Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Uğur Mumcu Kimdir? Hayatı, Ölümü

Kimdir?

22 Ağustos 2018 Çarşamba 11:59:51

Uğur Mumcu Kimdir? Hayatı, Ölümü

Hain bir saldırı sonucu katledilen Gazeteci Yazar Uğur Mumcu kimdir? Uğur Mumcu kaç yaşında, neden, kim tarafından öldürüldü? Uğur Mumcu hangi tarihte doğdu, yazıları, eserleri, kitapları neler? 22 Ağustos doğumlu olan Uğur Mumcu bugün doğum gününde anılıyor. Peki Uğur Mumcu kimdir? Sizler için araştırdık…

uğur mumcu

22 Ağustos 1942’de Kırşehir’de dünyaya gelen Uğur Mumcu, Türk gazeteci ve yazardır. Ankara Karlı Sokak’ta bulunan evinin önünden ayrılmak isterken arabasına bomba konmak suretiyle 24 Ocak 1993 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Usta gazeteci ve yazar Uğur Mumcu’nun failleri bugün halen meçhul. CIA, Mossad ve FETÖ gibi örgütlerin ismi geçse de cinayet aydınlatılabilmiş değil. Döneminde ABD – PKK – İsrail İstihbarat örgütü MOSSAD üçlüsünün ilişkisini ortaya koyan yazılarıyla, bu ilişkileri deşifre eden Uğur Mumcu, FETÖ’nün devleti ele geçirmeye çalıştığını da yıllar öncesinden yazmıştı.

UĞUR MUMCU’NUN HAYATI – BİYOGRAFİSİ

22 Ağustos 1942’de Kırşehir’de Nadire Mumcu ve Tapu Kadastro memuru Hakkı Şinasi Bey’in oğlu olarak dünyaya gelen Uğur Mumcu, 4 çocuğun üçüncüsüydü. İlk evliliğini Güldal Mumcu ile yaptı ve bu evlilikten Özgür ve Özge adında iki çocuğu oldu. Ailesi, ölümünün ardından Uğur Mumcu’nun anısına Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nı kurdu.

Uğur Mumcu, ilkokulu Ankara Devrim İlkokulunda tamamladıktan sonra Ankara Bahçelievler Lisesi’ne devam etti. 1961 Yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başladı ve buradan 1965 senesinde mezun oldu. Daha henüz üniversite öğrencisiyken 1962’de yazdığı ve Cumhuriyet Gazetesi’nde yayımladığı “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü’nü kazandı.

UĞUR MUMCU’NUN GAZETECİLİK HAYATI

İlk olarak Yeni Ortam gazetesinde köşesi bulunan Uğur Mumcu, 1975 yılından sonra Cumhuriyet Gazetesinde “Gözlem” başlıklı köşesine geçti ve burada düzenli olarak yazılar yazdı. Öte yandan Anka Ajansında da çalıştı. 1975 yılının Mart’ında yazılarından oluşan Suçlular ve Güçlüler adlı kitabını çıkardı. Yine 1975’te, Altan Öymen’le birlikte yazıp sundukları, Süleyman Demirel’in yeğeni Yahya Demirel’in karanlık işlerini konu edinen, Mobilya Dosyası adlı kitabı yayınlandı.

1977 yılıyla birlikte Cumhuriyet’e geçti. Cumhuriyet gazetesinde “Gözlem” adlı köşesiyle 1991 Kasım’a kadar yazılar yazmayı ve yayınlamayı sürdürdü. Sakıncalı Piyade ve Bir Pulsuz Dilekçe kitaplarını 1977’de yayımladı.

UĞUR MUMCU’NUN ÖLÜMÜ
Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara Karlı Sokak’ta evinin önünde arabasına konan C-4’ün infilak etmesi üzerine hayatını kaybetti! Sis perdesi halen aralanamadı ve Uğur Mumcu cinayetinin failleri bugün bile bulunamadı. Suikasti Uğur Mumcu’nun hedef aldığı yobaz örgütlenmeler olan İslami Hareket, İBDA-C, Hizbullah gibi örgütler üstlenirken iddialar Mossad ve PKK’ya işaret etti!
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kimdir?

Yukarı