Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Üniversitede Ders Seçmek – Üniversite Ders Seçimi Nasıl Yapılır? Seçmeli ve Zorunlu Ders Seçimi

Eğitim

13 Ağustos 2018 Pazartesi 21:33:55

Üniversitede Ders Seçmek – Üniversite Ders Seçimi Nasıl Yapılır? Seçmeli ve Zorunlu Ders Seçimi

Üniversite hayatı genç kuşağın belki de en eğlenceli, en verimli çağıdır. Peki üniversitede sınıflar nasıl oluşuyor, dersler nasıl seçiliyor? Üniversite hayatınız 1 yıl hazırlık (bazı üniversitelerde ve bölümlerde zorunlu veya değil.) ve 4 yıl yani 8 yarıyıllık bir dilimden oluşacak. Peki kredili sistemde ders seçimi nasıl yapılıyor? Üniversitede seçmeli ve zorunlu ders seçimi nasıl yapılır? Sizler için araştırdık…

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ve tercih sürecinin sonuna gelinmesiyle birlikte binlerce yeni üniversite öğrencisini heyecan sardı! Üniversite öğrenimi, öğrencilerin ilk, orta ve lise öğrenimlerinden biraz farklı. Bu farklılık öğrencilerin ilk etapta sorun yaşamasına ve üniversite hayatına adapte olamamasına neden oluyor. Üniversite hayatına adım attığınızda karşılaşacağınız bir önemli konu da üniversite ders seçimi olacak. Üniversite ders seçimi nasıl yapılır? Hangi dersler seçilmeli? Sorularını cevaplamaya çalışalım…

Üniversite ders seçimi, iyi ve kaliteli öğrenme için önemlidir. Üniversitede dersleri seçerken ince eleyip sık dokumalısınız. Ders seçiminde nelere dikkat edilmeli, yazımızın devamında…

ÜNİVERSİTE’DE DERS NASIL SEÇİLİR? 

Ortaöğretimde dersler sabit bir şekilde karşımıza çıkarken lise de MEB tarafından belirlenen, belli bir müfredat içeriğiyle sunuluyor. Yine de lisede seçmeli dersleri de seçebiliyoruz. Üniversitede ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir görevi, fonksiyonu bulunmuyor. Üniversiteler özerk kurumlar olduğu için eğitim müfredatları ve ders içerikleri fakülte ile öğretim üyeleri tarafından belirleniyor. Üniversite bölümlerin ders içerikleri daha önceden bellidir. Gideceğiniz üniversitenin ve bölümün ders içeriklerine internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Öte yandan birbirine eş ve benzer fakültelerin/bölümlerin dersleri birbirine yakınken mesleki seçmeli ve seçmeli dersler için farklı alternatifler ortaya çıkabiliyor.

Üniversite ders seçimleri, güz döneminin başlamasından kısa bir süre önce ders seçme haftasında tamamlanır. Ders seçme haftası boyunca, üniversitenin sisteminden derslerinizi seçer ve danışman onayına gönderirsiniz. Ardından üniversite/fakülte tarafından belirlenen danışman hocalarınız bu dersleri onaylayarak transkriptinize işlerler. Çoğu üniversitede üst sınıflar ders seçimine erken başlar ve daha çok süreye sahiptirler. Birinci sınıflar ise genelde hafta içinin son günü Cuma ve hafta sonlarında gerçekleştirir.

Üniversite sistemlerine giriş yapabilmek için sizden ya T.C Kimlik numaranız ya da kullanıcı adınız veya okul numaranız ve de üniversite tarafından verilen parolanız istenmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra Ders Seçimi sekmesinden bölümünüze ait dersleri görebilirsiniz.

ÜNİVERSİTE’DE DERS SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Üniversite zorunlu dersler, okulu tamamlayabilmek ve diplomanızı alabilmek için mutlaka almanız gereken derslerdir. Bu nedenle bu derslerden kaçışınız yok, bu dersleri alıp vererek mezun olabilirsiniz.
  • Her dönem için belli bir kredi oranında ders almak zorundasınız. Bu kredinin aşağısında ders alırsanız üniversite bittiğinde kredi açığını kapatmadan mezun olamazsınız! Mezun olabilmek için tüm dönemlerde sizden istenen kredi oranında ders alıp bu dersleri geçmelisiniz. Üniversite bittiğinde bir hesaplama yapılarak sizden istenen krediyi aşıp aşmadığınız kontrol edilir.
  • Danışman hocanızdan destek alın! Üniversite veya fakülte yönetimi size birçok konuda yardımcı olsun diye danışman hocası atamıştır. Bu Danışman hocası özellikle ders seçimlerinde çok işinize yarayacak! Ders seçimlerini bizzat danışman hocaya sorarak yapmanız faydalı olacaktır.
  • Üniversitenin ilk dönemlerinde seçmeli dersler belki de almayacaksınız. Çünkü ilk seneler zorunlu dersler verilmekte birçok üniversitede… Ancak ilerleyen dönemlerde seçmeli ders seçmek zorunda kalırsanız mutlaka hangi dersin ilginizi çektiğini, hangi dersi daha çok öğrenmek istediğinizi belirleyin. Bu doğrultuda bir seçmeli ders seçimi yapın. Sadece kredi doldurmak ve kolay bir ders alıp yüksek harfle vermek için seçmeli ders seçmek size bir şey katmayacaktır.
  • Aldığınız bir dersi ilk 2 hafta içerisinde bırakmanız mümkün. Ekle-Sil haftası olarak da bilenen bu süreçte aldığınız derse girip, içeriğini, hocasını, dersin işleyişini gözlemleyerek size uygun olmadığını veya almak istemediğinizi düşünüyorsanız dersi almaktan vazgeçebilirsiniz. Bunun için öğrenci işlerine başvurmalısınız.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Eğitim

Yukarı