Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Mars’a Yolculuk Vakti Geldi! Mars’a Ayak Basılacak!

Genel

26 Temmuz 2018 Perşembe 21:15:29

Mars’a Yolculuk Vakti Geldi! Mars’a Ayak Basılacak!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Mars’a yolculuk ve Mars’a ayak basma ile ilgili önemli çalışmaları duyurdu! NASA tarafından yapılan açıklamalara göre insanoğlu 2033’te Mars’a ayak basacak ve Mars’ta bir yerleşim kolonisi kuracak! Ay’ın ardından gözler Mars’a çevrilmişken NASA’dan yapılan açıklamalar gündeme bomba gibi düştü, heyecan yarattı!

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), içinde bulunduğumuz yüzyılda Mars’a bir insan kolonisi kurmayı amaçlıyor. Bunun için çalışmalara ise şimdiden başladılar. Mars’a göndermek üzere özel olarak pek çok sayıda astronot yetiştiren NASA, 2033 yılındaki projesi kapsamında 17 yaşındaki Alyssa Carson’u Mars’a ayak basan ilk insan olması için eğitiyor. Mars’a ayak basmanın hayali olduğunu söyleyen genç astronot aynı zamanda NASA’nın astronot programına kabul edilen aynı zamanda da mezun olan en genç kişi olarak tarihe adını yazdırmış durumda. NASA’ya ait Louisiana’daki eğitim merkezinde Mars görevi için dersler alan genç astronot Carson yaptığı açıklamada, üç yaşındayken “Backyardings” programını sıkça izlediğini ve çok etkilendiğini bu nedenle de Mars’a gitmenin onun için çocukluk hayali olduğunu belirtti. Ayrıca ileride kuracağı vakıf ile de gençlere hayallerini gerçekleştirmeleri için elinden gelen desteği sağlayacağını söyleyen Carson, hayallerin peşinin asla bırakılmaması gerektiğini ve kimsenin onları elinizden alamayacağını söyledi. Kendinden önceki kadın astronotlardan etkilendiğini de ekleyen genç astronot daha önce Laval, Quebec ve İzmir’deki uzay kamplarında bulundu. Astronotluğun eğitiminden farklı olarak İspanyolca ve Fransızca öğrenmeye devam eden Carson, Mars görevine çıkana kadar Uluslararası Uzay Üniversitesi’nde eğitim alacağı belirtildi.

Uluslarası camiada ses getiren çalışmalarla birlikte Uzay, artık bilinmeyen olmaktan çıkarılmaya daha da yakın! Ay’a yolculuğun ardından sırada Mars var! NASA, uzun süredir gözlem araçlarıyla “Su” aradığı Mars’a ayak basmaya artık çok yakın! Belirtildiği gibi Mars’a yolculuk için çalışmalar son hız sürerken Mars’ta Su Bulundu iddialarına artık daha gerçekçi bir araştırma zemini yaratılmış olacak! Hatta Mars’ta bir istasyon kurulması da gündeme gelebilir. İlerleyen yıllarda Uzay araştırmalarında çığır açacak bir adım olarak Mars’a yolculuk insanoğlunun teknoloji ve uzay konusunda vardığı yeri de göstermesi açısından önemli.

2033 projeleri kapsamında NASA çalışmalarını hızlandırırken Mars’a ayak basacak astronotların yetiştirilmesi için yoğun bir çaba da veriliyor. Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong’un adı hala hafızalarımızda. Çocuklarımızın ilk okul kitaplarına bile giren Neil Armstrong’un ardından Mars’a ilk ayak basan insan kim olacak? Alyssa Carson 17 yaşındaki genç astronot, NASA’da çalışmalarını ve eğitimini sürdürüyor! Belki de gelecek, Mars’a ayak basan ilk insan olarak onun adını yazacak.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı