Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Ticari Araç Kullanım ve Mesleki Yeterlilik Belgeleri (SRC) Nedir? Almak için Hangi Şartlar Gereklidir?

Bilgi

26 Ağustos 2018 Pazar 18:48:20

Son Güncelleme: 28/08/2018 20:03:12

Ticari Araç Kullanım ve Mesleki Yeterlilik Belgeleri (SRC) Nedir? Almak için Hangi Şartlar Gereklidir?

Ticari araç sürücüleri şoförler tarafından Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde mutlaka almaları gereken mesleki yeterlilik belgeleri nelerdir? Ticari araç kullanma ve mesleki yeterlilik belgelerini sizler için araştırdık. Bu belgelerin türleri neler? SRC belgesi almak için hangi şartları taşımak gerekiyor? Buyrun yazımıza…

Eskiden bir ehliyet araç kullanmak için yeterliyken bugün Avrupa Birliği uyum yasalarıyla birlikte ticari araç kullanan ve mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenler için ek yükümlülükler getirilmiştir. Her türden ticari aracı kullanan şoförlerin, kara düzen taşıt kullanımını daha sistematik hale getiren bu uygulamaları takip etmesi gerekiyor.

Yakın bir geçmişte SRC Belgesi yerine bir takım Ticari araç şoförlüğü belge ve evrakı geçerliyken, bu gün bu belgeler SRC ile kıymet-i harbiyesini kaybetmiştir. Yurt içi yolcu taşıma, Yurt içi yük taşıma ve yurt dışı yolcu taşıma ile yurt dışı yük taşıma lisansı anlamına da gelen SRC ile tehlikeli madde taşıma ve psikoteknik belgeleri de kullanıma sunulmuştur. SRC belgeleri yukarıda belirtilen kategorilerde ayrılmış ve SRC-1, SRC-2, SRC-3, SRC-4, SRC-5 belgeleri halini almıştır. Bu SRC belgelerini hali hazırda ehliyeti olanlar hiçbir şartsız alabilmekte iken yeni ehliyet alacaklar, ek olarak bu belgeleri almak istediklerinde kursa devam etme ve başarılı olma şartlarını yerine getirmek zorunda bırakıldılar.

Eski ehliyet sahipleri için bir yükümlülük olarak sunulmasa da yeni ehliyet alanların kurslara devam etme ve başarılı olma yükümlülüğünü yerine getirmesi isabetli bir karar olmuştur. En azından “yenilerin” liyakate uygun şekilde şoför olması amaçlanmıştır. Bu yolla değişen kuralların hatırlatılması, yeni öğrenenlere iyi bir eğitim verilmesi, uygulamalı trafik anlayışıyla daha dikkatli şoförlerin yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Bu kurslarda verilen dersleri temel olarak; harita okuma, yol bilgisi, yol hesabı yapma, tehlikeli madde taşımacılığı, kara yolları talimnameleri, trafik işaretleri gibi bir takım teknik bilgi ve beceriler olarak sıralayabiliriz. SRC belgesi almak için girilmesi gereken sınavlara belli tarihlerde Ulaştırma Bakanlığı tarafından ilan yapılmakta ve her aday en fazla 1 SRC kategorisinde sınava girebilmektedir. SRC sınavlarına dair tüm usul ve esaslar Ulaştırma Bakanlığı’nca belirlenmektedir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı