Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

MEB Bakanı’nın Açıkladığı Big Data Nedir? Büyük Veri Ne Demek?

Bilgi

25 Temmuz 2018 Çarşamba 14:07:09

MEB Bakanı’nın Açıkladığı Big Data Nedir? Büyük Veri Ne Demek?

Yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu gün yaptığı açıklamada yeni eğitim sistemine ilişkin söylemlerde bulunurken “Big Data ve yapay zeka ile blockchain teknolojisini araştırıyoruz.” Demişti. Milli Eğitim Bakanı’nın dile getirdiği Big Data nedir? Büyük Veri ne anlama gelmektedir? Sizler için araştırdık…

İnternet alemini bir kutu olarak düşünün, bu kutunun içinde binbir çeşit alet edavat var ve siz ihtiyacınız olanı bir çırpıda bulmak istiyorsunuz. Big Data, günlük blog, resim, müzik, video, ses ve akla gelebilecek birçok veriyi ifade etmekte kullanılmaktadır. Big Data’nın sembolizasyonu da 5V şeklindedir. 5V’nin açılımı, variety, velocity, volume, verification ve value’dir. Bu 5 bileşen Big Data’yı oluşturmaktadır. Türkçe olarak çeşitlilik, hız, veri büyüklüğü, doğrulama ve değer Big Data’nın 5 bileşenidir.

Çeşitlilikten kasıt verilerin genel bir yapısının olmamasından kaynaklı birbirlerine dönüşebilmesi ve dönüştürülebilmesidir. Hız, big datanın her geçen saniye katlayarak büyümesini ifade etmektedir.  Katlanarak büyüyen işlem hacmi ve veri boyutunun kaldırılabilmesi gereklidir. Big Datanın Veri büyüklüğü de artık saniyede katlanma özelliğiyle sürekli devasa boyutlarda artmaktadır.

BİG DATA’NIN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Big Data, Sosyal medyada kullanıcıların her gün yükledikleri videolar, sesler, görüntüler, paylaşımlar ile milyonlarca kilobayt veriler elde edilmektedir.  İnternette kullanıcıların arama yapmaları, haberleşmeleri ve arama satın alma ve paylaşma türündeki işlemlerinde yarattıkları veriler, Twitter, instagram vb. platformlarda günlük 10-15 terebaytlık veri büyüklüğü demektir. Big Data’nın halen giderek büyüyen derecede kullanım alanı bulunmaktadır.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı