Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Sivilce Lekeleri ve Çukurlarından Nasıl Kurtulabiliriz? Tedavi Yöntemleri Neler?

Sağlık

22 Ağustos 2018 Çarşamba 15:08:35

Sivilce Lekeleri ve Çukurlarından Nasıl Kurtulabiliriz? Tedavi Yöntemleri Neler?

Özellikle ergenlik dönemlerinde erkek kadın herkesin başının derdi haline gelen Sivilceler geçse bile izleri, lekeleri ve çukurları sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Peki sivilce lekelerinden ve çukurlarından nasıl kurtulabiliriz? Sivilce lekeleri ile çukurlarına karşı nasıl bir tedavi tercih edilmeli? Siz de yüzdeki sivilce lekeleri ve çukurlarından kurtulmak için bu yazımızı okumalısınız…

sivilce lekeleri, sivilce çukuru

Cilt problemleri arasında en çok karşılaşılan sivilce lekeleri, izleri ve çukurları ergenlik döneminin ardından sivilceler geçse bile insanların görünümlerini etkileyebiliyor. Sivilceler her ne kadar sona ermiş olsa da lekeleri ve çukurlarıyla baş başa kalıyorsunuz. Peki bu sivilce lekeleri ve çukurları ile nasıl başa çıkabiliriz? Sivilce lekeleri ve çukurlarından nasıl kurtulabiliriz? Bu gün bu yazımızda bu soruların cevaplarını arayacağız.

Bir cilt rahatsızlığı olarak sivilce lekeleri ve sivilce çukurlarından kurtulmak için ilk yapmamız gereken uzman bir Cildiye doktoruna görünmek olmalıdır. Doktorunuz bu yazıda yer alan tedavi yöntemlerinden birini seçecek ve cilt tedavinizi başlatacaktır. Bizim verdiğimiz doğal tedavi yöntemleri, bu sorunları büyük oranda sona erdirse de tam anlamıyla bir çözüm elde etmenizi sağlayamayacaktır.

sivilce, sivilce çukuru, sivilce lekesi

Sivilce Çukurlarının Dolgu Maddeleri ile Doldurularak Tedavisi

Doktora sivilce çukurlarından kurtulmak için gittiğinizde Cildiye doktorlarının en çok başvurdukları tedavi yöntemi dolgu ile çukurların kapatılması yöntemi olacaktır. Bu yöntemde yüzdeki delikler, çukurlar kollajen ve hiyaluronik asit gibi maddeler enjekte edilerek doldurulmaktadır. Bu yolla cildin ve yüzün pürüzsüz şekilde görünmesi ve sivilce çukurlarının doldurulması sağlanır.

Sivilce İzlerine Karşı Peeling ve Kimyasal Yakı

Kimyasal peeling ile sivilce lekelerini sona erdirme yönteminde kimyasal maddeler ile “yakma” yapılır. Cildin üst katmanı kimyasal bir madde ile yakılarak pürüzlerin giderilmesi, cildin yenilenmesi sağlanır. Ancak uzman bir kişi tarafından yapılması önerilen bu yöntem, uzman olmayan deneyimsiz kişilerce yapılırsa cildinizde ağır sonuçlar doğurabilir. Yüzeysel sivilce lekelerine ve sivilce çukurlarına karşı en etkili yöntem diyebileceğimiz Kimyasal peeling yönteminde cildin üst tabakasında yer alan lekelere son verilir.

Lazer ile Sivilce Lekelerinden Kurtulmak 

Ciltteki sivilce lekelerinden ve diğer sorunlardan kurtulmanın bir diğer yolu da Lazer tedavisidir. Lazer tedavisi, uzman bir hekim eşliğinde 2 türde uygulanabilir. Bunlardan ilki cildin soyulmasıyla diğeri ise cildin soyulmadan sıkıntılı bölgesini lazer ile tedavi etme yolunu seçmektedir. Ekonomik olarak en pahalı sivilce lekelerinden kurtulma yöntemi olsa da lazer tedavisi en etkili yöntemdir. Cildin soyularak lazer tedaviye alınmasında cildin üst katmanları yakılır ve yenilenmesi sağlanır. 10 ila 12 günlük süreçte cilt derisi yenilerek güzel bir görünüme kavuşur.

Lekelerden Kurtulmanın bir diğer yolu: Dermabrazyon

Bu yöntemde cildin soyulması için metal bir fırçadan yardım alınır. Tıpkı lazer ile tedavide olduğu gibi cildin üst katmanının soyulması sağlanarak lekeler gideriliyor. Cildiniz soyulma ile birlikte yenilenecek ve yeni bir deri katmanı ile pürüzsüz bir yüze kavuşabileceksiniz. Ancak lazer tedavide 10 ila 12 gün olan iyileşme süresi Dermabrazyon yönteminde 2 ila 3 hafta aralığında değişiyor.

Mikrodermabrazyon Yöntemi ile Lekelerden Kurtulmak 

Dermabrazyon yöntemine benzer bir yöntem olan Mikrodermabrazyon yöntemiyle yüzeysel bir şekilde cilt soyularak tedaviye girişiliyor. Bu sayede iyileşme süresi 2 ila 3 haftadan daha az bir sürede tamamlanıyor. Ancak Mikrodermabrazyon yönteminde sonuç almak için 4 veya 5 seanslık bir tedavi uygulanması gerekiyor.

Kolajen İçeren Kremlerle Cilt Tedavisi 

Kolajen bazlı kremler kullanarak ciltlerdeki lekelerden kurtulmak mümkün. Kolajen bazlı kremi gerek eczane gerekse güzellik salonlarından kolayca bulabilirsiniz. Ancak hangi kremi kullanacağınızı bilmiyorsanız uzman bir doktordan gerekli önerileri aldıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı