Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

RSS Nedir? RSS Neden Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Teknoloji

27 Temmuz 2018 Cuma 13:41:11

Son Güncelleme: 27/07/2018 13:42:55

RSS Nedir? RSS Neden Kullanılır, Ne İşe Yarar?

Girdiğiniz birçok internet sitesinde hatta tümünde “RSS”ye rastlamışsınızdır. Peki kendinize hiç sordunuz mu, RSS nedir, ne işe yarar? Turuncu bir butonla gördüğümüz RSS ile geri beslemelere abone olabiliyoruz. Bu ne anlama geliyor? RSS’yi tüm yönleriyle sizler için hazırladık…

RSS nedir? İnternet sitelerinin birçoğunda ve hatta neredeyse tümünde görülen turuncu bir zemin üzerinde yazılı RSS ile buton şeklinde yer verilen geri besleme aboneliği ne anlama geliyor? RSS aboneliği ile ne yapılır? RSS Özelliğini nasıl kullanabilirim? Tarayıcım RSS’yi destekler mi? Sorularına bu yazı ile cevap vereceğiz.

Öncelikle genelde kişisel blog yazanlar veya haber sitelerinin hemen hemen tümünde görülen RSS butonuna tıklayarak Geri besleme aboneliği oluşturabilirsiniz. Site içeriğinde yer alan her türlü şeye bu sayede kolayca ulaşabilirsiniz. Browser üzerinden RSS ile söz konusu sitenin tüm içeriklerine kolaylıkla ulaşılabiliyor.

RSS İÇİN SADECE TARAYICI MI GEREKLİ? YOKSA RSS PROGRAMI VAR MI?

ekmek için besaş ürünleri ile anı fotoğraflladılar 2

Rss aboneliği için sadece tarayıcınız (browser) üzerinden değil programlar üzerinden de işleminizi yapabilirsiniz. Feedreader ve RSSBandit’e giriş yaparak RSS işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

  • www.FeedReader.com
  • www.RSSBandit.com

Bu sitelere giriş yapmanız ve RSS hizmetini kullanmanız yeterlidir. Aynı zamanda bazı özel scriptlerle RSS bölümü oluşturabilir, bu RSS beslemesini sitelerinize ekleyerek yayınlayabilirsiniz. Bu besleme yayınında genellikle birkaç cümlelik yazı ile RSS devamını içeren link bulunmaktadır.

EN İYİ RSS OKUYUCUSU NEDİR?

FeedBurner ile en iyi RSS deneyimini hem de kontrol paneli de bulunacak şekilde gerçekleştirebilirsiniz. FeedBurner eklentisini sitenize kurarak sitenizi kaç kişinin RSS ile takip etmekte olduğunu diğerlerine de yayınlayabilirsiniz. Feedburner’ın tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri de size pratik ve kolay bir kontrol paneli sunmasıdır.

vBulletin RSS BOTU KURULUMU NASIL YAPILIR?

Admin Panele giriş yapıyoruz. Panelde sol tarafta bulunan menüden RSS Feed butonunu tıklatıyoruz. Burada Başlık kısmını RSS’ye verdiğimiz ismi yazıyoruz. URL Or Feed Kısmına RSS’nin adresini doğru bir şekilde dolduruyoruz. Kullanıcı adıysa forumlarda RSS’nizi eklediğinizde çıkacak “nickname”dir. Burayı da isteğiniz doğrultusunda doldurup en son Kayıt’a tıklatıyoruz ve RSS Botu kurulumunu tamamlıyoruz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı