Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Neden Aşırı Terliyoruz? Aşırı Terleme Nedenleri ve Çözümü

Sağlık

30 Ağustos 2018 Perşembe 13:40:06

Neden Aşırı Terliyoruz? Aşırı Terleme Nedenleri ve Çözümü

Aşırı terleme, günlük hayatta birçok insanın karşısına çıkabiliyor. Özellikle koltuk altı bölgesinde aşırı terleme yaşayanlar hayat kalitelerinin düştüğünden şikayet ediyor. Aşırı terleme olarak bilinen Hiperhidroz şikayetinin nedenleri nelerdir? Aşırı terlemenin çözümü, tedavisi nasıl yapılır? Sizler için araştırdık…

Çoğunlukla sıcak havalarda karşılaşılan bir durum olan Aşırı terleme, aşırı soğuk havalarda sıkı giyindiğimizde de yaşanabiliyor. Terleme belli bir seviyede iken normal olabilir. Örneğin sıcak bir havada terlemek olağan bir şeydir. Ancak iç çamaşırınız, çoraplarınız dahi ıslanacak şekilde terlerseniz bir aşırı terleme sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Aşırı terleme hastalığının tıptaki adı hiperhidroz denilen tıbbi bir problemdir.

Aşırı terleme şikayetinden muzdarip olanlar aşırı terlemenin nedenleri ve tedavi yollarını aratmaya başladı. Öncelikle aşırı terleme şikayetiniz varsa mutlaka ama mutlaka bir uzman doktora görünmenizde fayda var. Çünkü bu hormonal olabileceği gibi daha birçok sağlık sorununa da yol açabilir. Siz de gömleğinizin su içinde kalmasından, çoraplarınıza kadar sırılsıklam olmaktan şikayetçiyseniz bir doktora görünmeniz gerekiyor.

AŞIRI TERLEME OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR? NORMAL Mİ AŞIRI MI?

Aşırı terleme şikayetinizi doktora anlatabilmek için öncelikle vücudunuzda aşırı terleme sıkıntısı yaşayıp yaşamadığınızı tespit etmelisiniz. Peki aşırı terleme hangi şartlarda ortaya çıkar, nasıl anlaşılır? Bunu maddeler halinde açıklayalım…

  • Yaz günlerinde orta derecede terlemek normaldir. Ancak olağanüstü şekilde, her yeriniz ıslanacak sırılsıklam olacak derecede ıslanıyorsanız,
  • Hava soğukken, kalın giyinmemişken ve de çok büyük efor sarfetmezken terliyorsanız,
  • Geceleri yatak sırılsıklam olacak şekilde terliyorsanız,
  • Terleme yüzünden aşırı ateşlenme, nefes alamama, kilo verme gibi şikayetleriniz varsa.

AŞIRI TERLEME SORUNUN ÇÖZÜM/TEDAVİ YOLLARI

Doktora danıştığınızda doktor Hiperhidroz yani aşırı terleme ile ilgili bir tedavi sürecine başlayacaktır. Bunun için mutlaka bir uzman doktora görünmeniz gerekiyor. Doktora başvurduğunuzda ilk olarak Aşırı terlemenin nedenleri, vücudunuzda aşırı terlemeyi neyin tetiklediği yani hormonal mi yoksa başka bir şeyden kaynaklandığı mı ortaya çıkarılacaktır.

Bazı hastalıkları örneğin Kalp, şeker vb. bulunduran kişilerin aşırı terleme şikayetiyle doktora başvurması halinde doktorlar tiroid bezi sorunlarını ve de diyabet kontrol testlerini isteyebilirler. Aşırı terleme için gerekli tetkikleri yapabilirler, ardından da hiperhidrozun seviyesini belirleyebilirler.

Hiperhidroz birinci ve ikinci seviyede olabilir. Genelde birinci seviye hiperhidroz görülmektedir. Bu herhangi bir hastalıkla bağlantısı olmayan aşırı terleme şikayetidir. Özellikle çocukların şikayet ettiği bir sorun olan birinci seviye hiperhidrozu tetikleyen şey genetiktir. Avuç içi, ayak tabanı ve koltuk altı bölgelerinde aşırı terlemeye sebep olur.

İkinci tip Hiperhidroz da ise diğer hastalıklarla özellikle de kanser, lenfoma ve enfeksiyon gibi sağlık sorunlarıyla ilintili olarak tespit edebiliriz. Vücudun genelinde terleme yapan ikinci tip hiperhidroza mutlaka uzman bir doktorun müdahalesi gerekmektedir.

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı