Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Mazhar Alanson Kimdir? Hayatı, Eserleri, Biyografisi

Kimdir?

29 Temmuz 2018 Pazar 23:48:35

Son Güncelleme: 29/07/2018 23:49:17

Mazhar Alanson Kimdir? Hayatı, Eserleri, Biyografisi

Ünlü sanatçı Mazhar Alanson kimdir? Türk müziğine damga vuran isimlerden Mazhar Alanson’un özel hayatını, çocukluğunu, gençliğini, evliliklerini ve müzik hayatını sizler için araştırdık. Ortaya kısa bir Mazhar Alanson biyografisi çıkardık. Mazhar Alanson’a dair merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz…

Mazhar Fuat Özkan üçlüsünün en popüler ismi Mazhar Alanson kimdir? Verdiği röportajla bir anda gündeme oturan ünlü sanatçımız Mazhar Alanson’un hayatı en merak edilenler arasına girmeyi başardı. Birçok kullanıcı, Mazhar Alanson kimdir? araştırması yapmaya başladı. Türk müziğine damga vuran isimler arasında yer alan Mazhar Alanson, 13 Şubat 1958’de Ankara’da doğmuştur. Doğum tarihi itibariyle kova burcu olan Alanson’un müziğe ve sanata olan ilgisi daha küçük yaşlardan başlamıştır.

MAZHAR ALANSON HAYATI – BİYOGRAFİSİ

1958 Ankara doğumlu olan Mazhar Alanson, 68 yaşındadır. Ferruh Alanson ve Melek Alanson’un 3. çocuğu olan Mazhar Alanson, babasının mesleği olan trompetçilik dolayısıyla sürekli müzik ve sanatla iç içeydi. Annesi’de ilkokul öğretmeni olan Mazhar Alanson’un ilk ve orta okul öğrenimi Ankara’da geçti. Ardından babasının vefat etmesiyle İstanbul’a göçen Alanson, liseyi burada tamamladıktan sonra Ankara’ya Ankara Devlet Konservatuarları Tiyatro bölümünü okumak için döndü. Eşi Hale Alanson’u da burada tanıyan Mazhar Alanson’un bu evlilikten iki çocuğu oldu, ancak daha sonra evlilik boşanma ile noktalandı.

MAZHAR FUAT ÖZKAN ÜÇLÜSÜ NE ZAMAN KURULDU?

1966 yılında Mazhar Alanson ile Fuat Güner tanışır. Tanışıp kaynaştıktan sonra müzik kariyerlerini birleştirme ve Kaygısızlar grubunu kuran ikili ilerleyen yıllarda Özkan Uğur’la tanışıp grubu büyütme ve MFÖ olma kararı verdi. 1971 yılında gerçekleşen bu büyüme ile MFÖ kurulmuş oldu. MFÖ’nün adını ilk kez duyduğumuz albüm “Türküz Türkü Çağırırız.” oldu. Bu çalışmaların ardından dönemin ünlü isimleri Barış Manço, Ajda Pekkan ve Sezen Aksu gibi isimlerle çalışan üçlü 1985’te Eurovision’a katılarak ülkemizi de temsil etti. Eurovision’da 14.lük alarak hayal kırıklığı yaşayan MFÖ, 1988’de tekrar katıldığı Eurovision’da da 15. oldu.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Kimdir?

Yukarı