Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Titanik Neden Battı? Titanik Gemisinin Özellikleri

Bilgi

27 Temmuz 2018 Cuma 02:06:23

Titanik Neden Battı? Titanik Gemisinin Özellikleri

Nuh’un gemisi ile birlikte belki de adını bildiğimiz sayılı gemiden biri olan Titanik adlı gemi birçoğumuzun ilgisini çekmiştir. Zamanında “Tanrı’nın bile batıramayacağı gemi” ünvanıyla bilet satışı yapılan Titanik neden ve nasıl battı? Hepimizin filmini en az bir kez izlediği veya yakınlarından duyduğu Titanik’in özelliklerini, hikayesini sizler için araştırdık ve hazırladık…

Dünya üzerinde adı en çok duyulan gemilerden biri olan Titanik’in bu kadar ilgi çekici ve aynı zamanda dramatik bir hikayesinin olması birçok insanın kafasını kurcalıyor. Özellikle döneminde “Tanrı’nın bile batıramayacağı gemi” yazılı biletlerle tanıtılan ve hizmete sunulan Titanik gemisi nasıl oldu da bir Buzdağı’na çarpıp battı? Titanik gemisinin özellikleri neydi? Geminin teknik özellikleri ve kapasitesi mi yetersizdi yoksa Titanik gemisinin kaptanının hatası mı vardı?

Öncelikle Titanik, tarihin en büyük gemi kazalarından birisidir. Titanik’in hikayesinin tanınmasında ve milyonlarca kişi tarafından öğrenilmesinde Hollywood’un birçok dalda Oscar ödülü alan “Titanic” filminin rolü büyüktür. Titanik filmini izleyenlerin de bildiği gibi gemi bir buzdağına çarparak alabora olur ve kurtulanlar olduğu gibi birçok insanda azgın sularda can verir. Peki Titanik gemisinin teknik özellikleri neydi? Gemi teknik bir sorundan dolayı mı buzdağını göremeyerek çarptı ve battı?

TİTANİK’İN ÖZELLİKLERİ – GEMİNİN TEKNİK KAPASİTESİ

Titanik Gemisi’ni üreten ve denize indiren firma White Star Line’dır. Olympic sınıfında Transatlantik yolcu gemisi türünde olan Titanik’in yapımına 1909’da başlanmış, 1911’de de denize indirme işlemi gerçekleştirilmiştir. Denize indirildikten sonra da son rötuşları gerçekleştirilen geminin faaliyete geçmesi 1912’ye denk gelmiştir. Titanik gemisinin üretiminde toplamda 11 Bin 300 kişi görev almıştır. Geminin uzunluğu 269 Metredir. Genişlik 28,2 metredir. Geminin salt ağırlığı 52 Ton 310 kilogramdır. Yükseklik 53,3 metredir. Motorlu dönemin şartlarına göre en iyisi 4 Silindir – 2 Zamanlı 3 Aşamalı Buharlı motordur. Titanik’in seyrü sefer maksimum hızı 43 kilometre/saattir. Tam Kapasitede ulaşabileceği en yüksek hız 43 km olan Titanik’in esasında 3 bacası faaliyette bulunurken, geminin tasarımı dikkate alınarak 4. bacası da eklenmiştir. 4. Bacanın işlevi sadece Titanik’e görsellik katmaktır. Döneminin en büyük ve en ihtişamlı gemisi olarak “Tanrı’nın bile Batıramayacağı Gemi” lakabı takılan Titanik’in toplam taşıyabileceği insan/yolcu sayısı 3547’dir. 3547 kişinin 2435’i yolcu, 892’si mürettebattır.

Gerek tasarımı gerekse teknolojik aksamıyla döneminin en iyisi olan Titanik’in içerisinde Yüzme havuzu, Türk Hamamı, Kütüphane, Spor Salonu vb. birçok sosyal tesis de yer almaktaydı. Titanik’in Vip yolcuları için hazırlanan First Class Bölümünde yer alan mobilyalar ve diğer eşyalar ise gerçekten de çok ihtişamlı bir görüntü ile estetik haz uyandırıyordu.

1997’de Hollywood’da Titanic’in batışını konu alan ve birçok dalda Oscar’ın da sahibi olmayı başaran “Titanic” filmi ismine yaraşır şekilde “En Büyük” bütçeli film olmayı başarmıştı. 97 yılına dek bu bütçede bir film çekilememişti. Tıpkı hikayesine konu olan Titanic gibi en büyüğü olan film toplamda 11 Oscar’ın sahibi olarak bu gün bile kırılması güç bir rekora imza atmıştı!

PEKİ BATMAZ DENİLEN TİTANİK NEDEN BATTI?

Filmi izleyenlerimizin de çok iyi bildiği gibi Titanik’in batmasının nedeni bir buzdağına çarpmasıdır! Tanrı’nın bile batıramayacağı gemi diyerek satılan biletlerle ilk seferine çıkan Titanik, şu talihe bakın ki daha ilk seferini icra ederken batacaktır. 10 Nisan 1912 tarihinde sefere başlayan ve sorunsuz bir şekilde yola çıkan Titanik, 14 Nisan 1912 tarihinde saatler gece yarısı 23.00 – 24.00 arasında buzdağına çarpmıştır. Buzdağına çarparak alabora olmaya başlayan Titanik, toplamda 2 ila 3 saat boyunca deniz üzerinde kalmış ve bu süre sonunda tamamen derin sulara gömülmüştür. Gemi batarken ortadan ikiye ayrılmıştır.

TİTANİK KAZASININ FATURASI KİME ÇIKTI? KAZADA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Titanik kazasının faturasını Buzdağını fark edemeyen geminin kaptanına çıkaranlar olduğu gibi Titanik’in o dönem için çok iyi bir teknolojik tesisata sahip olmadığı için Buzdağını fark edecek radar sisteminin olmadığını ileri sürenler de çıktı. Sonuç olarak kazada can verenlerin sayısı 1514 Oldu. 1514 kişinin hayatını kaybettiği Titanik faciasında 710 kişi ise canını kurtarmayı başardı. 710 kişinin kurtulmasında gemide bulunan filika ve can yelekleri önemli etkendi. Geminin 2 ila 3 saat arasında batması nedeniyle ölen 1514 kişinin büyük çoğunluğu çareyi okyanus sularına atlamakta buldu! Ancak çok çok soğuk olan okyanus sularında hipotermi sonucu büyük çoğunluk hayatını kaybetti.

BATAN TİTANİK GEMİSİ BUGÜN NEREDE? ÇIKARILDI MI?

Tanrı’nın bile batıramaz dediği Titanik’in batığı bugün 3657 metre derinlikte hala azgın sularda bulunmaktadır. Dönemin şartları ve teknolojik yetersizlikler nedeniyle daha yakın geçmişte, 1985 yılında batığına ulaşılabilen Titanic’in batış tarihi ise 1912 yılıydı. Aradaki 73 senede Titanik’in batığı bulunamamıştı. Titanic’in batığını bulan ilk kişi denizbilimci Robert Balland oldu.

TİTANİK VE TÜRK DOKTOR ÖMER AKALIN HİKAYESİ

Hepimizin en azından sosyal medyada karşılaştığı şekliyle Titanik ve Titanik’in Türk Yolcusu, Profesör Doktor Ömer Akalın’ın hikayesi gerçekten doğru mu? Türk Doktor Ömer Akalın, Titanik’le yolculuğuna başlayacaktı. Ancak, Titanik’in sefere başladığı gün vaktinde ulaşamayan Ömer Akalın, bu faciadan bu gecikmesiyle kurtuldu.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı