Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Para nasıl biriktirilir? Tasarruf Yapma Yöntemleri

Genel

26 Temmuz 2018 Perşembe 00:14:21

Son Güncelleme: 26/07/2018 00:15:03

Para nasıl biriktirilir? Tasarruf Yapma Yöntemleri

Para sürekli dolaşım halinde olan bir birimdir. Peki paranızı dolaşıma sokmadan biriktirmek, tasarruf etmek istiyorsunuz ancak bunu başaramıyor musunuz? Para biriktirme yöntemlerini, paranızı tutabilmeyi bu yazıyla öğrenebileceksiniz. Her biri altın değerinde olan 6 para biriktirme maddesiyle siz de paranızın kıymetini bileceksiniz…

Günümüzün en önemli sorunların biri haline gelen birikim yapamamak çözümü hem oldukça kolay hem de zor olarak içinde bir parodi içermektedir. Günlük, aylık ve yıllık yaptığımız harcamalardan arttırarak yapmayı her seferinde kafaya koyduğumuz fakat çoğu zaman yolun başında ve ortasında disiplenden kopan para biriktirme eylemi için en önemli şey ‘’kararlılık’’ diyebiliriz. Ardından ise hesap kitap yapan biri olmak denilebilir. Peki bunlara sahip olduktan sonra para nasıl biriktirilir?

1)Parayı tanıyın!

Yaşadığınız ülkede ki ve dünyada ki paranın değerini ve yönünü bilmeye gayret edin. Bulunduğunuz ülkenin ekonomisini tanımanız sizi para biriktirme konusunda işe 1 – 0 önde başlatmaktadır. Bilinçli bir tükeci olmanın önemini kavrayın ve yaptığınız harcamaları ‘ihtiyacınız’ dahilinde yapın.

2)Nereye harcadığnızı bilin.

Ayın sonunu getirdiğinizde cüzdanı açıp bu paralar nereye gitti demeyin. Yaptığınız harcamaları öncelikle bir hesap kitap içerisinde yapın ve bu harcamaları önceden hesaplamaya dikkat edin. Hesaplamadığınız harcamaların düzen içerisinde ve bütcenize uygun olduğuna emin olun. Harcamalarınızı eleyin. Ay sonunda gözünüze gereksiz olarak gelen veya daha uygun alternatifi olduğunu düşündüğünüz harcamaları not edin. Gelecek ay bunlara dikkat edin. Aylık olarak kazandığınız parayı bilin.

3)Borçlarınızı düzenleyin.

Borçlarınızı sınıflandırın. Yakın zamanda ödemeniz gereken borçlarınız ve uzun vadeli borçlarınızı tarihlerine göre ayarlayın. O tarihler için harcamalarınızı düşürmeye çalışın. Borçlarınızı ödedikten sonra yeniden borçlanmamak için gayret gösterin. Borçlu olmanın size maliyetini iyi hesaplayın anlık kararlarla krediler kullanmamaya özen gösterin. Borçlarınızın ödeme dengesine dikkat edin bu denge bozulduysa ve ek gelir elde edemiyorsanız harcamalarınızı minimum seviyeye çekin.

4)Kredi kartlarının ay sonunda ödeneceğini unutmayın!

Ay içinde anlık bir kararla aldığınız ve kart kullandığınız tüm harcamaların ay sonunda ödeneceğini unutmayın. Kart kullanımınızı geliriniz dahilinde sınırlandırın. Ödemekte zorlanacağınız kart limitlerini iptal etmekten çekinmeyin. Kartla harcama yaparken taksitlendirdiğiniz ürünlerin sayısını ve vadelerini mutlaka not edin.

5)Yatırım yapın!

Paranızı yastık altında değil değerleneceğine veya değer kaybetmeyeceğine piyasa tarafından kesin olarak bakılan değerlerde tutun. Yatırım yaptığınız parayı unutun.

6)Ne kadar biriktirdiğinize sürekli bakmayın.

Paranızın ne kadar biriktiğine sürekli bakmanız sizi o parayla harcama yapmaya itecektir. Buna izin vermeyin. Paranızı en başta belirlediğiniz hedefe kadar yatırım yaptığınız araçlarda tutmaya özen gösterin.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı