Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Trekking Nedir Nasıl Yapılır? Trekking Yapılacak Yerler

Sağlık

1 Ağustos 2018 Çarşamba 18:43:31

Trekking Nedir Nasıl Yapılır? Trekking Yapılacak Yerler

Doğa yürüyüşü olarak adlandırabileceğimiz Trekking’i nasıl yaparız? Trekking için lazım olan eşyalar nelerdir? Trekking’in vücudumuza, sağlığımıza yararları nelerdir? Trekking yapılacak yer nasıl belirlenir? Tüm bu soruların cevabını bulabileceğiniz Trekking rehberimizi sizler için hazırladık…

trekking malzemeleri, trekking nasıl yapılır, trekking doğa yürüyüşü

Doğada huzurlu, sakin ve hafif tempolu bir yürüyüşe kim hayır diyebilir? Çok çok büyük rahatsızlığı olmayan her insan yürümek, hareket etmek ve doğanın, temiz havanın, güzel gökyüzünün tadını çıkarmak ister. İşte Trekking, tam da bunun için icat edilmiş bir spordur. Yeşille maviyi en iyi hissedebileceğiniz spor Trekking olabilir. Doğa yürüyüşü olarak bildiğimiz Trekking ile kalp rahatsızlıkları, fazla kilolar ve benzeri birçok hastalıktan kurtulmak mümkün. Ağır kalp ilaçları, kimyasal oranı yüksek kapsüller, ağır tedavi yöntemleri ile vücudu çok daha bezgin hale getirmek yerine kendine gelebileceğiniz doğa sporu Trekking ile hayat bulabilirsiniz.

Trekking Nedir? Trekking’in Kelime Anlamı

Trekking sporu, yürüyüşe dayalı bir spordur. Trekking’in anlamı da çok açık bir şekilde “Doğa Yürüyüşü”dür. Yürüyüş temponuz az ama mesafeniz uzun olmalıdır. Ağır tempolu uzun doğa yürüyüşleri ile hem doğanın tadını çıkararak, temiz hava alacak hem de kafanızı dinleyeceksiniz. Büyük şehirlerin korna sesi, bağıran manav sesi gibi gürültü derdinden kurtulacak, hava kirliliğini unutacak, eşsiz manzaranın ve bol oksijenin hakim olduğu doğada dertsiz tasasız yürüyeceksiniz.

Trekking için havası bol, manzaralı, yeşillikli adeta cennet köşesi yerler tercih edilmelidir. Bir hafta sonu kaçamağı olarak da değerlendirebileceğiniz Trekking sporunun püf noktası yürüyüş yapılacak doğa alanıdır. Tamamen doğal, yeşil, havadar yerlerde yapacağınız Trekking ile gerçek yürüyüşün keyfini çıkartabilirsiniz.

trekking, trekking için gerekenler, trekking nasıl yapılır

Trekking Nasıl Yapılmalıdır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Trekking sporunu yapabilmek için ekstra bir yeteneğinizin özelliğinizin bulunması gerekmiyor. Bu spor aynı zamanda belli yaş kategorileri için de uygun olan bir spor değildir. 7’den 70’e herkesin yapabileceği Trekking, ailecek veya arkadaş çevresiyle yapılabilecek en güzel aktiviteleri de barındırır. Kamp yapmak da Trekking sporunun bir parçası olabilir. Öyle ki Trekking ile kamp alanına ulaşıp orada 1 gece geçirip tekrar evinize dönmek çok keyifli olabilir…

Yine de Trekking sporunda dikkat edilmesi gereken 1 nokta bulunmaktadır! Doğa yürüyüşü olacağı için doğadaki vahşi hayvanlara karşı korunmaya özen göstermeli, hem kendinizi hem de hayvan dostlarımızı güvence altına almalısınız. Ayrıca trekking yaptığınız bölgeye hakim bir profesyonel liderle yürüyüşü sürdürmeniz de tavsiye edilir. Aksi takdirde kaybolma, yol bulamama sorunları ortaya çıkabilir!

Trekking İçin Ne Tür Malzemeler Gereklidir, Yanıma Ne Almalıyım?

Trekking için çok fazla bir masraf yapmaya gerek yoktur. Hava şartlarına göre giyindikten sonra geceleri soğuk olabileceği için yanınıza hırka almalı, sırt çantanıza su, enerji verici hafif yiyecekler, el feneri ve benzeri yaşam malzemelerini almalısınız. Trekking için seçtiğiniz alanın özelliklerine ve o anki iklime uygun ayakkabı, çanta, kıyafet seçimi çok önemlidir.

Trekking için özel üretim kıyafetler ve ayakkabılar birçok mağazada satılmaktadır. Bu ürünlere internet üzerinden de ulaşabilirsiniz. Trekking için tercih edeceğiniz kıyafetlerin terleme yapmaması, ferah ve geniş olması, üstünüze yapışmaması, yürüyüşünüzü zora sokacak tarzda olmaması gereklidir. Ayakkabınızı da tamamen ortopedik, ayağı zorlamayan ve uzun yürüyüş boyunca rahatsız etmeyen tarzda seçmelisiniz.

trekking, trekking için gerekenler, trekking nasıl yapılır

Neden Trekking Yapmalıyım? Trekking’in Faydaları Nelerdir?

Trekking, birçok hastalığın tedavisinde önemli bir spordur. Özellikle kalp hastalığı bulunanlar tarafından yapılabilecek en iyi spor olan Trekking’in faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Trekking, kalp kasını çalıştırarak kalbin daha iyi ve daha hızlı kan pompalamasını sağlar.
 • Bütün vücut kaslarını harekete geçirir.
 • Kan basıncını düzene sokar.
 • Kalp ve damar rahatsızlığı riskini ortadan kaldırır veya en aza indirger.
 • Yürüyüş, kilo dengenizi korumaya aşırı yağlanmaya da önlem sağlar.
 • Sindirim sistemini harekete geçirerek kolaylık sağlar.
 • Kaliteli solunum imkanı bularak solunum sisteminin kapasitesini artırır.
 • Kolestrol dengesini sağlar.
 • Yorgunluk, bitkinlik ve uykusuzluğa çare olur.
 • Eklem ve kas ağrılarını en aza indirger, esnekliklerini artırır.
 • Yaşlanmaya karşı en iyi sporlardan biridir.

Trekking Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Trekking sporu her ne kadar doğada yürüyüş yaparak basit olarak gerçekleştirilebilecek bir spor ise de doğa şartları, iklim ve yabani hayvanlar nedeniyle belli ölçüde tehlike arz edebilir. Bunun için de Trekking yaparken mutlaka yanınızda en az 1 kişi olsun. Tek başına Trekking yapmayın. Suyunuzu idareli şekilde sık sık kullanın, vücudun susuz kalmasını önleyin. Trekking’i grupça yaparken mutlaka alana, bölgeye hakim, yolları dağları tepeleri bilen uzman bir kişi yanınızda olsun. Kaybolma vb. kötü durumlar için yanınızda sizi tanıtan yazılı bir kağıt parçası veya bir nesne bulundurun. Temponuzu ağır seviyesine getirin, orta temponun üzerine çıkmayın.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı