Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Mobil Uyumlu Web Site Nedir? Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Açılır?

Teknoloji

6 Eylül 2018 Perşembe 16:49:05

Mobil Uyumlu Web Site Nedir? Mobil Uyumlu Web Sitesi Nasıl Açılır?

SEO uyumlu, kaliteli bir web site oluşturmak istiyorsanız, sitenizin mutlaka mobil uyumlu olması gerekiyor. Peki SEO dostu, mobil uyumlu web site nasıl açılır? Web siteyi nasıl mobil uyumlu hale getirebiliriz? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık…

mobil uyumlu web site

Kısa bir süre önce opsiyonel yani tercihen kullanılan Mobil uyumlu web siteler, bugün günümüzde SEO açısından olmazsa olmaz bir zorunluluk haline geldi. Özellikle teknolojinin gelişmesi, akıllı mobil ve tablet cihazların üretiminde ve satışında patlama yaşanması sebebiyle bugün milyonlarca kullanıcı mobil sürümden web siteleri ziyaret etmeye başladı. Hal böyleyken Mobil uyumlu olmayan web siteleri fazla tercih edilmiyor, tercih edilse bile çok vakit kaybedilmeden hemen çıkılıyor. İşte bu yüzden de SEO açısından Mobil uyumlu web site açmak çok önemli hale geliyor.

Sitenize gelen kullanıcıların büyük çoğunluğu geçmişte masaüstü/laptop cihazlardan yani PC ağırlıklı iken bugün artık mobil cihazların (Telefon, tablet gibi…) büyük bir üstünlüğe sahip olduğu görülüyor. 2015’te Google tarafından açıklanan verilerde de bu üstünlük perçinlenmiş; Google, Mobil cihazlardan yapılan aramaların masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan yapılan aramaların sayısını geçtiğini açıklamıştı.

Mobil uyumlu web site ziyaret edilebilirliği arttırdığı gibi Google, Alexa vb. sıralamalarda da sitenizi üst sıralara taşıyacaktır. Mobil cihazlardan yapılan aramalarda sitenizin üst sıralarda yer alması yani Google’ın aramalarda sitenizi göstermesi mobil uyumlu olmasıyla doğru orantılıdır. Google mobil aramalarda mobil uyumlu siteleri daha üst sıralarda listelemektedir.

MOBİL UYUMLU WEB SİTE: RESPONSİVE TASARIM NE DEMEK?

Bir arama sonucu bir web sitesine girdiniz ancak yazanlardan, reklamlardan, başlıktan ve fotoğraflardan hiçbir şey anlayamıyor veya zoom yapmak durumunda kalıyor iseniz bu site büyük ihtimalle Mobil cihazlarla uyumlu değildir. İşte bu yüzden Web sitenizin mobil uyumlu olabilmesi adına tema seçiminizde Responsive seçeneğini incelemenizde fayda var. Responsive tasarıma sahip web siteleri, kullanıcıların araçlarına ve cihazlarına göre kendilerini güncelleyerek sitenizi daha okunabilir, uyumlu hale getiriyor.

Responsive uyumlu tema seçimi ile birlikte mobil site açma derdini de ortadan kaldırabilirsiniz. Yani bir web site açarak mobil uyumlu hale getirmenin kısa yolunu Responsive temalarla sağlayabiliyorsunuz. Ziyaretçiler tüm aramalarını hem masaüstü, dizüstü hem de mobil cihazlardan rahatlıkla siteniz içerisinde gerçekleştirebiliyor.

BİR WEB SİTESİ NASIL MOBİL UYUMLU HALE GELİR? İPUÇLARI…

  • İlk olarak web site hızınız uygun durumda olmalı sayfalar hızlı yüklenmelidir. Mobil kullanıcıların genelde internet limitleri düşüktür ve hızları da yavaştır. Bu nedenle mobil kullanıcılara hitap eden bir web sitesinin hızının yüksek olması, büyük boyutta içerikleri barındırmaması gerekmektedir. Web sitenizin hızını ölçebileceğiniz bir çok Webmaster tools yani aracını internet üzerinden bulabilirsiniz.
  • İkinci yapacağımız şey resimlerin, siteye yüklediğimiz fotoğrafların optimizasyonu işlemi. Büyük boyutlardaki 5-10 MB’lara ulaşan fotoğraflar, resimler sitenizin geç açılmasını, geç yüklenmesini ve çok fazla kota yemesini sağlayacağından tercih edilmemelidir. TinyJPEG programı gibi araçları kullanarak fotoğrafları optimize etmek ve boyutlarını da düzgün orantılarda biçimlendirmek yararlı olacaktır.
  • Site içi haritası, yani sitenizi kullanıcılara tarif edecek bir navigasyon ile mobil ziyaretçilerin daha rahat gezinmesini sağlayabilirsiniz. Böylece sitenizde kalma süreleri de artacak bu da sitenizi daha da güvenilir ve kaliteli hale getirecektir. Gezinti menünüzü sadeleştirmeniz yararlı olacaktır.
  • Sitenizde iletişim bilgilerinizi gözle görülebilir, kolay bulunabilir alanlara yerleştirerek kullanıcıların sizle iletişime geçmesini, teklif öneri ve şikayetlerini iletmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bir ziyaretçi, bilgiye kolay ulaşabileceği web siteyi tercih etmektedir. Bu nedenle en güncel olan içeriği en ön planda sunmaya özen göstermelisiniz. Mobil cihaz kullanıcıları ziyaretçilerinizin güncel, merak edilen bilgilere daha hızlı ulaşmasını sağlayın.
  • Mobil cihazlardan sitenizi ziyaret edecekler için reklam yerleşimi, yazı puntosu ve başlık vs. gibi tasarımsal efektif özellikler büyük önem taşır. Hiç kimse karmakarışık bir web siteyi ziyaret edip aradığını zar zor bulma yolunu tercih etmez. Bu nedenle kendi sitenizi olabildiğince sadeleştirmeye özen göstermelisiniz.
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı