Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Su-35 Teknik Özellikleri Nedir? F-35’in Muadili Rus Su-35’leri Tanıyalım

Teknoloji

29 Temmuz 2018 Pazar 19:20:18

Su-35 Teknik Özellikleri Nedir? F-35’in Muadili Rus Su-35’leri Tanıyalım

Son günlerde Amerika’dan üst üste gelen “Ambargo” tehditlerinin ardından gözler F-35 Siparişine çevrildi. Amerikan Senatosu tarafından kabul edilen Bütçe tasarısında Türkiye’ye F-35, F-16 ve muhtelif askeri araç ve gereçlerin satışının geçici olarak durdurulması yer alıyordu. Amerikan Başkanı Donald Trump’ın da onayından geçmesi halinde F-35 ambargosu resmiyet kazanabilir. Peki Türkiye siparişini verdiği ve şimdiye kadar 800 Milyon Dolar ödeme yaptığı F-35’leri alamazsa ne yapacak? Rusya’dan Sukhoi-35 savaş uçaklarını mı alacak? İşte F-35’in muadili olarak gösterilen Su-35’in teknik özellikleri…

Amerikan Senatosu’nun kabul ettiği Bütçe Tasarısı’nda yer alan Türkiye’ye F-35, F-16 ve birçok askeri araç ve ekipmanın satışının geçici olarak durdurulması kararı sonra gözler Amerikan Başkanı Donald Trump’a çevrilmişti çünkü Senato’da kabul edilen tasarı Amerikan Başkanı Trump tarafından onaylandığında yürürlüğe girecekti. Trump’ın da Amerikalı rahip Brunson’ın serbest bırakılmaması hakkında “Türkiye’ye yaptırımlarımız olacak.” sözleri sonrası  F-35 konusunda Türkiye’ye ambargo uygulanacağı yüksek sesle dile getirilmeye başlandı! Peki Türkiye, F-35’leri alamazsa Uluslararası Tahkim’e başvurmak dışında başka bir şey yapmayacak mı? Rusya’nın ürettiği Su-35’ler Amerikan F-35’lerinin muadili olarak lanse ediliyor. Türkiye F-35’leri alamazsa Su-35’lere yönelir mi? Su-35’lerin özellikleri neler? Bu yazımızda F-35’ler yerine Su-35 alınabilir mi? Bunu inceledik…

Amerika’dan gelebilecek bir ambargo kararı sonrası Türkiye F-35 yerine Sukhoi-35 türü savaş uçaklarını alır mı? Su-35’ler aerodinamik tasarımı ve yapısıyla dikkatleri çekmeyi başaran gayet başarılı bir savaş uçağı. İki motorlu yüksek kanatlı ve gergili geri çekilebilir burun dişlisi barındıran Su-35’ler  14.500 kgf afterburner itiş gücüne sahip güçlü motorlarıyla ön plana çıkıyor. 21.95 metre uzunluğu, 14,75 metre kanat açıklığı ve 5.92 metre boyuyla tam bir ölüm makinesi olan Su-35’ler 34.5 ton kalkış ağırlığına ulaşabiliyor. Harici yakıt tanklarıyla birlikte saatteki hızı max 2500 km/h olan SU-35’ler ekstra yakıt tankları bulunmadığı zaman 3.600 km/h hıza ulaşabiliyor. Tek pilottan ve rolüne göre çift mürettebattan oluşan türevleri bulunan Su-35’lerin güçlü radarları 400 km’ye kadar dost düşman tüm hava unsurlarını görebilir, aynı anda 30 adet hedefe işaretleme yapabilir. Üretici firmanın Su-35’ler için öngördüğü ve biçtiği kullanım ömrü 4.000 saat uçuş ve 30 yıl veya 6.000 saattir.

MANEVRA KABİLİYETİ HANGİSİNİN DAHA İYİ? F-35 mi SU-35 mi?

Tasarımı ve aerodinamik yapısıyla imkansız denebilen manevraları gerçekleştirebilecek türde üretilen Su-35’ler itme ve çekme, havada fren gibi önemli manevra sistemleri tam anlamıyla bulunmaktadır. “Havada Fren” diye tabir edilen türde bir manevrayı F-35 uçakları yapamamaktadır. Su-35 havada asılı kalabilmektedir. Su-35’lerin Satürn AL-41F1S turbonfan nozılları Avrupa ve Amerika’da sadece F-22 Raptor savaş uçağının sahip olduğu teknolojiye sahiptir. F-22 bilindiği üzere sadece Amerikan Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunmaktadır.

Su-35’lerin nozıl yapısı, uçağın bir yöne bakarken diğer bir düzlemsel yönde hareket etmesini sağlar. Bu da uçağın hareket ederken silahlarını hedef unsurlara daha kolay ve esnek biçimde kilitleyebilmesini, onlara karşı daha etkin kullanabilmesini sağlamaktadır. Manevra konusunda Su-35’lerin sahip olduğu bu üstün özellik özellikle dog-fight dediğimiz it dalaşında düşmana karşı avantaj sağlamaktadır. Öte yandan Su-35’in yakıt deposunu inceleyecek olursak; Su-35’ler genişletilmiş ve büyük yakıt depolarına sahiptir. Uçağa monte edilebilen iki harici yakıt deposu hariç iç yakıt deposu ile 2,200 mil yol kat edilebilirken iki harici yakıt deposu da ilave edildiğinde toplam 2,800 mil yol alınabilmektedir.

SU-35’LERİN KULLANDIĞI SİLAH VE MÜHİMMATLAR

Su-35’in bir görev için yükleyebileceği 12 ila 14 silah haznesi bulunmaktadır. F-35 ile karşılandığında Su-35’lerin daha fazla silah taşıdığı görülmektedir. F-35’ler 4 silah haznesi barındırmaktadır. Su-35’lerin uzun menzil için kullandığı füzeler K-77M Radar güdümlü füzelerdir. NATO tarafından bu füzelere AA-12 Toplayıcı füze ismi verilmiştir. Kısa menzilde ise R-74 Kızılötesi güdümlü füze ve orta menzilde R-27 füzesi, en uzun menzilde ise R-37 füzesi tercih edilmektedir.

Tüm bu sayılan füzelerin yanı sıra dog-fight için Su-35’lere 150 mermilik 30mm. top silahı kuşandırılmıştır.

SU-35’LERİN AVİYONİK VE SENSÖR SİSTEMLERİ 

Su-35 savaş uçaklarının belki de en büyük üstünlükleri sahip oldukları donanımlar olan Aviyonik ve sensör sistemleridir. Düşman füzesinin seyrini bozmak, radarda görülmemeyi sağlamak ve düşmanı yanlış yönlendirmek için çok çok güçlü L175M Khibiny elektronik karşı önlem kitini barındıran Su-35’ler hedef alınmayı zorlaştırmaktadır. Ayrıca PESA radarı sayesinde hayalet uçakların görülmesi ve hedeflenmesi için üst düzey performans sağlanmaktadır. Bilindiği gibi hayalet uçakların radar kesiti çok çok küçük olabilmektedir. İşte Su-35’ler sahip oldukları teknolojiyle 250 mile kadar radar kesiti 0.1 metre olsa bile düşman unsuru görebilmektedir.

Infa-Red Search and Track sistemli OLS-35 hedefleme sistemiyle hedefleme menzili 50 kilometre daha artırılmış bulunmaktadır. Aynı zamanda SU-35 Pilotları için uçtan uca ekran, görüntüleme ve aviyonikler ile birçok güncelleme yapılarak daha başarılı ve teknolojik bir savaş uçağına ulaşılmıştır.

kötü çocuk fragmanı 20 ocakta vizyonda

BEŞİNCİ NESİLDE BÜYÜK KAPIŞMA: F-35 vs. SU-35

Rus Su-35’inin en büyük rakibi Amerikan F-35’i konumunda. Türkiye’nin de üretiminde pay sahibi olduğu F-35’ler Rus Su-35’lerine göz açtırmamak adına üretim bandına sokuldu. İkiside beşinci nesil olan savaş uçakları arasındaki rekabette Türkiye’ye ambargo söylemleri ile daha da had safhaya ulaştı. Bakalım Türkiye, olası bir F-35 ambargosunda Rus Su-35’lerini alma yoluna gidecek mi?

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı