Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Uykusuzluk İnsomnia Sorununa Çözüm Önerileri

Sağlık

29 Temmuz 2018 Pazar 16:37:58

Uykusuzluk İnsomnia Sorununa Çözüm Önerileri

Uyuyamama, bir türlü uykuya dalamama, çok zor uyuma veya uykudan sık sık uyanıp kalitesiz bir uyku düzeniyle baş başa kalınması durumunda “uykusuzluk” sorununuz var demektir. İnsanın günlük hayatını adeta cehenneme çeviren “uykusuzluk” sorunundan nasıl kurtulabiliriz? Uykusuzluğa ne iyi gelir? İyi ve kaliteli bir uyku için çözüm önerilerini sizler için hazırladık…

Uykusuzluk binlerce insanın en büyük sorunlarından biridir. Uykuya çok zor dalma, bazen hiç uyuyamama veya uykunun sık sık bölünmesi ile kalitesiz uyku almak insanların gündelik hayatta da işlerinin aksamasına, düzenlerinin, hal ve hareketlerinin değişmesine yol açar. İnsomnia adı da verilen Uykusuzluk sorununun çözümü var mıdır? Uykusuzluk sorununu bitirmek için neler yapmalıyım? Uyumak ve kaliteli bir uyku için neler yapılmalıdır?

Öncelikle uykusuzluğun neden kaynaklandığı bulunmalıdır. İnsan neden uyuyamaz veya uykusu neden sık sık bölünür? Bunun birçok nedeni vardır. Psikolojik veya biyolojik etkenler nedeniyle insanlar uyku sorunu yaşayabilir. İş hayatında, okul hayatında üstesinden gelinse de etkilenilen psikolojik bunalımlar, yoğun stres, ailevi sorunlar gibi nedenlerden ötürü yaşanan tartışmaların etkisi, bir şeyi çok fazla düşünmek, kafaya takmak vb. birçok neden sayabiliriz uykusuzluk için…

UYKUSUZLUK TÜRLERİ 

Uykusuzluğun birçok türü de mevcuttur. Akut Uykusuzluk, Kronik Uykusuzluk, Psikiyatrik uykusuzluk, Huzur bacak sendromu, Sirkadiyen ritm bozuklukları şeklinde uzayan bir liste mevcuttur. Uykusuzluk türlerini daha derinlemesine açıklamak gerekirse: Akut Uykusuzluk, dönemlik sıkıntı ve stresin yada vücuda fazla kafein alınması sonucu 1 veya 2 hafta boyunca uykusuzluk problemiyle karşılaşması halidir. Akut uykusuzlukta stres veya sıkıntı ortadan kalktığında yada fazla kafein tüketilmesinin önüne geçilmesi durumunda uykusuzluk sorunu da kendiliğinden çözülecektir.

Kronik uykusuzluk ise uykusuzluk sorunlarının en zorlarından biridir. Kronik uykusuzluk sıkıntısı yaşayanların mutlaka bir tıbbi destek alması gereklidir. Uzman bir doktor tarafından uykusuzluk problemi için tanı konulmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Psikiyatrik uykusuzluk ise kronik uykusuzluktan 1 basamak daha tehlikelidir. Her iki uykusuzluk için de tıbbi destek alınmalı, uzman bir doktora görünülmelidir.

Sirkadiyen ritim bozukluklarında kişinin uyku düzeni farklılık gösterir. Sıradan, normal insanlar gece yatar gündüz erken uyanırken ritim bozukluğu olanlar gündüzleri yatma isteği geceleri de uyanık kalma şeklinde hayatlarını sürdürürler. Ülkemizde uykusuzluk sıkıntısı çeken birçok insanın sirkadiyen ritim bozukluğu bulunmaktadır.

UYKUSUZLUK PROBLEMİ NASIL ÇÖZÜLÜR? NASIL UYUYABİLİRİM?

Uyku probleminin çözümü için gece yatmaya hazırlanmadan önce midenin ne çok dolu ne de açlık derecesinde boş olması gerekiyor. Akşam 20.00 öncesi hafif besinlerle yemek yememiz gerekiyor. Ayrıca kafeinden, çok demli çay ve şekersiz kahveden bir süre uzak durmalıyız. Sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeli, yorulma ve ter atma hissini yaşamalıyız. Kafamızda türlü türlü şeyler kurmamalı, her şeyin olacağına varacağını düşünüp rahatlamalıyız. Sakin ve huzur olmadan uyku da olmuyor maalesef.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı