Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Nazım Hikmet Ran Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Kimdir?

24 Temmuz 2018 Salı 21:28:34

Nazım Hikmet Ran Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Türk Edebiyatının ve Türk siyasi hayatının en iz bırakan, en tartışmalı isimlerinden Nazım Hikmet Ran kimdir? Türkiye’de bir döneme damgasını vuran ve Türk Edebiyatına birçok eser kazandıran Mavi Dev lakaplı Nazım Hikmet Ran’ın hayatını, kısa bir biyografisini sizler için hazırladık…

Türk Edebiyatında serbest nazımlı şiirleriyle düz şiirlerin ilk öncülerinden biri olan Nazım Hikmet Ran, edebiyatımıza büyük katkıları olan bir yazardır. Nazım Hikmet Ran’ı Türkiye’de ünlü kılan tek yanı ise edebiyatçı kişiliği, yazdığı eserler ve sanatçı kimliği değildir. Nazım Hikmet Ran’ın siyasal düşünce alanındaki fikirleri ve siyasi hayatı da Türkiye’de en tartışılan isim olmasının yolunu açmıştır. Türkiye’de siyasi fikirleri nedeniyle vatandaşlıktan bile çıkarılan Nazım Hikmet Ran, defalarca tutuklanmış hapse gönderilmiş, şiirlerinde toplumcu bir bakış yakalamayı başarmıştır. Yazdıkları şiirler başta Rusça olmak üzere 50’nin üzerinde dile çeviren Nazım Hikmet’in edebiyat dünyamızdaki yeri yadsınamaz. 7’den 70’e her yaşa hitap eden şiirleriyle, herkesin kendisine bir pay çıkarabileceği Nazım Hikmet hayatı boyunca büyük zorluklarla mücadele etmiş, siyasi düşünceleri nedeniyle tutuklamalar, yargılamalar ve hatta en sonunda sürgün hayatına mahkum edilmiştir.

NAZIM HİKMET HAYATI, NE ZAMAN DOĞDU KAÇ YAŞINDA VEFAT ETTİ, MEZARI NEREDE?

20 Kasım 1901 Selanik doğumlu olan Nazım Hikmet, Galatasaray Sultanisi’nde aldığı eğitimin ardından savaş yıllarında Anadolu’ya geçmiştir. Anadoluda gözlemlerde bulunan ve savaşın acı yüzüyle karşı karşıya kalan Nazım Hikmet Ran, şiirlerinin kaynağına burada ulaşmıştır. Askeriyeden ayrıldıktan sonra Bolu’da öğretmenlik macerasına atılan Nazım Hikmet ardından siyasi fikirlerinin olgunlaştığı Moskova’ya gitmiş burada siyasal bilimler ve iktisat bölümünde eğitim görmüştür.

Ünlü aşkı Piraye ile 1931’de evlenmek üzereyken siyasi fikirleri nedeniyle hapis hayatına mahkum edilen Nazım Hikmet bu sebeplerden dolayı evliliğini 1935 yılında gerçekleştirebilmiştir. Piraye için birçok eser kaleme alan Nazım Hikmet, bu eserlerle Türk Edebiyatına halen geçerliliğini yitirmeyen birçok yapıt kazandırmayı başarmıştır.

ihlas-haber-ajansi

Moskova’da yaşadığı dönemde Türkiye’de vatandaşlıktan çıkarılan ve Polonya vatandaşlığı alan Nazım Hikmet’in soyadı Borzecki olarak değiştirilmek zorunda kalmıştır. 1963’te kalp rahatsızlığından ötürü vefat eden ünlü sanatçımızın mezarı acıdır ki Moskova’da yatmaktadır. Nazım Hikmet’e ölümünden çok uzun yıllar sonra, haksız bir şekilde elinden alınan Türk Vatandaşlığı ünvanı 2009’da Bakanlar Kurulu kararı ile geri verilecektir.

NAZIM HİKMET RAN ESERLERİ

Nazım Hikmet’in ölümünden önce ve ölümünden sonra yayınlanan birçok eseri mevcuttur. Edebiyatımızda halen geçerliliğini koruyan ve yeniliğini yitirmeden nesilden nesile aktarılan birçok kıymetli başyapıta imza atan Nazım Hikmet’in tüm eserlerini saymamız burada mümkün değildir ancak iz bırakan eserlerinden örnek vermek gerkirse;

Ölümünden önce yayınlanan 835 Satır, Kafatası, İt Ürür Kervan Yürür, Milli Gurur, Portreler, Yeşil Elmalar, Varan 3; Ölümünden sonra yayınlanan Saat 21, Yolcu, İstasyon, Piraye’ye Mektuplar, Piraye’ye Mektuplar 2 ve Yatar Bursa Kalesinde eserlerini örnek gösterebiliriz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kimdir?

Yukarı