Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Truva Atı Nedir? Nerededir? Truva Atının Hikayesi Nedir?

Tarih

15 Ağustos 2018 Çarşamba 19:14:14

Truva Atı Nedir? Nerededir? Truva Atının Hikayesi Nedir?

Truva Atı efsanesini herkes bilir. Büyük bir savaş stratejisi olarak tarihte çok büyük bir dehaya işaret eden “Truva Atı” stratejisini sizler için araştırdık. Düşmanı içten vurmanın bir yolu olan Truva Atı, ülkemizde nerede bulunuyor? Truva Atı hadisesi hangi milletler, devletler arasında yaşanmıştır? Truva Atı ile ilgili detaylı bir bilgi rehberini sizler için hazırladık…

Truva Atı geçmişte yaşanan önemli bir olaydır. Truva atıyla ilgili araştırmalar ve merak bugün hala sürmektedir. Öncelikle Truva, bir turistik kentin adıdır. Truva Savaşı ise Doğu medeniyetleri ile Batı medeniyetlerinin karşı karşıya geldiği, Doğu ile Batı bölgeleri arasındaki ilk büyük savaş olarak kayıtlara geçmiştir.

Tarih meraklıları Truva Atı efsanesi gerçek mi? Truva Atının hikayesi nedir? Truva Atı hangi şehirde? şeklinde aramalarla gerçek ve güncel bir kaynaktan sorularını cevaplamak istiyor. Bu yazımızda Truva ile ilgili tüm detayları hazırladık. Okumaya lütfen devam edin…

TRUVA ATI NEDİR? TRUVA ATI NEREDEDİR?

Truva atı tarihte birçok destana konu olmuştur. Truva Atının yapımı tahtadandır. Tahtadan yapılan truva atı bir savaş sembolü olarak tasarlanmıştır. Truva’nın kralı Priamos’un oğlu Paris, bu at ile Sparta Kralı Menelaos’un eşi Helen’i kaçırma cür’etini göstermiştir. Eşinin kaçırıldığını öğrenen Menelaos ise Truva üzerine ordusuyla sefer başlatmıştır. Truvalılar, gelen savaşı erken haber almış ve savunma hazırlıklarına başlamıştır. Savaş, uzun yıllar boyu Sparta ile Truva arasında sürüp gitmiştir.

Truva Atı, Odysseus tarafından yapılmıştır. Truva’nın surlarını aşmak o dönem için mümkün değildi. Kente gizlice sızabilmek ve düşmanı içeriden bitirebilmek için bir savaş silahı tasarlandı. Bu, Truva Atıydı. Uzun yıllar süren ve bir sonuç alınamayan savaşın son demlerinde Truva atı yapılır. Truva atının inşasında sonra Odysseus ve askerler, bazı komutanlar atın içine gizlenir! Ardından bir Akalı asker atın yanında Truvalıları kandırmak için tutulur. Diğerleri geri çekilmiş, evlerine dönmüş gibi yaparak uzaklaşırlar. Truvalılar, savaşın bittiğini düşmanın pes ettiğini düşünerek soluğu atın yanında alırlar. Akalı asker Sinon, Yunanlıların kendisini zorla asker yaptığını, onlardan nefret ettiğini anlatarak Truvalıları kandırır. Truvalılar bu Akalı askerin sözlerine inanıp atı, şehir merkezine taşırlar.

Gece olduğunda Truvalılar savaşın bittiğini, düşman Sparta ve Akalı askerlerin ordusundan kurtulduklarını sanarak içkiye, eğlenceye başlamışlardır. Bu sırada attan çıkan Truvalılar ve gizlenen Akalılar Truva’yı tarumar etmiştir. Truva, bu hileyle darmadağın olmuştur.

TRUVA ATI ŞUAN HANGİ İLİMİZDE? TÜRKİYE’DE NEREDE?

Truva Atı şuanda ülkemizde Çanakkale ilinin merkezinde yer almaktadır. Troya kentinin Çanakkale Boğazı’nın Ege Denizi’ne 6 km. çıkıntıda Hisarlık mevkisinde bulunduğunu söyeyebiliriz. Ancak Truva Atı belirtildiği gibi Çanakkale ilimizin merkezinde, turistik bir amaçla konulmuştur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Tarih

Yukarı