Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Macbook Batarya Kullanımı – Macbook Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? İpuçları

Teknoloji

11 Ağustos 2018 Cumartesi 11:50:05

Macbook Batarya Kullanımı – Macbook Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? İpuçları

Macbook bilgisayarlar son dönemde artan dövizle birlikte fiyatı çok artan teknolojik aletler arasında yer alsa da alıcısı için halâ çok cazip. Ayrıca halihazırda MacBook kullananlar da Apple kalitesinden memnun kalıyor. Peki ama Macbook pil ömrü nasıl uzatılır? Macbook batarya ömrüne ilişkin bir kaç ipucuyla bunu başarabilirsiniz…

Her bilgisayar ve laptop gibi Apple Macbook’lar da uzun süreli kullanım ve geçen yılların ardından batarya ömürlerini bitirebiliyor, sık şarj olma gereksinimi yaşamaya başlayabiliyor. Ancak Apple kalitesi özellikle MacBook’lar da çok belirgin. Başlarda Macbook’unuzu bir kez şarj edip tüm gün boyu şarja takmadan kullanabiliyorsunuz. İşte zamanla oluşan bu deformasyon ve yanlışlarla 1 şarj 1 gün düzeni bozulabiliyor, bataryanızın ömrü kısalabiliyor.

Uzun süreli kullanım sonucu Macbook’unuzun şarj sorunu yaşaması halinde yanınızda ek bir batarya taşıyarak bu sorunu aşmanız olası. Ancak bu hem maliyetli hem de hantal bir çözümolacaktır. Macbook’unuzun düşen bu performansına karşın kullanım sırasında uygulayacağınız bir kaç ipucuyla pil ömrünü uzatabilmek mümkün. Bilgisayarınızı daha yüksek performanslı günlerinize geri çevirmek ve şarj problemine yapısal bir çözüm için Macbook Pil ömrü nasıl Uzatılır? Macbook Pil Ömrü Uzatma Rehberi oluşturduk. Şimdi akıllardaki sorulara cevaplar verelim…

MacBook Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Apple Macbook bilgisayarınıza macOS High Sierra işletim sisteminin sağladığı büyük kolaylık ve avantaj olan dahili enerji izleme ve sunduğu yönetim araçları ile ek pil ömrüne ulaşmak mümkün! Ayrıca Macbook pil ömrü uzatmak için Wi-fi bağlantısını ve Bluetooth’u kapatmak işe yarayacaktır. Bunların yanı sıra bulut programları (AirDrop, Dropbox vs…) kapatmak da etkili olacaktır.

Şimdi gelelim MacBook pil ömrünü uzatmak için diğer yapılması gerekenlere…

ENERJİ TASARRUFUNU AKTİF EDİN!

MacBook’unuzdan sistem seçeneklerine giriş yaparak “Enerji Modu” seçeneğini aktif edin. Bu bilgisayarınızı performans anlamında biraz geri götürse de enerji yani pil ömrü olarak ileriye götürecektir. Enerji tasarrufu moduna girdikten sonra burada Batarya seçeneğini seçmeli, ardından Power Nap’i aktif etmelisiniz. Bu bölümden ayrıca Macbook’un ekranın kapalı olduğunda ve uyku durumunda neler yapacağını da ayarlayabilirsiniz.

GÜNCELLEŞTİRMELERİ MUTLAKA EKSİKSİZ YAPIN.

MacBook değil tüm bilgisayar ve sistemlerde en güncel donanımları, yazılımları kullanmak işimize yarar. MacBook’umuzda da güncelleştirmeleri eksiksiz ve zamanında yaparsak pil ömrüne doping etkisi yapabiliriz. Macbook pil ömrü uzatmak için sistem güncelleştirmelerini vakit kaybetmeden yapmaya özen gösterin.

Sistem güncelleştirmeleri yapmak için Uygulama Mağazasına giriyoruz. Ardından burada yer alan “Güncelleştirmeleri otomatik olarak kontrol et ve yükle.” seçeneğini bularak başlıyoruz. Unutulmaması gereken bir bilgi: Power Nap, bataryanız full iken güncelleştirme yapmanıza olanak vermez*

BATARYAYI İZLEYİN, TEST EDİN.

MacBook bataryanızın gücünü, ömrünü bar üzerinden test edin. Gözünüzü barda tutarak 1 şarjın kaç saat gittiğini vs. tespit edin. Şarj barı menüsünde hangi uygulamaların ne kadar şarj yediğini de görebiliyoruz. Buradan bakarak şarjımızı hızlı tüketen uygulamaları kapatarak şarj süresini artırabiliriz.

ONLİNE VİDEO İZLEMEK VE ŞARJ İLİŞKİSİ

Youtube ve Netflix gibi platformlardan online videolar izlemek şarjınızı çabuk biterecektir. Çünkü bu platformlarda yer alan online videolar Wi-Fi bağlantınızın çokça zorlanmasına ve çalışmasına sebep olup bataryaya negatif etki yapacaktır. Ancak hiç video izlemeden de yapamayız. Bizim önerimiz online videoları biraz kısıtlayıp iPlayer ve Netflix’in Offline videolarına yönelmeniz…

MACBOOK FAN SICAKLIĞI 

Uzun süreli kullanım, aşırı kullanım gibi nedenlerden ötürü her bilgisayarda olduğu gibi MacBook’larda da ısınma sorunu yaşayabilirsiniz. Bu sıcaklığı dengede tutmak önemlidir. Macbook Fan Sıcaklığını sürekli kontrol altında tutmalısınız. Bunun için de CPU-ID tarzı programlarla sürekli sıcaklık değerlerini ölçümlemelisiniz.

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı