Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Simya Nedir? Kime Simyacı Denir?

Bilgi

13 Ağustos 2018 Pazartesi 22:51:10

Simya Nedir? Kime Simyacı Denir?

Simya terimini bugün orta okuldan başlayarak duymaya devam ediyoruz. Doğanın gizemini çözmemize, doğanın sırlarının ortaya çıkarılmasına yardımcı olan Simya nedir? Kimlere simyacı denir ve tarihte tanınan ünlü simyacılar kimlerdir? Bugün bu makalemizde Simya teriminin derinlemesine analizini yapacak, ünlü simyacıları anımsayarak Simyanın ne olduğuna Simyacının neler yaptığına değineceğiz.

Simya, doğanın ilkel yollarla araştırılıp sırlarının ortaya çıkarılmasına hem de eski dönemde bir ruhani felsefe disiplininin varlığına işaret eden bir terimdir. Simya ilminin arkasında kimya, metalurji, fizik, tıp, astroloji, semiotik, mistisizm, spiritüalizm ve sanat yer alır. İşte bunca ilmi ve öğretiyi bünyesinde barındıran Simya nedir?

Simyanın geçmişi en az 2500 yıllık bir tarihe sahiptir. Başta Mezopotomya uygarlıkları, Antik Mısır, Fars, Hindistan ve Çin Simya alanında uğraşlar vermiştir. Bu uğraşlar Roma İmparatorluğu döneminde büyük bir ilgiyle takip edilmiş, 19.yy’da artık büyük İslam başkentlerinde, medeniyetlerinde simyaya ilgi artmıştır. Batı da ise simya daha çok Hermetizm ile bağlantılı olarak ele alınmıştır. Hermetizm ile Simyanın bir arada ele alınışı, bağlantılı oluşu ezoterik ekol olan Gül-Haçlılar’ın doğuşuna etki etmiştir.

SİMYA NEDİR? SİMYANIN ÖZELLİKLERİ

Bugün, günümüzde simyanın ele alınışı, ezoterik, mistik ve diğer yönleriyle bilim tarihçileri ve filozofların mesleki alanına girmektedir. Yakın bir zaman önce kaybettiğimiz bilim tarihçimiz Prof. Dr. Fuat Sezgin’de bir bilim tarihçisi olarak Simya ilmi üzerinde çalışmalara değinmiştir. Simyanın birçok uğraş alanı bulunmakla birlikte bugün Simya nedir? sorusunun sığ bir cevabı olarak madenlerin altına çevrilmesini sağlamaya yönelik çalışmalar, deneyler anlaşılm aktadır. Simyacılara da sözde, kaçık bilim adamı oldukları gözüyle bakılarak itibarsızlaştırmaya çalışılıyor. Oysa ki simya, doğanın sırrını ilkel yönleriyle ortaya çıkarmaya çalışan bir ilim olarak bunlardan çok daha fazlasıdır. Yer çekimini bulan Newton ve ünlü bilim adamı Robert Boyle da bir simyacıdır! Bu iki değerli bilim insanı ve simyacı, kimyasal maddelerin içeriklerini ve işleyişini, doğasını araştırma yolunu seçmiştir.

Simya ile ilgili;

  • Simya bir bilim dalı değildir!
  • İlkel bir yöntem olan deneme-yanılma yolu ile çalışırlar, başka bir prensipleri yoktur.
  • Çalışmalar teorik bir temele dayanmaz, pratikte iş görür.
  • Biriken ve sistematik bir içeriği yoktur
  • Kümülatif bir bilgi arşivi oluşmamıştır, birikimi yoktur.

Simya içerisinde tıp, felsefe vb. birçok alanda birçok konuda içerik bulunduğu için simyacılar,  tıp alanıyla ilgili Ölümsüzlük iksirini keşfetmek ve ekonomik, doğal zenginlik anlamında sonsuz zenginliğe ulaşmak gibi konularla ilgili çalışmalara imza atmışlardır. Bu nedenle, bir simyacı bilim adamı olarak kabul edilmeyip bazı zamanlar doktor, kahin, filozof hatta büyücü olarak kabul edilmiştir.

TARİHTE ÜNLÜ SİMYACILAR

Müslüman Simyacılar arasında en ünlüleri: Abdullah bin Ahmed el-Baytar, Ebu Musa Câbir bin Hayyan, Ebu’s Salt ed-Dânî, El-RâzîEl-Tuğrayi, Farâbî’dir. Diğer simyacılar arasında; Arnaldus de Villa Nova, Artephius, Isaac Newton, Johann Rudolf Glauber, Nicolas Flamel, Robert Boyle yer almaktadır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı