Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Letonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel

26 Temmuz 2018 Perşembe 19:06:14

Letonya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Letonya vizesi nasıl alınır? Letonya vize ücretleri ne kadar? Letonya vize başvuruları nereye yapılır, online başvuru yapabilir miyim? Letonya vize randevusu almak ve başvuru yapmak için rehberimize göz atabilirsiniz…

Letonya, Schengen üyesi ülkeler arasında yer almaktadır. Letonya, Bordo yani normal pasaportlardan vize istememektedir. Yeşil, Gri ve Siyah pasaportlara ise Letonya tarafından 90 gün süreyle sınırlı olmak üzere vize uygulanmamaktadır. Letonya vize türleri; Ticari, Turistik, Aile veya Arkadaş Ziyareti, Kültürel / Sportif Faaliyet veya Konferans, Letonya Vatandaşı Eşleri için Aile ve Arkadaş Ziyareti vizesidir. Letonya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlarinin amacına uygun olacak şekilde yukarıda sayılan vize türlerinden birini seçecek ve başvuru prosedürünü bu şekilde ilerleteceklerdir.

Letonya vize başvurusunun gerçekleştirilebilmesi amacıyla ilk olarak Letonya Konsolosluğu’ndan veya resmi makamlarca görevlendirilmiş, yetkilendirilmiş Letonya vize merkezlerinden randevu almanız gerekmektedir. Letonya vize işlemleri genellikle VFS Global üzerinden yapılmaktadır. VFS GLOBAL ile Letonya vize başvurunuzun her aşamasını, her işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Schengen üyesi bir ülke olan Letonya’ya vize alarak Schengen üyesi diğer ülkelere seyahat imkânı da kazanabilirsiniz. Ancak öncelikle size verilen vizeyle Letonya’ya giriş yapmalı buranın ardından diğer Schengen üyesi ülkelere giriş yapabilirsiniz. http://www.vfsglobal.com/Latvia/Turkey/ adresinden, Türkçe bir şekilde Letonya vize başvuru aşamalarını yerine getirebilirsiniz. Öncelikle sol tarafta yer alan kısa süreli vize türlerinden bir seçim yaparak, başvuru formunu eksiksiz ve tam bir şekilde doldurmalısınız. Letonya vize başvuru formlarına VFS Global’den edinebilirsiniz.

Letonya Vize Ücretleri – Letonya Schengen Vizesi İçin Ne Kadar Öderim?

Letonya Schengen vizesi 12 yaş ve üzeri için 60 Euro ücrete tâbidir. Öte yandan 6 ila 12 yaş arası bireyler ve anlaşmalı devletler için 35 euro ücret belirlenmiştir. 6 yaş altı ise herhangi bir ücret ödemeden Letonya vize başvurusu yapabilmektedir.
Letonya Vize başvuru merkezleri, Ankara, İstanbul – Harbiye, İstanbul – Altunizade, İzmir, Bursa, Gaziantep, Edirne, Antalya, Bodrum ve Trabzon’da yer almaktadır. VFS Global aracılığıyla Letonya vize başvuru sürecinizi başlangıçtan sonuçlanıncaya kadar takip edebilirsiniz. Randevunuzu online ortamdan VFS Global aracılığıyla alabilirsiniz. Evraklarınızı teslim ettikten sonra 10 ila 15 gün içerisinde sonuçlanacak vize başvurunuz sonrası sonucu da online ortamdan takip edebileceğiniz gibi Letonya konsolosluğunca tarafınıza e-mail veya SMS veya telefon yoluyla bildirim yapılacaktır.

Letonya Büyükelçiliği ve Letonya Konsolosluğunca vize başvuru hizmeti Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 10 ile 13.00 arasında verilmektedir. Başvuruyu bizzat Letonya’ya seyahat edecek yani vize isteyen kişinin yapması gerekmektedir. Başvurunuz sırasında Letonya vize başvuru formunun yanı sıra, Letonya gidiş – dönüş masraflarınızı nasıl karşılayacağınız bildirir belge, banka hesap bilgileri, telefon numaralarınız, Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi, 2 adet biyometrik fotoğraf ( Kişinin güncel fotoğrafı olması gerektiği için son 3 ayda çekilmiş olmak zorundadır.) istenebilir. Bu bilgi ve evrakları gereği gibi teslim ederseniz başarılı bir vize başvurusunda bulunmuş olursunuz. Eğer eksik ve yanlış bilgi ve evraklarla başvurursanız Letonya vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Çok dikkatli davranmalısınız. Normalde 10 ila 15 gün içerisinde sonuçlanan vize başvuruları bazı durumlarda 30 güne kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle Letonya seyahatinizi planladığınız tarihten 1 ay öncesinde mutlaka başvuru yapmanız önemle rica olunur. Aksi takdirde seyahat planınız bozulabilir, uçak biletiniz vb. harcamalarınız boşa gidebilir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı