Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Şampiyonlar Ligi Nedir? Şampiyonlar Ligi Formatı ve Gelirleri

Genel

2 Ağustos 2018 Perşembe 22:18:22

Şampiyonlar Ligi Nedir? Şampiyonlar Ligi Formatı ve Gelirleri

Futbolseverlerin Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’ndan sonra heyecanla izledikleri Şampiyonlar Ligi organizasyonu nedir? Hangi ülkeden kaç takım katılabilmektedir? Şampiyonlar Liginin formatı nasıldır? Şampiyonlar Ligi gelirleri ne kadar? Şampiyonlar Ligi ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara bu yazımızda cevap bulabileceksiniz…

Şampiyonlar Ligi, her futbol severin heyecanla izlediği maçlara sahne olan en büyük uluslararası futbol organizasyonlarından biridir. Her Avrupa ülkesinden takım veya takımların yer aldığı turnuvaya katılabilmek için değişik bir format belirlenmiştir. Öyle ki bu sene bu format değişmiş ve Almanya, İspanya, İngiltere ve İtalya liglerinden ilk 4’teki takımlar doğrudan turnuvaya katılma şansını yakalamıştır. Bunun dışında Rusya’dan 2, Portekiz, Ukrayna, Belçika ve ülkemiz Türkiye’den 1 takım turnuvaya, grup aşamasına doğrudan katılım sağlayabiliyor. Türkiye Süper Lig’inde 2. olan takım ise 3. ön eleme ve play-off turunu geçmesi halinde Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalabiliyor.

Şampiyonlar Ligi’nde ülkelerin gönderdiği takımlar tamamen ülke puanı ve statü puanlarıyla orantılı olarak dağıtılıyor. Örneğin Almanya ve İngiltere, ülke takımlarının uluslararası turnuvalarda kazandığı puanlar, başarılar  ve milli takım düzeyinde kazanılan başarılar üzerinden tam 4 takım gönderebiliyor Champions League’e! Ancak ülkemiz Türkiye ne yazıkki ne ulusal takımlarımız ne de milli takımımız düzeyinde bu denli üst düzey başarılar yakalayamadığı için 1 takım doğrudan 1 takım 3. ön eleme ve play-off oynayarak gönderebiliyor.

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE GELİR DAĞILIMI – ŞAMPİYONLAR LİGİ GELİRLERİ

Şampiyonlar Ligi gelirleri bu sezon öncesi çok çok arttı! Öyle ki grup aşamasına katılan takımlar ayak bastı parası olarak 12 milyon 700 Bin Euro alıyorken bu gelir şimdi 15 milyon 200 Bin Euro olmuş durumda. Grup maçlarında beraberlik halinde takımlar 500.000 euro ödül alırken şimdi 900 bin euro alacaklar. Grup aşamasında galibiyete 1.500.000 Euro yerine 2.700.000 Euro ödenecek. Grubu 1. veya 2. sırada tamamlayıp üst tura çıkan takım 9 milyon 500 bin euro alacak. Bu turu geçip Son 8’e yani çeyrek finale kalanlar bir 10.500.000 euroluk ödemenin de sahibi olacak! Yarı finale kalan takımlar tam 15 milyon euro, final görüp şampiyon olan takım ise tam 19 milyon euroluk büyük gelirin sahibi olacak!

Bu denli büyük gelirler konuşuluyorken Şampiyonlar Ligi’nin cazibesi de daha da artıyor! Ülkemizden Galatasaray doğrudan Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olmasından dolayı 15 milyon 200 bin euroluk geliri almaya hak kazandı. Eğer Fenerbahçe’de 3. ön eleme turunda Benfica’yı eleyip play-off turunda da PAOK – Spartak Moskova eşleşmesinin galibini geçebilirse bu 15 milyon 200 bin euro ikiye bölünmeyecek! Bu ödüller turnuvaya katılan her takıma ödeniyor. Ülkemizden Fenerbahçe ve Galatasaray’ın bir arada Şampiyonlar Ligi’ne katılacak başarıyı yakalaması halinde bölünecek para Yayın Gelirleri olacak.

Yukarıda yer verilen başarı ödüllerinin yanı sıra ek olarak yayın gelirleri de önemli bir gelir kalemini oluşturuyor. Şampiyonlar Ligi’ne katılım sağlayan takımlara yayın geliri kaleminden büyük ödemeler yapılıyor! Türkiye’de geçtiğimiz sezon Beşiktaş’a 22 milyon euro yayın geliri ödemesi yapılmıştı. Bu sene yayın gelirinin çok daha büyük bir meblağ olması bekleniyor.

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı