Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Temmuz 2018 Borsa Analizi – Paramı Borsaya Yatırmalı Mıyım?

Genel

24 Temmuz 2018 Salı 21:13:31

Temmuz 2018 Borsa Analizi – Paramı Borsaya Yatırmalı Mıyım?

Borsa güvenli bir liman mı? Türkiye’de Borsa’ya girilir mi? Seçimlerin ardından Borsada çok düşük fiyatlardan uzun vadeli bir yatırım için tam zamanı! Peki Borsa nasıl oynanır? Borsada hisse senedi alım-satımı nasıl yapılır? Borsa rehberimizi sizler için hazırladık…

Borsa, Türkiye’de Borsa İstanbul ile oynayabileceğiniz hisse senetleriyle al-sat yaparak para kazanabileceğiniz bir yatırım aracıdır. Ülkemizin son yıllardaki durumu, yaşananlar, çevresinde gelişen jeopolitik gelişmeler ve birçok neden ekonomimizi daha kırılgan hale getirmiştir. Özellikle 24 Haziran seçimleri öncesi yaratılan olumsuz hava ve yabancı sermayenin ve fonların ülkeden çıkışı ile Borsa İstanbul (BIST) 2009 yılındaki seviyelere gerilemiştir. Seçimlerden sonra tekrar toparlanmaya giren ve 100.000 puan psikolojik duvarını geçmeyi başaran BIST, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabineyi saat 23.00’da açıklamasının ardından doların yeni açılan Asya piyasalarında 4,72’yi görmesi ile birlikte ertesi günü yüzde 3’lük kayıpla tamamlamıştı. Kabinenin açıklanmasının ardından 2. Günü de endeks -2’lik puan kaybıyla tamamladı ve tarihi dip seviyeye 93,757 seviyelerine geriledi dolarsa tekrar 4,80 seviyelerini zorlamaya başladı.

Türkiye’de yatırım aracı olarak Borsa şuan için en tehlikeli liman olarak gözükse de uzun vadeli düşünenler için en kârlı yatırım şansı konumunda. THYAO, GARANTİ, AKBANK ve birçok ‘Baba’ hisse senedi şuan çok düşük seviyelerden alıcı bulurken yerli ve milli savunma sanayiinin lokomotifi ASELSAN’da düşük seviyelerden işlem görüyor. Fırsatı iyi değerlendirebilecek spekülatörler uzun vadeli bir planla büyük kazanç elde edebilirler.

Yukarıda verdiğimiz borsa tüyolarının ardından şimdi de Borsada yatırım yapmaya nasıl başlayabilirim? Borsada yatırım yapmak için ne yapmalıyım? Sorularını cevaplayalım. Borsada yatırım yapabilmek için bazı prosedürleri yapmanız gerekmektedir. İlk olarak hangi bankacılık aracılığıyla borsada işlem yapmaya başlayacağınızı belirlemelisiniz. Garanti Bankası mı Akbank mı Ziraat Bankası mı vs. bankanızı seçerek herhangi bir şubesinden bir vadesiz hesap bir de yatırım hesabı (Borsa hesabı.) açtırmalısınız. Daha sonra Bankacılık uygulamaları aracılığıyla borsada işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Borsada yatırım yaparken hangi hisse kağıdını almalıyım? Uzun vadeli mi kısa vadeli mi yatırım yapmalıyım? Borsada nasıl para kazanabilirim? İlk olarak bu soruları cevaplayabilecek uzman görüşler alabilmek için internette birçok ücretli Borsa analiz firmaları, siteleri mevcuttur. Ancak bu konuda çok dikkatli olmalı, spekülatörlerin ‘Keriz silkeleme’ operasyonuna gelmemelisiniz. Keriz silkeleme dediğimiz olayı başka bir yazımızda açıklayacağız. Ancak şunu bilmelisiniz ki herhangi bir forumda veya bir internet sitesinde gördüğünüz yorumlara kendiniz belli araştırmalar yapmadan, okumalar yapmadan inanmamalısınız. Aksi takdirde kandırılmış olacak ve büyük zararlara uğrayabileceksiniz. İnternetten borsa tüyosu veren insanların desteksiz ve temelsiz atmasyonlarına bakarak yatırım yapmamalısınız.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı