Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Yaşlanmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Sağlık

28 Ağustos 2018 Salı 01:07:54

Yaşlanmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Bazı gıdalar vardır ki yaşlanmayı ve bunamayı hızlandırır. Vücudun kan şekeri seviyesini alt üst ederek su tutmasını etkileyen bu besinler daha çok şeker bazlı gıdalardır. Metabolizmanın çalışmasını yavaşlatan ve yaşlanmaya neden olan bu yiyecekleri sizler için mercek altına aldık. Bakın hangi yiyecekler yaşlandırıyor?

Sofralarımızda, mutfağımızda ve buzdolabımızda içeriğini bildiğimiz bilmediğimiz birçok besine yer veriyoruz. Bu besinlerden bazıları sağlığımıza ciddi şekilde tehlike oluşturuyor. Bu besinler arasında yaşlanmayı hızlandıran, yaşlılığa neden olan yiyecekler de yer alıyor. Peki nedir bu yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler? Bu yazımızı okuyarak detaylı bilgiye ulaşacak ve sofralarınızdan bu besinleri çıkaracaksınız.

İlk olarak beslenme ile yaşlanma arasındaki ilişkiyi açıklamamız gerekiyor. Hızlı yaşlanmaya sebep olan besinler, vücudun kan şekerinin dengesini bozarak yükseltirler. Yüksek kan şekeri ise vücudun su tutmasını etkiler ve vücut metabolizması yavaşlar. Bu yolla yaşlanma belirtileri de insanların başına daha erken yaşlarda baş göstermeye başlar. Şimdi gelelim yaşlanmayı hızlandıran yiyecekler nelerdir? Sorusuna…

YAŞLANMAYI HIZLANDIRAN YİYECEKLER LİSTESİ

1- ŞEKER

Rafine şekerler, kan şekerini yükselterek sağlığa çok zarar vermektedir. Vücudun metabolizmasını yavaşlatan ve özellikle karın bölgesinde aşırı yağlanmaya sebep olan sanayi menşeili şeker gıdaları fazlaca tüketildiğinde yaşlanmayı hızlandırmaktadır. Bu gibi şekersel gıdalar, günümüzde yediğimiz çoğu şeyde mevcuttur. Bu nedenle çok daha dikkat etmeli ve rafine şeker tüketmemeye çalışmalıyız.

2- HAMUR İŞİ YİYECEKLER

yaşlandıran yiyecekler,

Ülkemiz insanının en sevdiği yemeklerinin bir bölümü hamur işleridir. Ancak hamur işi besinler metabolizmanın yavaşlamasına ve kan şekerinin yükselmesine neden olduğundan yaşlandırmayı hızlandıran yiyecekler kategorisinde yer almaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasıyla vücutta yaşlanma belirtileri de gözlenecektir.

3- RAFİNE/DOYMUŞ YAĞ

Kimyasal olarak üretilmiş Margarin ve Tereyağı gibi yağlar vücudun toksin oranını artırarak vücudun aşırı yağ tabakasıyla karşılaşmasına neden olur. Yaşlanmayı hızlandıran bu yağ türlerinin aksine Ege bölgemizin başını çektiği üretimiyle sağlıklı olan Zeytin yağlarını tercih edebiliriz.

4- ASİTLİ YİYECEK VE İÇECEKLER

Cola, Gazoz vb. asitli içeceklerin içeriğindeki basit şeker yapıları ile vücudun kan şekeri dengesini bozar. Vücudun asidik değerlerinde de oynamalar olur. İç organlar da bu sebeple olumsuz etkilenir. Bu nedenle de yaşlanmaya ortam hazırlar. Asitli içeceklerden ve yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak kalmalıyız.

5- ALKOL

alkol, yaşlandıran içecek

İçeriğinde yüksek oranda maya ve şeker bulunduran Alkol ve türevi içecekler insanın glisemik endeksinin yükselmesine neden olarak vücudun daha hızlı yaşlanmasına neden olur. Su tüketiminin önemli olduğu vücut sağlığı için alkollü içeceklerden tamamen uzaklaşmak gerekiyor! Özellikle de alkol içeren enerji içecekleri ve kokteyl tarzı alkol içeren içeceklerden…

  • yaşlandıran yiyecekler,
  • alkol, yaşlandıran içecek
  • yaşlandıran yiyecekler,
  • alkol, yaşlandıran içecek
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı