Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Nestle Genlerle mi Oynuyor? GreenPeace’den Şok İddialar!

Sağlık

7 Ağustos 2018 Salı 12:20:10

Nestle Genlerle mi Oynuyor? GreenPeace’den Şok İddialar!

Dünyanın 1 Numaralı Gıda markası Nestle, dünyanın birçok ülkesinde fabrikası bulunan ve 7 kıtada da faaliyet gösteren bir şirket! Son yıllarda Greenpeace tarafından dile getirilen iddialar ise Nestle’nin gıdalar üzerindeki oyununu gözler önüne sürüyor! Bu iddialar gerçekten doğruysa durum vahim…

Dünyanın en büyük gıda firması ünvanının sahibi Nestle ülkemiz Türkiye’nin de içinde bulunduğu dünyanın onlarca ülkesinde faaliyet gösteriyor. 1866’da İsviçre’nin Vevey şehrinde kurulan ilk fabrikasıyla üretime başlayan Nestle, 150 yıllık serüveninde her sene pörtföyüne yeni ürünler, yeni kategoriler ekleyerek büyümeyi sürdürdü. İstikrarlı şekilde her yıl büyüyen ve dünyada gıda piyasasının 1 numarası haline gelerek besin ve beslenme sektörünün artık vazgeçilmezi haline gelen Nestle, 500 fabrikası, 328 bin çalışanı ile 10.000’e yakın ürünü tüketicilerine sunuyor. Nestle ürünleri biz farkında olmasak da sofralarımıza bir şekilde geliyor! Dünya üzerinde günde 1 milyar insan Nestle ürünleriyle besleniyor.

Bir yandan üretim yaparken öte yandan Araştırma Geliştirme çalışmalarına da büyük kaynak ayıran şirketin bu yılki Ar-Ge harcamasına ayırdığı pay tam 2.5 milyar dolar seviyesinde. Peki Ar-ge çalışmalarıyla neyi planlıyor? GDO’su ile oynanmış gıda ürünlerini Türkiye’de dahil olmak üzere tüm ülkelerin pazarlarına sunan Nestle, insan sağlığıyla gerçekten oynuyor mu? Dünyaca ünlü örgüt Greenpeace, İsviçre menşeili çok uluslu gıda devi Nestle’nin özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde satılan gıda maddeleri ve bebek mamalarında genleri ile oynanmış, GDO’su değiştirilmiş hammaddeler kullandığını iddia ediyor! Greenpeace’in iddiaları gerçekten de çok vahim! Greenpeace diyor ki Nestle çifte standart uyguluyor! Nestle Avrupa ve Amerika’ya sattığı ürünlerinde genetik oynamaya müsaade etmiyor, GDO’su ile oynanmamış ürünleri raflara yerleştiriyor. Öte yandan gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelere örneğin Afrika ülkeleri, Orta Doğu ülkeleri ve ne yazık ki ülkemiz Türkiye’ye genetiğini değiştirdiği ve GDO’suyla oynayarak kendince büyük bir plan doğrultusunda ürünler gönderiyor. Greenpeace’in iddialarında Türkiye’nin özel bir yeri de var! Greenpeace, Nestle firmasının Türkiye’de satışa sunduğu gıda maddeleri için bir kontrol testi ve ölçüm yapmadığını söylüyor! Bu da Türkiye’de satılan Nestle ürünlerinin güvensiz olması anlamına geliyor. Türkiye’de Nestle ürünleri alırken 2 kere düşünmemiz gerekiyor. Çünkü Sağlık Bakanlığı son yıllarda denetimlerini sıklaştırsa da Nestle ürünlerinin genetiğiyle oynanmış ürünler olup olmadığını bilen yok!

NESTLE ÇİKOLATALARINDA GDO ŞÜPHESİ!

Nestle ürünlerinden birinin GDO’suyla oynandığı ise kesin olarak biliniyor! “Crunch” adıyla raflarda gördüğümüz, Türkiye’de de satışta olan Nestle markalı çikolatanın GDO’lu olduğu kanıtlandı! Lütfen bu bi lgiyi yayarak Nestle’nin gen değiştirme oyununa karşı çıkalım, çevremizi de bilgilendirelim!

Peki Nestle’nin genetiğiyle oynadığı gıdalar insana nasıl bir zarar veriyor? GDO neden tehlikeli? Genetiği değiştirilmiş gıda maddeleri insanlarda yeni alerjik reaksiyonlar gösterebiliyor, Antibiyotik tedavilerini faydasız hale getirebiliyor, insan vücudunda zararlı toksinlerin ortaya çıkabilmesine ortam hazırlıyor! İnsan ömrünü kısa vadede değil uzun vadede çok etkileyen GDO, bir milleti/ulusu bitirebilmenin sinsi bir yolu olarak da kullanılabiliyor! Geçtiğimiz günlerde Adnan Oktar’ın sağ kolu Oktar Babuna’nın kan bağışlarını İsrail’e yolladığı ve İsrail’in Türkiye’nin “genleriyle” oynayacağı haberleriyle birlikte değerlendirildiğinde Nestle firmasının bunu yapacak gücü de bulunuyor!

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı