Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Yazılım Nedir? Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Teknoloji

11 Ağustos 2018 Cumartesi 23:26:03

Yazılım Nedir? Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Bilgisayar çağında geleceğin mesleği olarak Bilgisayar mühendislerinin uğraş alanına giren yazılım özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için büyük bir ihracat kapısı. Bu yazımızda Yazılım Nedir? Yazılım çeşitleri nelerdir? sorularının cevabını bulabileceksiniz. Siz de yazılıma merak duyuyor ve geleceğin mesleği olarak lanse edilen yazılımcılığa adım atmak istiyorsanız başlangıç seviyesi için mutlaka bu makalemizi okumalısınız…

Bilgisayar çağında yaşamaktayız. Çağımızda tankı tüfeği olan değil bilgisi, teknolojisi ve zekası olan kazanıyor. İşte bu noktada yazılım ve kodlama ön plana çıkıyor. Peki yazılım nedir? Yazılım ne anlama gelir? Yazılımcılık, son yılların en popüler mesleklerinden biridir. Yazılım’ı şu şekilde tanımlayabiliriz: Elektronik cihazların belli bir görevi, işi yerine getirebilmeleri için bilgisayar diline çevrilerek oluşturulan komut listesi.  Daha açıklayıcı olması bakımından bir başka tanım yapacak olursak dijital bölümlerin, görevlerini işbirliği ve uyum içerisinde gerçekleştirebilmelerini sağlayarak, bireyin iş verimini artıran ve zamandan tasarruf etmesini sağlayan programların tamamıdır.

Yazılımı 3 ana kategoriye ayırmamız da mümkün. Bu kategoriler: Web Yazılım, Masaüstü Yazılım ve Mobil Yazılımdır. Günümüzde artık masaüstü yazılım popülaritesini yitirmekte ve daha mobil cihazların ön plana çıkmasıyla mobil ve web yazılımlar üst sıralara tırmanmaya başlamaktadır. Mobil ve web yazılımların popülaritesini artırmasının bir diğer nedeni kolay ve hızlı kurulumla insanların ihtiyaç ve isteklerine daha esnek şekilde cevap verebiliyor olmasıdır.

YAZILIM ÇEŞİTLERİ 

Yazılımı Uygulama yazılımları (Application Software), sistem yazılımları (System Software) ve çevirici yazılımları olarak 3 türde inceliyoruz.

Sistem yazılımları, bilgisayar donanımlarının görevlerini yapabilmesi, uyum içinde çalışabilmesi adına gerekli yazılım türüdür. Sistem yazılımları sayesinde donanımların istenilen şekilde, görev tanımlarına uygun olarak çalışması ve sonucunda bir bütün olarak bilgisayarın istenilen doğrultuda çalıştırılması sağlanıyor. Sistem yazılımlarına örnek vermek gerekirse işletim sistemlerini örnek gösterebiliriz. Örneğin Windows işletim sistemi, hem bilgisayarın donanımlarına etki ettiği gibi hem de bir takım diğer yazılımları da yönetmektedir. Sistem yazılımlarının daha güvenilir ve hızlı şekilde çalışmasını sağlamak için ek yazılımlar da kullanılabilir. Örneğin işletim sistemini koruyan, antivirüs yazılımları, dosya biçimlendirme, disk biçimlendirme işlemleri vs…

Uygulama Yazılımları (Application Software), işletim sistemi sayesinde çalışmayı başaran ve kullanıcının istek ve emirlerine uygun olarak çalışabilen yazılımlardır. Uygulama yazılımlarında kullanıcı arayüzleri mevcuttur. Bunun tipik örnekleri bilgisayarımıza yüklediğimiz oyunlar, programlardır. En çok kullandığımız yazılım da Uygulama yazılımlarıdır.

Gelelim Çevirici Yazılımlarına… Çevirici yazılımlarının kullanımı yazılımlarda dil değişikliği içindir. Yazılım için birçok yazılım dili mevcut olduğundan çevirici yazılımlar bir gereklilik olarak karşımıza çıkıyor. Çevirici yazılımlar olmasaydı eğer birçok program doğru şekilde çalışamaz ve bu da sistemsel sorunlara yol açardı. Çevirici yazılımlar uygulama yazılımlarının desteklenmesini sağlamak için gerekli dil değişikliğini yaparak sisteme uyumlu hale gelmesini sağlamaktadır.

CASUS YAZILIM NEDİR? NASIL KORUNURUZ?

İşletim sistemine sızarak kullanıcıların önemli bilgilerini kopyalayan, yedekleyen ve çalan veya sistemi ele geçirmek veya sisteme zarar vermek adına görevler üstlenen zararlı yazılımlar Casus Yazılım olarak adlandırılmaktadır. Bu yazılımlardan korunabilmenin yolu sistemi iyi bir güvenlik korumasıyla korumak ve gerekli anti-virüs programlarının kurulumunu yaparak güvenliği üst seviyeye çıkarmaktır.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı