Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Rauf Denktaş Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Kimdir?

28 Temmuz 2018 Cumartesi 18:49:22

Rauf Denktaş Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Kuzey Kıbrıs’ın Kurucu lideri, ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş Kimdir? Kıbrıs mücadelesinin ünlü simalarından yazar, siyasetçi, avukat, öğretmen ve başsavcı kimliğiyle mücadeleden mücadeleye koşan Rauf Denktaş, 7’den 70’e herkes tarafından sevilen bir siyaset adamıydı. Bizde Rauf Denktaş’ın mücadelelerle dolu hayatını, kısa bir biyografisini sizler için hazırladık…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş kimdir? Birçok kimliğiyle Türk siyasi yaşamına damgasını vuran Rauf Denktaş, hem yazar hem siyasetçi hem avukat hem de öğretmen ve başsavcılık mesleklerini icra eden yüce bir isimdir. Kuzey Kıbrıs’ın verdiği mücadelenin baş kahramanı olan Rauf Denktaş başarılı bir siyaset adamlığının yanı sıra birçok görevde de bulundu. Küçük yaşta annesini kaybedince büyükbabası ve büyükannesinin gözetiminde büyüyen Rauf Denktaş, iyi bir eğitimin ardından yazarlık yapmaya başladı. İleri derecede yabancı dil bilen Rauf Denktaş’ın ilk işi tercüme eserler yayınlamak oldu.

Yabancı dili sayesinde tercümanlığıyla para kazanmaya başlayan Rauf Denktaş, bu yolla bir süre geçimini sağladıktan sonra hukuk fakültesinde eğitim görmeye başladı. Hukuk fakültesini bitirip avukat da olan Denktaş, ardından savcılık yapmaya başlamıştır. Bir süre savcılık yaptıktan sonra istifa edip tekrar avukatlığa dönmüştür. Siyasi hayatına Kıbrıs’ta özgürlüğü ve barışı geri getirmek için atılmıştır.

Rauf Denktaş’ın Kuzey Kıbrıs için ilk işi Türk Mukavemet Timleri’ni kurmak oldu. T.M.T’yi kuran Rauf Denktaş, siyasi mücadelenin yanı sıra Rum çetelerine karşı koyacak, mukavemet edecek birlikleri de oluşturarak fiziki mücadeleye girişti. Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın yapılışında büyük payı olan büyük siyaset adamı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak adını tüm dünyaya duyurmuştur. 2005 Yılına kadar siyasi hayatını sürdüren Denktaş, bu tarihten sonra siyasi hayatını noktalamış ve ölümüne dek sakin bir hayat yaşamayı tercih etmiştir.

RAUF DENKTAŞ’IN ÇOCUKLUĞU, GENÇLİĞİ VE VERDİĞİ MÜCADELELER

Hepimizin yakından tanıdığı Rauf Denktaş, yazarlık, avukatlık, öğretmenlik ve savcılık yapmış, tüm bu mesleklerin hakkını vermiştir. Kuzey Kıbrıs’ın bağımsızlık ve özgürlük mücadelelesini hem ulusal hem de uluslararası arenada dile getiren, Kıbrıs’ın babası olarak anılan Rauf Denktaş, ekranların sevilen dizisi Kurtlar Vadisi Pusu’da da yer almıştı. Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Kuzey Kıbrıs’ın bağımsızlık mücadelesini anlatan bir sahnede rol alan Denktaş, oyunculuğuyla da göz doldurmuştu.

özge ulusoy ümit temuçin yılbaşında ne giymeli söyleşi

1924 yılında Baf’ta dünyaya gelen Denktaş, küçük yaşta annesini kaybedince büyükbaba ve  büyükanne tarafından büyütülmüştür. Eğitim için İstanbul’a gelen Denktaş liseyi Fevzi Ati Lisesinde okuyup Kıbrıs’a dönmüştür. Lefkoşa İngilizce Okulu’nu bitirip yazarlığa başlayan ve bir süre geçimini bu yolla sağlayan Denktaş, İngiltere’de Hukuk öğrenimi gördükten sonra avukatlık, savcılık ve başsavcılık görevlerini icra etmiş, ardından da siyasetin kapıları önünde sonuna kadar açılmıştır. Uzun süre Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı yapan kurucu Cumhurbaşkanı, 2005’te kendi isteğiyle siyasetten ayrılmıştır. 2012’de vefat etmiştir. Kıbrıs’ın olaylı dönemlerinde görevden kaçmayan ve en ön saflarda yer alan Rauf Denktaş’ın verdiği hukuki, siyasi ve fiziki mücadele Türk milleti tarafından sonsuza kadar unutulmayacaktır.

özge ulusoy izmir mavibahçe moda yılbaşı

RAUF DENKTAŞ’IN SİYASİ HAYATI – SİYASİ KİŞİLİĞİ

Siyasetle ilk kez 1973’te Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcılığı göreviyle tanışan Rauf Denktaş, bu göreve gelişinin 10. gününde istifa etmiştir. Kıbrıs Türk Yönetim Başkanlığı’na getirildikten sonra 1975 yılının sonlarına doğru Devlet ve Meclis Başkanı olan Rauf Denktaş, 1976’da yapılan seçimlerle birinci Devlet başkanı, tekrarlanan 1981 seçimlerinde tekrar seçilerek ikinci Devlet Başkanı ünvanlarını almıştır. 15 Kasım 1983’te özgür Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 1990 ve 1995 yıllarında yapılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Cumhurbaşkanı seçilen Rauf Denktaş, 2005 seçimlerine siyaseti bırakması sebebiyle kendi isteği doğrultusunda katılmamıştır.

RAUF DENKTAŞ’IN ÖLÜMÜ

Rauf Denktaş 2012 yılında daha önceki yıllardaki tedavilerin çaresizliğinden ve organ yetmezliğinden dolayı hayata gözlerini yummuştur. Mücadeleyle dolu bir ömrün ardından yorgun bedeni daha fazla dayanamamış ve bilgin Türk siyasetçisi, devlet adamı Rauf Denktaş 2012 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kimdir?

Yukarı