Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır? 10 Yöntemle Bilgisayarınızı Hızlandırın!

Teknoloji

31 Temmuz 2018 Salı 11:57:37

Son Güncelleme: 31/07/2018 11:58:38

Windows 10 Nasıl Hızlandırılır? 10 Yöntemle Bilgisayarınızı Hızlandırın!

Bilgisayarınız bir anda veya uzun kullanım sonucu yavaşladı mı? Bilgisayarlar, uzun süreli kullanımlar veya bazı virüs ve hatalı kullanımlar sonucu yavaşlayabilmektedir. Bu yavaşlamaya karşı bu yazıda göreceğiniz basit ve bir o kadar etkili önlemlerle bilgisayarınızın hızını artırabilir hatta eskisinden bile daha hızlı yapabilirsiniz…

windows 10, hızlandırma, pc

Bilgisayarınızda Windows 10 İşletim sistemi kurulu ve siz aşırı yavaşlamadan mı şikayet ediyorsunuz? Sıkı bir kodlama yapısına sahip olmasına karşın sistemin kaynaklarına ciddi oranda yük bindiren bir takım özellikleri de bünyesinde barındıran Windows 10 işletim sistemi, kullanıcıların kafasını Windows 10 nasıl hızlandırılır? sorusuyla karıştırıyor. Windows 10 işletim sistemine sahipseniz bilgisayarınızı hızlandırabilecek bir takım yollara başvurabilirsiniz.

windows 10, hızlandırma, pc

Windows 10 işletim sistemli bilgisayarınız bir anda yavaşladı ve siz bilgisayarınızı eski hızına kavuşturmak istiyorsanız İşte Windows 10 hızlandırma yolları;

  • Bilgisayarınızı Yeniden Başlatın: Herkes tarafından sıkça başvurulan basit bir yöntem gibi görülse de bilgisayarınız eğer uzun süre açıksa (Bir hafta – 10 gün vs.) Windows 10 işletim sisteminin yavaşlaması söz konusu olmaktadır. Meydana gelen bu yavaşlamayı gidermek için bilgisayarı 1 kez yeniden başlatmakta fayda var. Bilgisayarınızı uyku modunda veya bekleme modunda bıraksanız bile bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı öneririz. Çünkü Windows 10 arka planında çalışmaya devam eden programlar, bilgisayar bu şekilde kaldıkça da çalışmaya devam etmekte, siste mi tabiri caizse “sömürmektedir.”.
  • Bilgisayarın Güncellemelerini Düzenli Şekilde Yapın: Microsoft tarafından yayınlanan Windows 10 güncellemeleri için belirli bir saat dilimini seçmeniz gerekiyor. Bu güncellemeleri yaparak bilgisayardaki ufak tefek sorunları ve yavaşlama problemini bir nebze çözebilirsiniz. Windows menüsünden “Güncelleştirmeler” yazısını aratarak bulabilirsiniz.
  • Bilgisayarın Başlangıç Programlarını Yapılandırın: Bilgisayarınız açık olduğunda arka planda çalışan programlar sisteme yük bindirir. Bu nedenle başlangıç programlarını kontrol etmekte yarar var. Görev yöneticisine girdikten sonra Başlangıç sekmesini seçin, buradan da bilgisayar açıldığında açılmasını istemediğiniz programları devre dışı bırakın.
  • Diski Temizleyin: Windows menüsünden Disk Temizleme’yi aratın. Windows 10’un güçlü bir disk temizleme hizmeti bulunmaktadır. Bunu kullanarak gereksiz çerezler, geçici dosyalar gibi yüklerden kurtulabilirsiniz. Sistem dosyalarını temizleyerek işe başlayabilirsiniz.
  • İşe Yaramayan Programları Program Ekle/Kaldır’dan Kaldırın: Bir dönem indirdiğiniz ancak şuanda işinize hiç yaramayan, yüzünü bile görmediğiniz oyun, program vb. her türlü şeyi Denetim Masasında yer alan Program Ekle/Kaldır bölümünden kaldırmanız bilgisayarınızı hızlandıracaktır. Bu sayede hem hızlanma hem de sabit diskinizde yer açmış olacaksınız.
  • Özel Efektler/Tasarımlar Devre Dışı Olsun: Windows 10 görselliğe ve tasarıma çok önem veren bir işletim sistemi. Bu nedenle efektlerde biraz aşırıya kaçılmış. Bunları devre dışı bırakmanız bilgisayarınızı hızlandıracak ancak görsellikten biraz ödün vermeniz gerekecektir. Özel efektleri devre dışı bırakmak için Windows menüsünden Sistem’i aratıp girin, oradan Gelişmiş Özellikler’den Performans Ayarları ve buradan Görsel Efekt tiklerini kaldırın.
  • Saydamlık Seçeneğini Devre Dışı Bırakın: Windows 10’un saydamlık özelliği de bilgisayarınızın yavaşlamasının bir diğer nedeni. Görsellik katsa da bilgisayarın yavaşlamasına neden olan saydamlık efektlerini kapatmanız gerekiyor. Windows menüsünden Renk Ayarlarını aratın ardından aşağıya inerek saydamlık efektlerini “Kapalı” seçerek devre dışı bırakın.
  • Bilgisayarınıza RAM Hediye Edin: Windows 10 işletim sisteminin rahat ve başarılı bir çalışma imkanı bulabilmesi için bilgisayarınızın sahip olması gereken Ram miktarı 4 GB’dır. Bilgisayarınıza eğer RAM yeri bulunuyorsa ek RAM satın alıp takarak hayat verebilirsiniz. Ram Slotu bulunuyor ise bilgisayarınıza RAM alıp eklemeniz hız konusunda en büyük yardımcınız olacaktır.
  • HDD değil SSD Kullanımı: SSD’ler HDD’lerin yanında çok daha hızlı okuma ve yazma işlemi gerçekleştirir. Günümüzde HDD’lerin yerine SSD kullanımı artarak yaygınlaşmaktadır. Ancak SSD’lerin HDD’lerden daha pahalı olduğu gerçeği de mevcut.
  • Sistem Taraması ve Bakımı: Virüsler ve diğer tehditlerden bilgisayarınızı, sisteminizi korumak için iyi bir tarama programına sahip olmalı, bilmediğiniz e-postaları açmamalı, bilmediğiniz yerlerden bilinmeyen kaynaklı indirmeler yapmamalısınız.windows 10, hızlandırma, pc

Bu saydığımız 10 Yöntem ile Windows 10 İşletim sistemine sahip Bilgisayarınızı hızlandırmanız mümkün. Ancak yine de masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız kasa temizliği, laptoplarda fan temizliği vb. ek yöntemlere de başvurmalısınız.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı