Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Şeker’in Bilinmeyen Yönleri ve Şeker Hastalığı Belirtileri!

Sağlık

28 Temmuz 2018 Cumartesi 20:50:29

Son Güncelleme: 28/07/2018 21:30:52

Şeker’in Bilinmeyen Yönleri ve Şeker Hastalığı Belirtileri!

Hepimizin günlük hayatta çayına, kahvesine ve de yemeğine kattığı şekerin bilinmeyen yönleri nelerdir? Şeker hastalığının başlıca sebebi, 4 Beyazdan biri “Şeker” hakkında tüm detayları sizler için hazırladık. Şeker hastalığı nasıl önlenir? Şekeri en çok tüketen ülkeler hangileri? Hepsini bu yazımızda öğrenebileceksiniz…

ali başar mehmet akif ersoy lisesi radyo televizyon öğrencileri söyleşi

Şeker, hepimizin tükettiği bir besin maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Uzak durmamız gereken “Dört Beyaz” arasında yer alan şekerin çok tüketilmesi veya vücutta şeker azlığının baş göstermesi halinde şeker hastalığıyla karşı karşıya kalıyoruz. Peki şeker hastalığının sebebi ve belirtileri nelerdir? Dünyada her 12 kişiden 1’inde bulunan Şeker hastalığı, Türkiye’de de toplam 7.2 milyon kişide bulunmaktadır. (2014 Sağlık Bakanlığı verileri) Bu sayı gitgide artmaktadır. Hatta kendisinde şeker hastalığı bulunduğunu bilmeden hayatını sürdüren yüz binlerce insan bulunmaktadır.

Şeker hastalığı Tip 1 ve Tip 2 şeker hastalığı olmak üzere belli başlı 2 tiptedir. Çocuklarda ve genç bireylerde görülen Tip 1 şeker hastalığı türünde pankreas hiç insülin salgılamaz. Tip 2 şeker hastalığı ise genelde orta yaş ve yaşlı kategorisinde görülür. Pankreas insülin salgılar, üretir ancak salgılanan bu insülin hücreler tarafından kabul edilemez, hücreler üretilen insüline direnç gösterir.

ali başar mehmet akif ersoy lisesi radyo televizyon öğrencileri söyleşi 2

GİZLİ ŞEKER HASTALIĞI NEDİR? (PRE-DİYABET)

Şeker hastalığından şüphelendiniz, hastaneye gittiniz kan şekeri düzeyiniz yüksek ancak şeker hastalığı tanısı koymaya yeterli değilse ve yapılan tetkiklerde kan şekeri düzeyiniz aranan düzeyin altında kalıyorsa gizli şeker hastalığı tanısı konmaktadır. Gizli şeker hastalığının bulunduğu insanların 10 yıl içerisinde bu hastalığının Tip 2 şeker hastalığına dönüştüğü yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.

ŞEKERİ EN ÇOK TÜKETEN ÜLKELER VE TÜRKİYE

Şeker tüketiminin Dünya üzerinde en çok olduğu ülke yılda ortalama 23 ton 700 kilogram ile Hindistan olmuştur. Hindistan, bu tüketim oranıyla En Çok Şeker Tüketen Ülkeler listesinde açık ara zirvede yer almaktadır. Ülkemiz Türkiye ise 80 milyonluk nüfusu ve yıllık ortalama 2.3 milyon ton şeker tüketimiyle listenin ortalarında, 23. sırada yer almaktadır.

FAZLA ŞEKER TÜKETİMİNİN ZARARLARI

Şekerin vücudun ihtiyacından ve haddinden fazla tüketilmesi, ciltte kırışıklara yol açabilir. Erken yaşta yüz ve vücutta baş gösteren kırışıkların bir nedeni de şeker olabilir. Bunun için bir uzman doktora gözükülmesinde fayda vardır. Son yıllarda büyük bir büyüme gösteren Coca Cola’nın ürettiği bir kutu kolada yaklaşık 16-17 küp şeker bulunmaktadır. Bir oturuşta 16 küp şeker yemek anlamına gelen bir kutu kola içmenin şeker hastalığı noktasında dikkate alınması gerekmektedir.

En tatlı şeker ne? diye soruyorsanız sofralarımızda kullandığımız, çaylarımıza attığımız şekerden tam 200 bin kat daha “tatlı” olan Lugduname adlı en tatlı bileşiği araştırmalısınız. Lugduname, evimizdeki şekerden tam 200 bin kat daha tatlı. Düşünsenize nasıl bir tat?

Canlılarda en fazla bulunan organik molekül karbonhidrattır ancak karbonhidratların yapı taşları şekerdir.

  • ali başar mehmet akif ersoy lisesi radyo televizyon öğrencileri söyleşi
  • ali başar mehmet akif ersoy lisesi radyo televizyon öğrencileri söyleşi 2
  • ali başar mehmet akif ersoy lisesi radyo televizyon öğrencileri söyleşi
  • ali başar mehmet akif ersoy lisesi radyo televizyon öğrencileri söyleşi 2
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı