Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Öğrenme Süreçleri ve Öğrenme Nedir? Nasıl Öğreniriz?

Genel

30 Temmuz 2018 Pazartesi 12:01:21

Öğrenme Süreçleri ve Öğrenme Nedir? Nasıl Öğreniriz?

Öğrenme, bireyin kendisini geliştirme ve değiştirme yolunda uğradığı tüm değişimler, hayatını daha anlamlı kılmak adına etkileşime girerek edinilen tüm etmenler öğrenme sürecinin bir parçasıdır. Peki ömür boyu süren Öğrenme nedir? Öğrenme nasıl gerçekleşir? Öğrenme süreçleri nelerdir? Kolay öğrenme, zorlanmadan öğrenme için neler yapılmalıdır? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık…

öğrenme, öğrenme nedir, öğrenme süreci

Öğrenme denilen şey, bir insanın doğumundan ölümüne peşini bırakmayan uzun ve aktif bir süreci ifade etmektedir. Herkes doğumundan ölümüne kadar “öğrenme” süreçlerinin içerisinde olur. Ancak herkes aynı öğrenme sürecinden geçmez. Herkesin ilgisi, yeteneği ve karakteriyle bağlantılı şekilde farklı bir öğrenme süreci ve türü bulunur. İşe ilk olarak öğrenme türünü açıklayarak başlayalım. 4 Tür öğrenme türü vardır. Bunlar;

  • Motor Öğrenme
  • Deneme Yanılma ile Öğrenme
  • Koşullanma ile Öğrenme
  • Bilişsel Öğrenme

öğrenme süreci, öğrenme

Motor öğrenme nedir? Motor öğrenmede zihinsel ve algısal etmenler ön planda değilken daha çok fiziksel etkiler sayesinde öğrenme gerçekleşir. Kas kütlesinin harekete geçmesi, beceri ve alışkanlıkların kazanılması şeklinde gerçekleşen öğrenme Motor öğrenmedir. Motor öğrenmeye bir örnek vermek gerekirse; El becerisi. Marangozların sahip oldukları el becerisi motor öğrenme yoluyla elde edilmektedir. Daha basite indirgersek kovalamaca oynayan bir çocuğun koşması, resim çizen birinin kalem tutmayı öğrenmesi gibi…

Deneme yanılma yoluyla öğrenme karşılaşılan bir durum karşısında farklı farklı davranarak farklı sonuçlar elde etmeye çalışmakla oluyor. İnsanlar, hayatları boyunca birçok olayı ve durumu tekrar tekrar yaşayabilirler. İşte etkiye her defasında farklı tepkiler vermeleri halinde farklı sonuçlar elde edecekleri çoğu zaman olağandır. Deneme yanılma yoluyla öğrenmeye bir örnek verelim. Bir çocuk bilgisayarınızı ilk gördüğünde klavyesinden tüm tuşlara basmak, onu tanımak ister. İlk seferinde tüm tuşlarına bastığı bilgisayarınızın başına tekrar tekrar oturduğunda ise ne yapacağına daha hakim olarak, hangi tuşun hangi görevi yerine getirdiğini, fonksiyonunun ne olduğunu bilir ve video açmak istiyorsa onun için gerekli tuşları, oyun oynamak istiyorsa onun için tıklaması gereken tuşları tıklatır.

Koşullanma ile Öğrenme’de başınıza bir olay geliyor. Ve siz buna hiçbir tepki vermiyorsunuz. Bu sayede ödül veya ceza alıyorsunuz. Karşı karşıya kaldığınız duruma tepkisiz kalmanız koşullanma ile öğrenmeyi tetikliyor. Koşullanma ile öğrenmenin edimsel ve klasik koşullanma ile öğrenme olarak 2 türü mevcuttur.

Edimsel koşullu öğrenme en çok evcil hayvanların eğitiminde gündeme gelir. Bir durum karşısında “doğru” davranması halinde ödül, aksi halde ceza verileceği bilinciyle hareket etmekle edimsel koşullu öğrenme söz konusu olur. Klasik koşullu öğrenmede ise daha sert yöntemler uygulanmaktadır.

Bilişsel öğrenmenin 4 türü vardır. Kavrayarak öğrenme, gözlemlediği veya etkileşime girdiği birini rol model alma, farkında olmadan öğrenme ve sözel öğrenme bilişsel öğrenmenin 4 türüdür. Kavrayarak öğrenmede, bir olayla başına gelen diğer olaylar arasında bağlantı kurarak ne yapması, ne tepki vermesi gerektiğini bilmek öğrenmeyi tetikler. Rol model belirleme, model almada ilgi duyulan, çevrede gözlemlenen bir kişinin hareketlerinin ve tepkilerinin içselleştirilerek yansıtılmasıdır. Okullarda öğrenme ise sözel öğrenme olarak gerçekleşir. Sözel öğrenme birinin bilgileri okuması veya dinleme şeklinde gerçekleşir. Farkında olmadan öğrenme ise reflekslerdir. Kişinin farkına varamadan, bilinçsiz şekilde bildiği öğrenmelerdir.

ÖĞRENME SÜREÇLERİ NELERDİR?

öğrenme süreci, öğrenme

Öğrenme süreci 4 basamaktan oluşur. Farklı da olsa her öğrenme sürecinin bu 4 aşamayı tamamlaması gerekmektedir. Bu aşamaların tekrarlanması, öğrenme süreçlerinin başarılı şekilde bitirilmesinin ardından bunlar alışkanlık şeklini alır. Dilerseniz şimdi öğrenmenin 4 sürecine bakalım…

  • Bilinçsiz Yetersizlik: Kişinin bilgiyi tam olarak çözememesi, bilgiden habersiz olduğu evredir. Bilgiden habersiz olduğu için ne kullanabilir ne de öğrenebilir.
  • Bilinçli Yetersizlik: Bilginin varlığından haberdar olmasına karşın onu öğrenebilecek, özümseyebilecek ve kullanabilecek teknik yeterliliğe sahip olmayan bireyin yetersizliği bu evrede de sürmektedir. Örneğin bir uçağın var olduğunu, kalkış yapabildiğini bilen bir kişi uçağın varlığından haberdardır ancak bir pilotun bilgisine sahip değildir.
  • Bilinçli Yeterlilik: Bu evrede kişi bilgiyi özümsemekte, öğrenmekte ancak kullanamamaktadır. Her ne kadar bilgiyi içselleştirse ve öğrenme yolunda gayret gösterse de otomatik bir kullanmadan bu evrede söz edemeyiz.
  • Bilinçsiz Yeterlilik: Kişi öğrenme sürecinin bu son evresinde artık bilgiye hem hâkimdir hem de bu bilgiyi efektif ve etkili bir biçimde kullanabilmektedir.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı