Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Sivilce Çıkmaması için Yenmemesi Gereken 5 Yiyecek

Sağlık

25 Ağustos 2018 Cumartesi 21:24:58

Sivilce Çıkmaması için Yenmemesi Gereken 5 Yiyecek

Özellikle ergenlik dönemlerinin baş belası Sivilcelerle ilerleyen yaşlarda da karşılaşabiliyoruz. Peki en çok sivilce yapan besinleri yemeyerek sivilcelere karşı mücadele etmemiz mümkün mü? Bu yazımızda işlenmiş yiyeceklerden yapay tatlılara birçok sivilce yapan yiyeceği listeledik. Yediklerinize dikkat ederek sivilcelerden uzak durmak için bu yazıyı mutlaka okumalısınız…

Cilt problemleri arasında en büyük sorunlardan biri olan sivilce ve akneler dünya üzerinde milyonlarca insanın başının derdi olabiliyor. Özellikle ergenlik dönemlerinde vücudun muhtelif bölgelerinde bol bol çıkan sivilceler, geçse bile kalan izleri ve lekeleriyle gençlerin başına dert olmayı sürdürüyor. Yediğimiz besinler de sivilce ve akne oluşumuna ortam hazırlıyor. Vücutta Sebum ve keratinin yüksek şekilde salgılanması, virüsler ile bakteriler, hormonlar ve de yüz iltihapları sivilcelerin büyüyüp gelişmesine neden olabiliyor. Bu yazımızda sivilce yapan besinlerin listesini görebilecek ve sivilceyle karşılaşmamak için yememeniz gereken 6 yiyeceği öğrenebileceksiniz.

Sivilce ile yediğimiz besinler arasındaki ilişki süre gelen bir tartışma konusudur. Sivilcelerin çıkmasında beslenme alışkanlıklarımızın etkili olduğu bilimsel bir gerçektir. Peki hangi besinler sivilce yapar? 

SİVİLCE YAPAN YİYECEKLER NELERDİR?

Vücudunda sivilceye karşı hassasiyet olanlar Rafine tahıl ve şekerler sorun yaratmaktadır. Rafine karbonhidratların tüketimi bazı insanlarda sivilce sorunu yaratabiliyor. Peki hangi besinlerde rafine karbonhidrat oranı yüksek?

  • Beyaz unlu ekmek, unlu tatlılar
  • Makarna ve diğer unlu mamuller
  • Pirinç pilavı ve erişte makarnası
  • Cola, Gazoz gibi gazlı içecekler
  • Tatlandırıcılar

Araştırmalar gösteriyor ki çok şekerli gıdalar tüketenlerde sivilce oranı %30 daha fazla. Yani şekerli gıdalar tüketmek sivilce sayısında artışa neden oluyor. Bu nedenle hem şekerli hem de hamurlu ağır karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durmakta fayda var. Yukarıda bahsedilen rafine karbonhidrat oranı yüksek besinlerin tüketilmesi, kan şekerinin artması sonucunu doğurur. Bu da insülin seviyesinin artışına ve sivilcelerin ortaya çıkmasına ortam hazırlar.

Sivilce sorunuyla karşılaşanlar için bir diğer uzak gerilmesi gereken besinler Süt Ürünleri olmaktadır. Süt ürünlerinin aşırı tüketimi özellikle ergenlik döneminde 4 kata kadar daha fazla sivilceye sebep olabilir. Süt ve dondurmadan bu dönemde uzak durmakta fayda vardır. Ancak kesin olarak süt ürünleri – sivilce ilişkisi bilimsel olarak kanıtlanamadı. Yine de süt ürünlerinin tüketimi ile vücutta insülin seviyesinde artış yaşanması ve kan şekerinin artması sebebiyle sivilcede artış görülebileceği söyleniyor.

Listemizin bir diğer yasaklı besini Fast Food Gıdalar olmakta. Fast Food alışkanlığı olan özellikle yeni nesilde sivilce problemiyle daha çok karşılaşılmaktadır. Hamburgerler, nuggetlar ve daha niceleri sivilcenin vücuda hakim olmasında çok zararlı besinler listemizde yer almaktadır. Yüksek yağlı da olabilen bu besinler sivilcelerin üremesine ortam hazırlamaktadır.

Listenin 4. sırasında hepimizin çok sevdiği Çikolata var. Çikolata tüketiminin sivilce yapacağı çok bilinen bir gerçek. Çikolata tüketiminde ileriye gitmeniz sivilcelerin yüzünüzü ele geçirmesine neden olabilir.

Son olarak özellikle vücut geliştirmecilerin sıklıkla kullandığı Whey proteinler yer alıyor. İçeriğinde bol miktarda protein yapı taşı amino asit bulunan whey proteinlerin kullanımı da sivilcelerin çıkmasına ve gelişmesine neden olabilir.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı