Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Uruguay Nasıl Bir Ülke? Uruguay’da Yaşam Nasıl, Uruguay Hakkında Bilgiler

Genel

30 Ağustos 2018 Perşembe 23:56:09

Son Güncelleme: 30/08/2018 23:57:11

Uruguay Nasıl Bir Ülke? Uruguay’da Yaşam Nasıl, Uruguay Hakkında Bilgiler

Bugünkü yazımızda Dünya’nın merak edilen ülkelerinden biri olan Uruguay’ı tanıtacağız. Bu yazıda Uruguay nasıl bir ülke? Bir gün yolunuz düşerse yabancılık çekmemeniz için Uruguay’ı mutlaka tanımalısınız. Uruguay’da yaşam nasıl, Uruguay’ın nüfusu, dili, yaşam standartları ve güzellikleri ile Uruguay rehberini sizler için araştırdık…

Son yıllarda turist sayısında büyük bir artış yaşanan Uruguay, dünyanın en cazip ülkelerinden biri olmak üzere. Başkenti Montevideo olan bu güzel ülke, ülkemizden de birçok turisti ağırlıyor. Her geçen yıl daha da büyüyen turizm potansiyelinin yanı sıra, ortalamanın üstünde bir yaşam standardı sunan Uruguay nasıl bir ülke, Uruguay’da nasıl bir yaşam var? Uruguay hakkında genel bilgileri ve koşullarını araştırdık, sizler için bu Uruguay rehberini hazırladık. Bu rehberimizde Uruguay’da yaşam standartlarını, kira fiyatlarını ve Uruguay’ın gezilip görülmesi gereken yerleri, mekanları dahil her şeyi bulabileceksiniz…

URUGUAY COĞRAFİ BİLGİLERİ – URUGUAY NEREDE?

Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunan Uruguay, Brezilya’ya komşu bir ülke. Adeta kendi yağıyla kavrulan bir ülke olan Uruguay’ın başkenti Montevideo, Portekizli kaşifler tarafından bulunmuştur. Portekizce’de “Bir dağ gördüm.” anlamına gelen Mounte vido cümlesine denk gelen Montevideo ismiyle anılan başkent, Uruguay’ın can damarı konumunda.

Uruguay, yaklaşık 3.5 milyonluk nüfusa sahip. Bu nüfusun %88’ini beyazlar geri kalanın %8’ini melezler ve siyahi ırktan insanlar oluşturuyor. Uruguay’da para birimi olarak Uruguay pesosu kullanılmakta. Liramızın yaşadığı son krizden önce 1 Türk Lirası 7.6 Uruguay pesosuna denk gelmekteydi, ancak şu sıralar 1 Türk lirası 4-5 Uruguay pesosu seviyelerinde olabilir. Uruguay’da konuşulan dil ise İspanyolca. Birçok Güney Amerika ülkesi gibi Uruguay da da resmi dil İspanyolca. Ancak birçok dil de konuşulabiliyor. İngilizce bilginizle Uruguay’da çok rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

URUGUAY’A GİTMEK İÇİN VİZE ALMAMIZ GEREKİYOR MU?

Uruguay Devleti, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor! Uruguay’a vizesiz direkt olarak gidebiliyor Türk vatandaşları. Uruguay’a turist olarak gitmek isteyen Türk vatandaşlarına 90 günlük vizesiz seyahat imkanı sağlanmaktadır.

URUGUAY HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER – HAYAT PAHALILIĞI, YAŞAM STANDARTLARI…

Türkiye ile Uruguay’ı kıyasladığımızda Uruguay’ın biraz daha pahalı olduğunu görüyoruz. Güney Amerika kıtasında Şili ile birlikte en büyük pahalılığa sahip olan Uruguay’da bu pahalılık yanlış anlaşılmasın. Halk çok kazandığı, gelir seviyesi üst düzey olduğu için harcamaları da üst düzey oluyor. Şu bir gerçek ki Türkiye’de Türk Lirası kazanıp Uruguay’da her ne kadar TL Peso’ya karşı 4-5 misli daha pahalı olsa da büyük bir meblağı gözden çıkarmalısınız.

İstatistiklerin ortaya koyduğuna göre Uruguay’ın başkenti Montevideo’da pahalılık İstanbul’a oranla %52 daha fazla. Tek kişilik yoksulluk sınırı 750 ABD Doları, 4 kişilik bir ailede ise 2686 Dolara denk gelmekte. Türkiye’de ise Dolar kuru üzerinden bu rakamları bulabilmek mümkün değil.

URUGUAY’DA BARINMA GİDERLERİ – EV KİRALARI NE KADAR?

Uruguay’da tatiliniz boyunca veya kalıcı olarak barınma ihtiyacınızı karşılamak için otel odası veya ev kiralama yolunu seçebilirsiniz. Başkent Montevideo’dan örnek vermek gerekirse haftalığı 100 ila 1000 dolar arasında kalitesine, mevkiine ve diğer özelliklerine göre ev bulmak mümkün. Bu sizin lüks anlayışınız çerçevesinde karar vereceğiniz bir konu. Ancak Türkiye’ye göre çok daha pahalı ev kiraları olduğu bir gerçek.

URUGUAY’IN TARİHİ GÜZELLİKLERİ – GEZİLMESİ GEREKEN YERLERİ

Uruguay’a gittiğinizde mutlaka nereleri gezmelisiniz? Uruguay’da gezilmesi gereken yerler nereler? Bir otel önerimiz olacak. Casapueblo oteli müthiş yapısıyla turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Bu otel Punta del Este kentinin 13 km. ötesinde. Ünlü mimar Carlos Paez Vilaro tarafından tasiarlanan bu otel Uruguay’ın en turistik yerlerinden birisi.

Ayrıca Uruguay’a gidildiğinde gezip görülmesi gereken yerlerden birisi de Torres Garcia Müzesi. Montevideo şehrinde yer alan bu müzede ünlü ressam Picasso dahil birçok sanatçının paha biçilemez eserleri sergilenmektedir. Bu müze her yıl yüzbinlerce turist çekmektedir.

Uruguay’da gezip görülmesi gereken yerlerle ilgili özel bir yazımızı daha sonra hazırlayacağız. Şimdilik bu 2 mekanı sunmakla yetinelim…

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı