Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Sağlıklı Cilt İçin Yapılması Gerekenler! 30 Yaş ve Üstü Cilt Bakımı Önerileri

Sağlık

19 Ağustos 2018 Pazar 20:36:41

Son Güncelleme: 19/08/2018 20:37:04

Sağlıklı Cilt İçin Yapılması Gerekenler! 30 Yaş ve Üstü Cilt Bakımı Önerileri

Cilt sağlığı ve cilt bakımı özellikle kadınların çok önem verdiği bir konu. Sağlıklı cilt için neler yapılmalı? Cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımı için ne gibi öneriler verilebilir? 30 yaş ve üzeri için cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tüm bu soruların cevabını sizler için araştırdık ve hazırladık. Sağlıklı bir cilt için tüm püf noktaları bu yazımızda bulabileceksiniz…

cilt bakımı, cilt kremi önerileri,

Sağlıklı cildin en büyük düşmanı, özellikle ergenlik döneminde baş belası hale gelen sivilceler ve aknelerdir. Ergenlik döneminden başlayarak ilerleyen yıllarda da cilt sağlığını tehdit eden sivilceler sağlıklı bir şekilde kaybolup gitse de arkalarında sivilce izlerini, akneleri, lekeleri bırakabiliyor. İşte bu yolla cilt sorunlarıyla ergenlikten itibaren uzun yıllar uğraşıyoruz. Peki sağlıklı bir cilt için tüm bunlara rağmen neler yapılabilir? Sağlıklı bir cilt için nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı Bir Cilt için Sporun Önemi

Spor, sağlıklı bir vücut, kas ve kilo durumu kadar cilt için de büyük önem taşıyor! Hem fitness hem de özel eğitmenler eşliğinde yapılan veya bireysel olarak doğa yürüyüşü (Trekking), bisiklet sürme, koşu, ip atlama vs. şeklinde daha da uzatabileceğimiz bir listeyle dolu spor aktiviteleri sayesinde vücudunuzu ve cilt sağlığınızı koruyabilirsiniz. Cilt sağlığında sporun önemini küçümseyemeyiz. Bu nedenle pürüzsüz, güzel bir cilt için sporun gücüne inanmalıyız.

Güzel Bir Cilt için Uykunun Önemi

Sağlıklı, düzenli ve tam bir uyku, güzel-sağlıklı bir cilt için önemlidir. Uykumuzu belirli bir düzende sağlıklı şekilde alabilirsek cildimizin sağlığı için de çok iyi bir iş başarmışız demektir. Günde en az 7 en çok 9 saatlik bir uyku ve bu uykunun kaliteli olması çok önemlidir. Kaliteli uyku için yattığımız yataktan ruhsal durumumuza, yatmadan önce yediğimiz şeylerden oda sıcaklığına kadar birçok parametreyi göz önünde bulundurmalıyız. Yatmadan ağır şeyler yemek, ruhsal sorunlar yaşamak ve kalitesiz, ergonomik olmayan bir yatakta yatmak kaliteli bir uyku çekmeyi engeller. Uykusuzluk sorununa dair çözüm önerileri için daha önce yazdığımız yazımızı okuyabilirsiniz. Uyku, birçok şey de olduğu gibi cilt sağlığı konusunda da dikkate alınması gereken bir konu.

Taze Sebze-Meyve Yemenin Cilt Sağlığına Katkısı

Yediğimiz sebze meyvelerin taze, canlı ve organik olması cilt sağlığımızı olumlu etkiler. Sebze Meyve dışında sürekli et tüketmek, yağlı besinlere yönelmek cilt sağlığına zararlıdır. Yiyeceğimiz sebze meyvelerin ise iyi seçilmiş, organik ve taze olmasına özen gösterilmelidir. Sebze ve meyveler içerisindeki mineral ve vitaminlerle cildin ihtiyacı olan yenilemeyi sağlayacaklardır. Sağlıklı bir cilt için taze sebze meyve yemeye özen göstermeliyiz.

Dengeli Beslenme ve Cilt Sağlığı Dengesi

Dengeli, düzenli beslenmek cilt sağlığı için çok önemlidir. Obezlik, aşırı yemek yeme, fast-food ürünlere yönelme ve özellikle gece geç saatlerde yeme içme alışkanlığı cilt sağlığına önemli bir darbe indirir. Cilt sağlığının korunması ve vücudumuzun ihtiyacı olan yenilenmeyi sağlayabilmesi için her besinden dengeli şekilde tüketmeli, aşırı yağlı, inorganik GDO’lu sokak ve fast-food yiyeceklerinden uzak durmalıyız.

Sürekli Fast-food ve baharatlı yağlı yiyecekler tüketmek yüz ve vücudun birçok bölgesinde sivilce oluşumuna neden olur. Sivilce oluşumunun ardından bu sivilceler geçse de sivilce izleri, akneler ve daha birçok sorun oluşuyor. İşte tüm bunlarla uğraşmamak ve sorunlarla karşılaşmamak adına dengeli-düzenli beslenmeye çok ama çok önem vermeliyiz.

Sağda Solda Satılan Cilt Bakımı Ürünlerine Dikkatle Yaklaşmak!

Özellikle son dönemde Instagram platformu üzerinden e-ticaret şeklinde satışa sunulan cilt bakım ürünleri, maskeler, kremler vs. cilt sağlığı için büyük tehdit oluşturuyor. İçeriği, kimyası belli belirsiz olan bu ürünlere dikkatle yaklaşmalı, uzman görüşü alınmadan satışa sunulan bu ürünleri kullanmamalısınız! Piyasada binlerce marka adı altında on bin hatta yüz binlerce cilt sağlığı ürünü bulunmaktadır. Sizin ihtiyacınıza en çok cevap veren cilt sağlığı kremini, maskesini vs. ürününü bir uzman doktordan görüş alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

cilt bakım önerileri, cilt bakımı, sağlıklı cilt,

Eğer kullandığınız ürünlerin içeriğini bilmeden, ne işe yaradığına hangi durumlarda kullanılması gerektiğine ve de yan etkileri vb. özelliklerine tam olarak hakim olmadan kullanmaya başlarsanız cildinizde daha büyük ve kalıcı sıkıntılar doğurabilirsiniz. Kimyasal içerikli cilt sağlığı ürünlerinden bir an önce uzaklaşmalı, hiçbir tıbbi alt yapısı olmayan bu ürünleri vücudunuza ve cildinize sürmeyi derhal bırakmalısınız. Eğer doğru düzgün bir ürün aldığınızdan eminseniz de bu ürünün ne için ve vücudun hangi bölgesi için kullanılacağını öğrenmelisiniz. Aksi takdirde ciltte çatlamalar ve kuruluk gibi sıkıntılarla yüzleşebilirsiniz.

GELELİM 30’LU YAŞLAR İÇİN CİLT BAKIM ÖNERİLERİNE…

Erkeklerde ve kadınlarda Otuzlu yaşlar artık gençlikten çıkılıp olgunluğa geçişin simgelendiği bir yaş aralığıdır. Özellikle ergenlikten sonra sivilce izlerinin silinmeye ve cildin oturmaya başladığı yaşlar olan 30’larda doğru cilt bakım uygulamaları ve ürünleri kullanmak çok önemlidir. Vücutta hücre yenilemeleri bu yaşlarda artık yavaşlamaya başlar. Cildin yağ oranında da büyük bir azalma görülür. Kadınların %56’sı 30’lu yaşlarda göz çevrelerinde kırışıklıkla karşılaşır. Peki 30’lu yaşlarda nasıl bir cilt bakımı yapılmalı? Cilt bakımı için otuzlu yaşlarda nelere dikkat edilmeli?

sağlıklı cilt, cilt bakımı

Otuzlu Yaşlarda Cilt Temizliği

Bu yaşlarda cilt temizliğini, parmak uçlarımızla kibar şekilde freksiyon yaparak uygulamalıyız. Tonik kullanımı aşırı yağ içeren ciltler dışındaki ciltlerde tercih edilmemelidir. Kuruyan ciltlere tavsiyemiz ise nemlendirici kremler olacak. Kuru cilde sahip olanlar mutlaka nemlendirici kremlerle gün boyu ciltlerini kontrol altında tutsunlar.

Nasıl Bir Cilt Kremi?

Cilt kremi seçimlerinde aşırı yağlı olmayan kremlere yönelmek gerekiyor. Hatta bu yaşlarda kuruyan ciltler için daha nemlendirici kremler tercih edilmelidir. Kimyasal partiküller ve parfümler içermeyen, cilde zararı dokunan paraben ve formaldehid adlı kimyasal maddeler içeren cilt kremlerinden de uzak durmak gerekiyor. İçeriğinde A vitamini bulunan anti-aging etkili cilt kremleri, antioksidanlı C ve E vitaminleriyle bezeli ferulik asitli jel ve cilt serumları da ek olarak tercih edilebilir. Ayrıca iyi bir cilt için mutlaka güneşin zararlı ışınlarından korunmak adına güneş kremi düzenli şekilde kullanılmalıdır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı