Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Yazıyı Ses Olarak Düzenleyen Uygulamalar! Kağıttakileri Sesli Hale Getirme Programları

Teknoloji

16 Ağustos 2018 Perşembe 19:01:12

Yazıyı Ses Olarak Düzenleyen Uygulamalar! Kağıttakileri Sesli Hale Getirme Programları

Bu yazımızda yazıyı sese çeviren uygulamalar konusuna değineceğiz. Yazıyı sese çeviren bu programlar sayesinde, bir haberi, yazıyı, kitabı veya anekdotu okumak yerine dinleme şansına sahip olacaksınız. Özellikle yolculuk sırasında bu uygulamalar sayesinde aracınız içerisinde sesli şekilde öğrenme gerçekleştirebilirsiniz. Biz de size yazıyı sese çeviren en iyi 5 uygulamayı listeledik!

Yazıları sese çevirmek istemez misiniz? Elinizdeki bir belgeyi, kitabı, haberi veya herhangi bir yazıyı okumaktan imtina ettiğiniz anlarda sesli şekilde dinlemek işinizi kolaylaştırabilir. İşte bunun için metinleri sese dönüştüren Android programlara ihtiyacınız olacak. iOS için bu yazımızda bir program önermeyeceğiz. O yüzden Android kullanıcılarının işine yarayacak bu programlar. Android platformunda yazıyı sese çeviren en iyi 5 uygulamayı araştırdık.

Listemizin 1. sırasında @Voice Aloud Reader yer alıyor! Voice Aloud Reader, yazıları sese çevirmede en etkili programlardan biri. Özellikle de internette rastladığınız ve ilginizi çeken bir yazıyı okuyacak vaktiniz olmadığında bu metni sese çevirmede oldukça başarılı olan bir program. Kullanması da oldukça basit. Dinlemek istediğimiz metnin altında, kenarında, köşesinde bulunan “Paylaş” butonuna basarak Voice Aloud Reader’ı seçiyoruz. Bu yolla metin Voice Aloud Reader’a aktarılacak. Ardından okutmaya başlıyoruz. Bu yolun dışında metnin yer aldığı sitenin “URL” adresini doğrudan Voice Aloud Reader’a girerek de okutabiliriz.

Voice Aloud Reader, gelişmiş yapısıyla reklam, menü vb. okunmaması gereken, gereksiz yerleri görmezden gelerek ihtiyacınız olanı sunuyor. Uygulamaya Word, PDF formatındaki metinleri yüklemeniz de mümkün.

2. SIRADA NARRATOR’S VOICE VAR!

Narrator’s Voice internetten, mesajlardan, belgelerden, metinlerden yazıları sese çevirmenin yanı sıra biraz farklı sürpriz özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Örneğin metni sese çevirdiğinizde bu sesi eko, koro, sound eco, yankı gibi seçeneklerle özelleştirebiliyorsunuz. Ayrıca iPhone, Android ses yöneticileri Siri, Cortana, Steven ve Pink Sheep gibi ünlü sesler de Narrator’s Voice programında mevcut.

Narrator’s Voice’in hem ücretsiz hem de ücretli versiyonu bulunmaktadır. Ücretli versiyonda bir takım ek özelliklerin yanı sıra reklamsız bir kullanım sunulurken ücretsiz versiyonda istediğinizi sunacak yapıya ulaşmıştır. Ancak ücretsiz versiyonlarda biraz reklam görebilirsiniz.

LİSTEMİZİN ÜÇÜNCÜSÜ TALK FREE

Ek özellikler Talk Free’de yer almasa da salt yazıyı sese çevirmek için işinizi en iyi görebilecek programların başında Talk Free yer alıyor! Talk Free, Google’ın TSS motoruyla Android işletim sistemlerinde metni sese çevirmeyi sağlayan özelliği bünyesinde barındırıyor. Bu sayede Google ve Android’in güçlerini birleştirerek en iyi hizmeti sunmayı amaçlıyor. Aynı zamanda Google TTS sayesinde birçok dilde seslendirme yapabilmesi çok büyük bir artı.

4. SIRADA T2S YER ALIYOR

T2S’in üst sıralarda yer almasının nedeni kullanıcısına çok modern bir arayüz ve kolay bir kullanım sağlaması. Öte yandan yukarıdaki programların aksine herhangi bir URL Kopyalama vb. işlemle uğraşmadan metni sese hızlı şekilde çevirebilirsiniz. Nasıl mı? T2S’in bünyesinde bir web tarayıcısı bulunuyor. Buradan metne giriş yaparak hızlı yoldan, uğraşmadan metni sese çevirmek mümkün oluyor.

Aynı zamanda T2S ile metnin çevirisi olan sesleri kaydedebilir, bu sesleri arkadaşlarınıza göndermek veya telefonunuzda, tabletinizde tutmak için kaydedebilirsiniz.

5. SIRADA POCKET UYGULAMASI VAR

Pocket, işin esasında bir metin-ses çevirme aracı değildir. Ancak size hoşunuza gidebilecek, ilginizi çekebilecek haberler sunar. Dilerseniz bu haberleri sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz. Öte yandan sadece haberler değil çeşitli sitelerden, platformlardan bilgileri sesli hale getirmek istiyorsanız Pocket kullanmak işinize yaramayacaktır. Ancak dediğimiz gibi haber okuyucuları için Pocket çok iyi bir tercih.

Listemizde yer alan uygulamaları Google Play Store’dan indirerek kullanmaya başlayabilir, metinleri okuma fırsatınız olmadığı zamanlarda sese çevirerek dinleme şansını yakalayabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı