Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Türk Hava Yolları’nın Logosu Ne Anlama Geliyor? THY Logosunu Kim Tasarladı?

Bilgi

13 Ağustos 2018 Pazartesi 16:56:43

Türk Hava Yolları’nın Logosu Ne Anlama Geliyor? THY Logosunu Kim Tasarladı?

Ülkemizi dünyada temsil eden en iyi hava yolu şirketleri sıralamasında birinciliğe yerleşen Türk Hava Yolları, Türkiye’nin yüz akı olmayı sürdürüyor. Milyonlarca insanı uçuran Türk Hava Yolları’nın logosunun hikayesini hiç düşündünüz mü? Türk Hava Yolları’nın logosu ne anlama geliyor? THY Logosunu kim tasarladı? Sizler için araştırdık…

Dünya’da ülkemizi temsil eden en prestijli Türk firması olan Türk Hava Yolları, her geçen gün yolculuk kalitesini ve kapasitesini artırarak Türkiye’nin yüz akı olmayı sürdürüyor. Göklerde bayrağımızı başarıyla dalgalandıran THY, en iyi hava yolu şirketleri arasında da zirvede! Emirates, QatarAirWays gibi devleri geride bırakarak dünyanın 1 numaralı havayolu şirketi olmayı başaran Türk Hava Yolları’nın amblemi, logosu dikkatinizi çekmiştir. Peki Türk Hava Yolları’nın logosu ne anlama geliyor? Logoyu kim tasarladı ve THY logosu nasıl belirlendi? Bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

TÜRK HAVA YOLLARI LOGOSU NE ANLAMA GELİYOR? ANLAMI NE?

Türk Hava Yolları’nın Türk bayrağı ile göklerde dalgalandırdığı bir diğer simge kendi logosu. Türk Hava Yolları’nın merak uyandıran logosuna ilham kaynağı ise bir kuş. Bu kuşun adı, cinsi Yaban kazı! Şimdi yaban kazının özelliği nedir de Türk Hava Yolları’nın logosuna ilham oldu? Diyeceksiniz.. Yaban Kazları hiçbir kuşun ve cismin cesaret edemediği 9000 mt. irtifada özgürce uçabilen, kıtalararası göç edebilen ender bir kuş türüdür! Türk Hava Yolları’da simgesini bu kuştan ilham alarak oluşturmuştur.

Logo yan yatırıldığında T, H ve Y harfleri oluşmaktadır. (Fotoğrafta  görüldüğü üzere…)

THY LOGOSUNU KİM ÇİZDİ, LOGO NASIL BELİRLENDİ?

Türk Hava Yolları firması Logo seçimi için bir yarışma düzenler. Bu yarışmaya dönemin tüm ünlü çizimcileri, tasarımcıları katılır. 1959 yılında yapılan bu yarışmada en ilgi çeken ve en anlamlı logo Mesut Manioğlu’nun yaban kazından esinlenerek yaptığı çizim olur. Türk Hava Yolları’nın vizyonunu ve misyonunu en iyi yansıtan logo olarak Mesut Manioğlu’nun logosu seçilir. 1959’da seçilen bu logo hala Türk Hava Yolları’nın logosu olarak süregelmiştir.

THY LOGOSUNU ÇİZEN MESUT MANİOĞLU KİMDİR?

13 Şubat 1927 İstanbul doğumlu olan Mesut Manioğlu, hayatı boyunca sanatın içerisinde yer aldı. Resim ve fotoğraf sergileriyle ünlenen ünlü çizer, Garanti Bankası’nın THY’nin Emlak Kredi Bankası’nın ve Eti Bank’ın logolarını tasarlayan isim oldu. 1967’de Gebrauchsgraphik’te ve 76’da Modern Publicity’de çalışmaları yayınladı.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı