Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Yeşil Çay Nedir? Yeşil Çay’ın Zayıflamadaki Etkisi ve Faydaları Nelerdir?

Sağlık

25 Ağustos 2018 Cumartesi 15:50:59

Yeşil Çay Nedir? Yeşil Çay’ın Zayıflamadaki Etkisi ve Faydaları Nelerdir?

Özellikle Uzak Asya’da vazgeçilmez bir içecek olan Yeşil çay nedir? Sağlığa ve kilo vermek isteyenlere nasıl faydaları vardır? Uzun süreli bir ömür için tüketilen ve birçok hastalığa iyi gelen Yeşil çayı bu yazımızda sizler için araştırdık. Yeşil çayın hızlı yağ yakımına etkisinden de bahsederek sağlığa ve kilo vermek isteyenlere faydalarından bahsedeceğiz…

Alternatif tıbbın en büyük nimetleri arasında yer alan faydalı otlar içerisinde Yeşil Çay bitkisini eminiz duymuşsunuzdur. Günümüzde artık marketlerde ve hatta bakkallarda dahi bulabileceğiniz Yeşil çayı aktarlardan da temin etmeniz mümkün. Özellikle Çin bölgesinde bolca tüketilen yeşil çay bir rivayete göre Çin İmparatoru’nun önünde bulunan bir suyun içerisine düşmüş ve ardından da ünlenerek o bölgede en çok tüketilen içeçek olmuştur. Son dönemde ülkemizde de Maranki vb. alternatif tıp adamlarının ortaya çıkmasıyla birlikte daha popüler hale gelen yeşil çay, özellikle hızlı kilo vermek isteyenlerin 1 numaralı tercihi olmayı başarmıştır.

Sağlığa birçok faydası bulunan Yeşil çayın, günlük tükettiğimiz siyah çaydan daha fazla faydasının bulunduğu bir gerçek. Öyle ki son dönemde siyah çaydan çok yeşil çay tüketiminde büyük artış yaşanmıştır. Ancak ülkemizde siyah çay tüketimini de yabana atamayız. Yeşil çay nasıl tüketilir? Günde kaç fincan içmeli? Sorusunun cevabı 1 fincandır. Evet günde 1 fincan yeşil çay içerek, yeşil çayın faydalarından nasiplenebilirsiniz. Bu 1 fincanı her gün alışkanlık haline getirebilirseniz sağlığa çok faydalı olduğunu kısa sürede deneyimleyeceksiniz.

Yeşil çay ile siyah çayın toplanması benzerlik gösteriyor. Yeşil çay ile siyah çay arasındaki tek farkı ise oksijene karşı verdikleri tepkilemer diyebiliriz. İki çayda da kafein ve antioksidan bulunmakla birlikte yeşil çayın içeriğinde daha az kafein daha fazla antioksidan vardır. Yani daha faydalı olduğu buradan bellidir. Yeşil çayın da kendi içinde birçok çeşidi mevcuttur. Bu çeşitlilik biraz da yeşil çayın yetiştirilmesi ile alakalı olmakta olup şimdi hep birlikte yeşil çayın genel özelliklerine, sağlığa faydalarına değinelim…

YEŞİL ÇAY NASIL BİR BİTKİ, NASIL BİR İÇECEK?

Öncelikle siyah çay ile yeşil çay Camellia sinensis yapraklarından elde edilmektedir. Ancak yeşil çayı elde etmek için bu yapraklar hızla kurutulur. Yani yeşil çay bitkisinin oksijenle tepkimeye girmesine müsaade edilmeyerek siyah çaya dönüşmesi önlenir. Binlerce yıl öncesine dayanan tarihiyle yeşil çay, önceleri bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve kolestrol sorununa karşı iyi geldiği inancıyla tüketilmiştir. Ancak günümüzde daha birçok faydası daha ortaya çıkmıştır. Örneğin; kansere karşı birebir olması, diş eti problemlerine karşı faydalarının bulunması, hızlı kilo vermek isteyenler için yağ yakımına yardımcı bir içecek olması yeşil çayın faydaları arasında yer almaktadır.

YEŞİL ÇAY TÜKETİMİ NASIL OLMALI?

Yeşil Çay bitkisinin genel tüketim çeşidi “Çay” olarak içilmesidir. Yeşil çayı tüketmek için demlemek gereklidir. Günde ihtiyacınız olan 1 fincan yeşil çay için 1 çay kaşığı yeşil çayı tıpkı normal çay demler gibi demlemelisiniz. İlk olarak suyu kaynamaya alın. Su kaynadıktan sonra ocağı 4 ila 5 dakika kapalı tutun. Son olarak yeşil çayı ilave ederke 2-3 dakika daha demlenmesini sağlayın. Yeşil Çayı sıcak olarak değil ılık şekilde tüketmeniz önerilmektedir. Ayrıca bir ipucu daha: Yeşil çayı demlerken kullandığınız su hazır sulardan olursa daha lezzetli bir hal alacaktır.

Öte yandan Yeşil çay bitkisini temin ettiğiniz noktalar da lezzet için farklılık arz edebilir. Yani bir bakkal veya marketten kapalı kutuda alacağınız yeşil çay yerine aktardan alacağınız yeşil çaylar daha lezzetli olacaktır. Hem sağlık açısından da aktardan alınan yeşil çay daha büyük faydalar sağlamaktadır. Ayrıca yeşil çayı taze şekilde tüketmeliyiz. Bir süre tüketmeyip daha sonra tüketirsek tadı biraz acı gelebilir.

YEŞİL ÇAYIN FAYDALARI NELERDİR?

Yeşil çayın kilo vermek isteyenlere hızlı yağ yakımı konusunda olduğu kadar bazı hastalıklara da büyük faydaları vardır. Özellikle de şuan tıbbi bir tedavisi tam anlamıyla ortaya konamayan “kanser” hastalığının önlenmesinde Yeşil çayın faydaları halen araştırılan bir konudur. Özellikle Asya ülkelerinde yapılan bu araştırmalar her geçen gün kanserin çözümü noktasında yeşil çayın önemini ortaya koymaya çalışmaktadır.

Yeşil çayın güçlü antioksidan yapısı ile türlü hastalıklara çare olması, tüketimini daha da yaygınlaştırmıştır. İşte şimdi Yeşil çayın faydaları üzerinde durmakta fayda var. Yeşil çayın faydalarını maddeler halinde sıralayalım…

  • Özellikle Yaz aylarında sıkı bir vücuda sahip olmak ve zayıflamak isteyenler için çok iyi bir tercih olan Yeşil çay, içerdiği antioksidanlar ile hızlı yağ yakımı gerçekleştirir. Kadınların bel bölgesinde sürekli şikayet ettikleri yağların da çözümü olan yeşil çay, düzenli beslenme ve sporla birlikte kullanıldığında etkisini çok iyi gösteren bir bitkidir.
  • Tansiyon problemi yaşayanlar tarafından yeşil çay sıklıkla tercih edilir. Yüksek tansiyona sebep olan anjiyotensin enziminin yıkıcı etkilerini ortadan kaldıran yeşil çay, kan basıncını da düzenler. Böylece kalp krizi riski de en aza indirgenir. Kalp hastaları için de yeşil çay önerilmektedir.
  • Kötü kolestrol adı verilen LDL’nin vücutta birikmesini engelleyerek damar tıkanıklığı içinde birebir olan Yeşil çay, anormal kan pıhtılaşmalarının da önüne geçer.
  • Yeşil çayın en çok tüketildiği Japonya ve Çin’de yapılan araştırmalar göstermiştir ki günde 2 su bardağı Yeşil çay içenlerde kanser riski en aza indirilmiştir. Yeşil çayın kansere karşı bu etkisi onu alternatif tıbbın en büyük nimetlerinden biri haline getirmektedir.
  • Diş eti problemlerine ve dişte çürüklere karşı da müthiş etkili olan yeşil çay, dişte biriken plakları temizlemede önemli bir fonksiyon üstlenmektedir.
  • Düzenli olarak yeşil çay tüketen kimselerin bağışıklık sisteminin diğerlerine oranla daha güçlü olduğu ortaya çıkmıştır. Hastalıklara karşı doğal bir koruma işlevi görmektedir.
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı