Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Manuel Vites mi Otomatik Vites mi? Otomatik Vitesli Otomobillerin Farkları Neler?

Bilgi

20 Ağustos 2018 Pazartesi 21:29:55

Manuel Vites mi Otomatik Vites mi? Otomatik Vitesli Otomobillerin Farkları Neler?

Araba alacaklar hep otomatik vites mi manuel vites mi ikileminde kalmaktalar. Peki otomatik vites arabayla düz vites araba arasındaki farklar neler? Hangisi daha avantajlı? Otomatik vites araba mı manuel vites araba mı daha az yakıyor? Otomatik vitesli araçlar daha mı ağır ve hantal? İşte tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabileceksiniz…

düz vites, otomatik vites,

Araç sahipleri ve yeni araç sahibi olacaklar için otomatik vites – manuel vites ayrımı halen kafa karıştırıcı olabiliyor. Araba tutkunları halen manuel vites mi otomatik vites mi sorusunun cevabını aramaya çalışıyor. Peki ya Manuel vitesle Otomatik vitesli araçlar arasında ne gibi farklar bulunuyor, iki vites türünün de artıları ve eksileri neler? Avrupa ve özellikle gitgide daha da popüler hale gelen ve manuel vitese üstünlük kuran otomatik vites, ülkemizde de tercih edilmeye başlandı. Bakalım Türkiye’de de manuel (düz) vitesin tahtı sallanacak mı? Yazımızın devamınde manuel ve otomatik vitesin karşılaştırmasını göreceksiniz…

Otomatik vitesle ilgili öncelikle şunu söyleyelim, etrafta duyduğunuz birçok şey yanlış. Otomatik vites konusunda geçmişten bu güne süregelen birçok yanlış iddia var. Ancak son yıllarda otomatik vites teknolojisinin bir hayli güncellenmesi ve sevilmesi ile ülkemizde bile artık oturmaya başlayan bu sistem, manuel vitesin üstünlüğünü sona erdirmeye hazırlanıyor. Peki Manuel vitesle Otomatik Vites arasındaki farklar neler?

MANUEL VİTES Mİ OTOMATİK VİTES Mİ

ARALARINDAKİ FİYAT FARKI

Klasikleşmiş şekliyle manuel vites kullanımının halen bırakılamamasının bir nedeni olarak fiyat farkını göz önünde bulundurabiliriz. Özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde manuel vites kullanımı yaygın şekilde devam ediyor. Çin, Brezilya gibi ülkelerde manuel vites kullanımı halen çok üstün durumda. Türkiye’de de otomatik vitesin kullanımı günden güne artsa da halen manuel vitesin yadsınamaz bir üstünlüğü bulunuyor.

Araç fiyatlarına bakıldığında Türkiye fiyatlarını göz önüne alırsak manuel vites araçların otomatik vites araçlardan 5 ila 6 bin TL daha ucuz olduğu görülüyor. Aradaki bu fiyat farkı birçok araç alıcısının tercihini manuel vitesten yana kullanmasını sağlıyor.

ALIŞKANLIKLAR VE KÜLTÜR

Geçmişten bugüne manuel (düz) vites kullanan araç şoförleri yeni nesil otomatik viteslere uyum sağlayamayacaklarını düşünerek otomatik vitesli araçlara yanaşmıyor. Bu da manuel vitesin üstünlüğünü korumasına sebep oluyor. Tabi bu alışkanlık ve kültür her milletten her ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Örneğin otomatik vitesin en çok kullanıldığı ülkelerin başında gelen Amerika Birleşik Devletleri’nde araç sürücüleri manuel vitesten deyim yerindeyse nefret ediyor. Ancak Türkiye’de eskiden süregelen bir alışkanlık olarak Manuel vites tercihi sorgulanmadan sürdürülüyor.

OTOMATİK VİTESİN KOLAY KULLANIMI

Manuel vitesten otomatik vitese geçenler ne kadar da kolaymış, keşke daha önce geçseydik gibi sözler söyleyip böyle bir rahatlığa geçmelerinin geciktiğinden dem vurabiliyor. Öte yandan manuel vites biraz daha zahmetli ve bir miktar yetenek gerektiriyor. Ancak trafiğin çok yoğun olduğu ve hızlı aktığı bölgelerde Otomatik vites çok büyük bir kolaylık sağlıyor.

OTOMATİK VİTES ARABA DAHA ÇOK MU YAKIYOR?

Eskiden beri duyduğumuz şekliyle “Otomatik vites araba daha ağır, daha çok yakıyor.” sözleri günümüz itibariyle gerçeği yansıtmıyor. Evet, geçmiş dönemde otomatik vites araçlar manuel vites araçlara oranla kilometreye vurulduğunda daha çok yakıt tüketiyordu. Bu da özellikle ülkemiz Türkiye gibi yakıtın çok çok pahalı olarak kullanıldığı ülkelerde otomatik vites kullanımının önünü kesiyordu. Ancak şimdi günümüzde otomatik vites teknolojisinin optimizasyonu ve gelişimi ile birlikte manuel vites araçlardan bile daha iyi yakıt performansı sunulması sayesinde işler tersine döndü. Artık otomatik vites araçlar manuel vites araçlardan daha az yakıyor.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı