Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Öğrenci Kavgaları ve Okulda “Mobbing” Kavramı

Genel

24 Temmuz 2018 Salı 21:25:49

Son Güncelleme: 24/07/2018 21:29:10

Öğrenci Kavgaları ve Okulda “Mobbing” Kavramı

Çocuklarımızı okula gönderiyoruz, ancak okulda akranları ile neden kavgaya tutuşuyorlar? Öğrenci kavgalarının nedenleri ne? Okulda öğrenciler arasında yaşanan çatışma, tartışma ve kavgaların salt nedenleri değil iç yüzünü, ilkokuldan liseye uzanan okulda “Mobbing” kavramını sizler için anlatmaya çalıştık…

Çocuklar, okulda akranlarıyla birlikte vakit geçirmektedirler. Ancak paylaşımsızlık, korku, heyecan ve diğer duygusal orantısızlıklar sebebiyle birbirleriyle sıkça çatışabilmekte, tartışabilmekte ve kavga edebilmektedirler. Peki çocuğunuzun okulda arkadaşlarıyla kavga etmesinin nedenlerini hiç düşündünüz mü? Çocuklar okulda neden kavga eder, okulda mobbing ne anlama gelir?

Okulda birbirleriyle eş yaşlarda ve fiziki özelliklerde olan çocukların kavga, çatışma içinde olmasının birçok alt nedeni mevcuttur. Bu nedenlerin başlıcaları; Saldırganlık, kendini büyük gösterme çabası, öfke, heyecan, baskı-stres, küçümseme olarak ön plana çıkmaktadır.

SALDIRGANLIK

Saldırganlık, bireyler arasında sık görülen bir özelliktir. Öyle ki küçük ve orta yaştaki çocuklar, ergenlik dönemindeki bireylerde saldırganlık oranı daha da yüksektir. Saldırganlığı tanımlamak gerekirse; bireyin karşısındakine bilerek ve isteyerek yani kasten zarar vermesi ve bu durumdan hoşnut olmasıdır. Hastalıklı bir özellik olarak gözükse de insanın enerjisiyle doğru orantılı olarak “Saldırganlık” özelliği de maksimal seviyede artabilmektedir. Saldırganlığın temeline inecek olursak güdüsel ve psikolojik 2 temele indirgeyebiliriz. Güdüsel temelde Saldırganlık, kendisini koruma ve saldırı aracı olarak öne çıkar, birey bunu sözle, düşünceyle veya fiziksel olarak gerçekleştirir.

ZORBALIĞIN DİĞER BİR NEDENİ KIZGINLIK

Okulda çocuğun kışkırtılması veya önem verdiği değerlere yönelik değer yargılarına yapılan en ufak saldırılar karşılığını çatışma olarak bulacaktır. Kızgınlık, bir savunma mekanizması olarak bu değer yargılarına yapılan saldırılara karşı verilen insanî bir tepkidir. Ancak aşırıya gidildiğinde kendisi Zorbalığın bir nedeni olarak karşımıza çıkar ki bu da çocuklar arasında iletişim ve etkileşimi olumsuz yönde etkiler.

OKULDA MOBBİNG KAVRAMI NEDİR? OKULDA MOBBİNG NASIL OLUR?

Mobbing, günümüzde daha çok iş yerlerinde patron veya üst düzey kişiler tarafından daha alt mevkide bulunan çalışanlara yönelik olarak yapılan küçümseyici, aşağılayıcı ve zarar verici davranışlar olarak karşımıza çıkarken bu durumun git gide okullarda da yaygınlaştığı görülmektedir. Özellikle karşısındaki kişinin fiziki durumuyla alay etme, onu küçümseme, görmezden gelip gruba dahil etmeme, onunla paylaşmama, fiziki müdahalede bulunarak istemediği şekilde davranma, el şakası yapma, itme savurma sindirme, özel eşyalarını alma, kırma, zarar verme, tehdit etme, ailevi durumuna ilişkin üzücü şakalar yapma, ekonomik durumuyla alay etme, konuşma biçimiyle alay etme, yaşadığı çevre ve koşullarla dalga geçme şeklinde okulda mobbing uygulandığı söylenebilir. Okulda Mobbing günümüzde hiç azımsanmayacak sevileyere ulaşmıştır. Oğlunuzu kızınızı okula gönderip takip etmezseniz çocuğunuz okuldaki bu mobbing ortamında kendisini baskı altına alınmış, sindirilmiş ve çaresiz hissedebilecektir. Bu nedenle çocuğunuzun okuldaki arkadaş çevresine, öğretmenlerine ve çocuğun kendisine hâkim olmalısınız.

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı