Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka da Son Gelişmeler!

Teknoloji

11 Ağustos 2018 Cumartesi 17:57:38

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka da Son Gelişmeler!

Son yıllarda başta Amerika Birleşik Devletleri ve büyük teknoloji şirketlerinin üzerinde çalışmalar yürüttüğü Yapay Zeka nedir? Yapay zeka ile dünyamız nasıl değişecek, Yapay Zeka nelere sebep olacak, nasıl gelişmeler yaşanacak? Yapay Zeka çalışmalarında son durum ne? Artık insanlara iş yerlerinde, fabrikalarda gerek kalmayacak mı? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık…

Son dönemde popülaritesini git gide artıran ve üzerine çalışmalar, araştırmalar başta ABD olmak üzere birçok ülkede yoğunlaştırılan Yapay zeka teknolojisi ülkemizde de yeni yeni duyulmaya başlandı. Her konuda olduğumuz gibi yapay zeka çalışmalarında da geriden geliyoruz. Peki yapay zeka teknolojisi ne zaman tam anlamıyla bitirilecek? Yapay zeka hayatımıza neler katacak? Yapay zeka gelecekte Dünya için bir tehlike oluşturabilir mi? Bu sorulara bu yazımızda cevaplar aradık.

İlk olarak yapay zekaya kadar gelen süreci gözden geçirelim. Teknoloji her geçen yıl her geçen ay ve her geçen gün katlanarak büyüdü, gelişim gösterdi. 20 yıl öncesine kadar vâr olacağını bilmediğimiz akıllı telefonlar, bilgisayarlar günümüzün değişmez ögeleri oldu. 20 yıl önce akıllı telefonlar akıllı cihazlar için kafa yoran bilim adamları bugün bilim dünyası için yeni arayışlara girdiler. Bu arayışlardan bir tanesi de Yapay Zeka oldu.

YAPAY ZEKA NEDİR?

Canlı ve organik bir mekanizma olmaksızın tıpkı biz insanlar gibi hareket edebilen, duygu ve davranışlarına hükmedebilen “yaratık” makinelere verilen isim Yapay zekadır. Her geçen gün üzerinde araştırmalar ve çalışmalar yapılan ve makaleler yazılan Yapay zeka teknolojisine ülkemizden de yoğun bir merak var. Yapay zekalar doğada sadece insanoğlunda bulunan karar verme, irade sahibi olma, özgür olma ve duygulara sahip olma gibi işlevlere sahip olabilecekler.

İLK YAPAY ZEKA ÇALIŞMASINI KİM YAPTI?

Yapay Zeka’nın tarihine bakacak olursak Mathison Turing ismine ulaşırız. Turing, 2. Dünya Savaşı’na uzanan tarihlerde savaşta kullanılmak üzere çeşitli silahların yapımında rol oynamış bir isimdir. Savaş için silah teknolojisi geliştirmeye çalışan Turing, yapay zeka ile ilgili ilk çalışmaları bu “Şeytani” fikri doğrultusunda yapmıştır.

Bugün teknoloji çağımızın çok çok ilerisinde bir adım olarak görülen yapay zekalar, insan duygularını ve düşünme kabiliyetini içinde barındıran “Makine zekalar” olarak da adlandırılmaktadır. Yapay zekaların tasarlanmasında, üretiminde insan temel alınmaktadır.

YAPAY ZEKA ÇALIŞMALARI NE BOYUTLARA ULAŞTI?

Mcculloch ve Pitts adındaki 2 bilim adamı tıpkı insan gibi davranan robotlar için çalışmalar yaptı. Bu ikili yapay zeka çalışmalarına robotlar üzerinden farklı bir boyut kazandırarak tıpkı insanlar gibi davranabilen, düşünebilen ve duygulara sahip olan makineler için çalışmaya başladı. Fabrikasyon aşamasında robot üretimine başlayan ikili böylece yapay zeka çalışmalarına farklı bir boyut kattı.

Günümüzde ABD Hükümeti, Pentagon ve Apple, Samsung gibi büyük teknoloji şirketleri Yapay zeka için harekete geçti. Rusya’nın da Amerika’nın yapay zekada hakimiyeti eline almaması için Yapay Zeka çalışmalarına ve Ar-ge’ye büyük bir kaynak ayırdığı biliniyor. Ancak biz Türkiye olarak bu çalışmaları sadece uzaktan izlemekle yetiniyoruz. Son yıllarda birtakım kıpırdanmalar olsa da Uzay ve Yapay Zeka noktasında çok çok geriden geliyoruz.

YAPAY ZEKA’NIN TÜRLERİ – ÇALIŞMALARDA BENİMSENEN YAPAY ZEKA MODÜLLERİ

Yapay Zeka üzerine çalışan bilim adamları, 2 akım üzerinden yapay zekayı ele almıştır. Bunlar: Sembolik Yapay Zeka ve Sibernetik Yapay Zeka. Günümüze dek her iki akımda da başarılı sonuçlar elde edilememiş ve bir insan gibi düşünebilen, karar verebilen bir robotik makine üretilememiştir. Sembolik yapay zeka modülünde beklenen başarı sağlanamamış, üretilen yapay sinir ağları oluşturulamamıştır. Bu durum Sibernetik yapay zeka çalışmalarında da yaşandığından şu ana dek başarılı ve tam anlamıyla onaylanan bir yapay zeka çalışması mevcut değildir.

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı