinde 4 çeşit kod bulunuyor. 2017 yılının sonlarına doğru yürürlüğe giren Tebliğ ile birlikte yumurtalar üzerinde yer alan bu kodlar, satın aldığımız yumurtaların cinsini ve kalitesini gösteriyor. Uzunca bir harf-sayı kombinasyonundan oluşan Yumurta kodlarının bakmamız gereken kısmı başındaki ilk sayısı. 0, 1, 2 ve 3 sayısıyla başlayan kodlar ne anlama geliyor?

Yumurta Kodu 0 ile başlıyorsa: Markettten, bakkaldan aldığınız yumurtanın kodu 0 ile başlıyorsa yumurta organik demektir. Yumurtayı üreten “yumurtlayan” tavuk organik yemlerle, hiçbir kimyasal ve katkı maddesi içermeden beslenmiş ve yumurtalar da organik şekilde yumurtlamıştır. Uzun lafın kısası bizim tüketmemiz gereken yumurta kodu 0 ile başlayan yumurtalardır. Çünkü en sağlıklı yumurta, kodu 0 ile başlayan yumurtalardır. Öte yandan “0” kodlu yumurtalar diğerlerine oranla biraz daha pahalıdır.

Yumurta Kodu 1 ile başlıyorsa: Eğer satın aldığınız yumurtanın kodu 1 ile başlıyorsa, yumurtlayan tavuk gezen bir tavuktur. Yani tavuk çiftliklerinden üretilen yumurtalar anlamına gelmektedir. 0 Kodlu yumurta bulamadığınız hallerde 1 numarasıyla başlayan koda sahip yumurtaları tercih edebilirsiniz.

Yumurta Kodu 2 ile başlıyorsa: 2 Numaralı kodun anlamı tavuğun kümes hayvanı olmasıdır.  Satılan yumurtaların büyük çoğunluğu da zaten 2 numarası ile başlamaktadır. Ancak 2 numarasıyla başlayan koda sahip yumurtaların sağlık için yararlı olduğunu söylemek kolay değildir. Yine de bugün birçoğumuz 2 ile başlayan yumurtaları tüketmekteyiz…

Yumurta Kodu 3 ile başlıyorsa: 3 Numaralı kodun anlamı tavuğun kafeste yetişmesi ve yumurtlamasıdır. Daha açık ifadeyle bu yumurtalar fabrikasyon aşamalarından geçirilerek yumurtlayan tavuklarca üretilmektedir. Kuş gribi vb. hastalıkların kol gezdiği dönemlerde yumurta fabrikalarının içler acısı hali ortaya çıkmıştı. Bu nedenle 3 nolu kod ile başlayan yumurtaların sağlıklı olmadığını söyleyebiliriz.

HANGİ YUMURTA KODU TERCİH EDİLMELİ?

Yumurta tüketimi ülkemizde çok çok yüksek seviyelerde. Hal böyle olunca vatandaş, organik ve en sağlıklı yumurtayı tüketmek istiyor. İşte bu noktada yumurtaların üzerindeki kodlar önem taşıyor. Hangi yumurta tüketilmeli? Hangi yumurta koduna dikkat edilmeli? Sorularının cevabını esasen yukarıda verdik. Ancak tekrar belirtelim; ile başlayan yumurta kodlarını ve yumurtaları tercih etmeli; yani tam organik yumurtaları tüketmeliyiz, ancak bu tarz yumurtaları bulamadığımız halde mutlaka ile başlayan yumurta kodları ve yumurtalarını tercih etmek lazımdır. 2 ve 3 kodlu yumurtalar önerilmemektedir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı