Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Lazer Epilasyonu Nedir? Fiyatı, Zararları, Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Sağlık

9 Ağustos 2018 Perşembe 12:17:08

Lazer Epilasyonu Nedir? Fiyatı, Zararları, Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Özellikle kadınların ağda yerine tercih ettikleri büyük kolaylık olan lazer epilasyonu nedir? Lazer epilasyonunun fiyatı ne kadar? Lazer Epilasyonun zararları nelerdir, var mıdır? Lazer epilasyon yaptıracak kişiler nelere dikkat etmeli ve erkekler de lazer epilason yaptırabilir mi? Sizler için araştırdık…

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın günümüzde en pratik yolu artık ağda değil lazer epilasyon oldu. Lazer epilasyonu ile acısız bir şekilde istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmak mümkün. Öyle ki günümüzde artık sadece kadınlar değil erkekler de lazer epilsayonu yaptırıyor. Özellikle de futbolcular, sanatçılar tarafından tercih edilen bu yöntemle kıl köklerine ışın uygulanıyor ve bu tedavi sonucu kıl kökleri yok edilerek yakılıyor. Bu yazımızda lazer epilasyonun detaylarını, fiyatını ve zararlarını hazırladık. Ayrıca lazer epilasyonu yapmadan dikkat edilmesi gerekenleri de yazının devamında bulabilirsiniz.

Kadınlar lazer epilasyonuna neden başvurmaktadır? Neden ağdayla acılı ve zahmetli bir yol seçsinler ki? Vücutta sürekli çıkan istenmeyen tüyler yüzünden giyim kuşamlarını değiştirmek zorunda kalan kadınlar kaş, bacak, göğüs bölgesi, sakal başlangıç bölgeleri ve özel bölgelerde sürekli tüy aldırma işlemi yapmaktadırlar. Erkekler de göğüs, bacak ve sakal sınırlarında sürekli çıkan tüyler için tüy aldırma yoluna gitmektedir. İşte bu işlemlerin en basiti ve en kökten çözümü lazer epilasyon olmaktadır. Lazer epilasyon ile 1990’lı yıllardan bu yana kıl, tüy aldırma işlemi yapılmaktadır ancak ülkemizde teknolojik ve maddi yetersizlikler yüzünden bu teknolojinin henüz kısa bir geçmişi bulunuyor.

LAZER EPİLASYONU YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Lazer epilasyon yaptıracakların belli şeylere dikkat etmesi, bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmeleri için önemlidir. Bunlardan ilki en az 30 faktör güneş kremiyle vücudun kremlenmesidir. Lazer epilasyonu işlemi yapıldıktan sonra bu işlemin gerçekleştiği bacak, sakal vb. hangi bölge ise 24 saat boyunca suyla temas ettirilmemelidir! Aynı zamanda ağrı-sızı veya şişlik gibi olumsuz durumlarla karşılaşırsanız bu bölgeye buz tedavisi yapmalısınız. Ağrınız çok şiddetliyse ağrı kesici kullanabilirsiniz. Eğer epilasyon bölgesinde kabuklanma olduysa buna müdahale etmeyin, nemlendirici krem vs. sürmeyin, kabuklanmayı koruyun, sert bir müdahalede bulunmayın. Bunların yanı sıra lazer epilasyonu sonrası kızarma, ödem oluşması veya şişme gibi olağan belirtiler baş gösterebilir. Korkmayın, 1-2 gün içerisinde kendiliğinden geçecektir.

LAZER EPİLASYON FİYATLARI 

Ağda yerine Lazer Epilasyon yöntemini tercih edenler, istenmeyen tüylerinden ömür boyu kurtulabilmektedir. Ancak lazer epilasyon yaptıracakların kafasını lazer epilasyon fiyatları karıştırıyor. Ülkemizde epilasyon merkezlerince fiyatlar değişse de ortalama 1.000 – 2.000 TL arasında olmaktadır. Tabi ki lazer epilasyon uygulayacağınız bölgeler, yapılacak seanslar ve tercih ettiğiniz epilasyon merkezine göre bu fiyatlarda değişiklik gösterilebilir.

LAZER EPİLASYONUN ZARARLARI VAR MI? NELERDİR?

Lazer epilasyon ağdadan daha zahmetsiz ve acısız olmasına karşın her kolaylığın bir de zorluğu bulunur. Ancak lazer epilasyon için bir yan etkinin bulunmadığı uzmanlarca tespit edilmiştir. Lazer epilasyonun deriye işlemesi nedeniyle vücudun muhtelif bölgelerine zarar verebileceği düşünülse de bu lazer deriyi geçecek güçte olmadığından vücut organlarına bir zarar veremez. Ancak yine de bazı kötü lazer ışınları vücuda zarar verebilmektedir. Bu zarardan korunabilmek için en iyi epilasyon merkezlerini tercih etmeliyiz. Bir de talimatlara ve önerilere uyulmadığı takdirde vücutta kaşınma, sızlama ve yanma etkileri gösterebilir. Ancak lazer epilasyonun kısırlık, vücutta organların zarar görmesi gibi sorunlara yol açmadığı kesin olarak söylenebilir.

LAZER EPİLASYON YAŞ SINIRI VAR MI?

Lazer epilasyonu için ideal yaş 18’dir. Ancak ülkemizde de 15 yaş ve üzeri kişilere Lazer epilasyon işlemi yapılabilmektedir. Yine de 18 yaş ve üzeri kişilerin bu işleme tâbi tutulması önerilir. Genç bireylerde hormonal etkiler daha fazla olacağından lazer epilasyon seansları daha çok sayıda ve daha etkili olarak yapılmalıdır.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı