Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Kurban Eti Nasıl Saklanır? Kurban Bayramında Et Tüketimine Dikkat Edilmeli!

Genel

18 Ağustos 2018 Cumartesi 23:38:48

Kurban Eti Nasıl Saklanır? Kurban Bayramında Et Tüketimine Dikkat Edilmeli!

Malumunuz Kurban Bayramı’na kısa bir süre kaldı! Kurban Bayramının ilk günü olan 21 Ağustos Salı günü sabah Bayram Namazı kılındıktan sonra Kurbanlıklar kesilecek, Kurban ibadeti yerine getirilecek. Peki Kurban etleri nasıl saklanmalı? Kurban etini saklarken ve tüketirken nelere dikkat etmeliyiz? Bu soruların cevabını sizler için araştırdık…

Kurban Bayramı’nın gelişiyle birlikte Kurbanlıklar kesilecek ve kavurmalar tencereleri dolduracak. Kavurma başta olmak üzere birçok et yemeği masalarda yerini alacak. Kurban Bayramı tüm aileyle birlikte huzur ve mutlulukla kutlanacak. Peki uzun süre tüketmek zorunda kalacağımız etleri nasıl saklayabiliriz? Kilolarca et derin dondurucu ve buzdolaplarında saklanmayı bekliyor. Ancak uzmanlar doğru saklama yöntemlerine gidilmediğinde Kurban etlerinin kısa sürede kokmaya ve bozulmaya başladığını söylüyorlar.

Peki doğru et saklama yöntemi nedir? Kurban etleri nasıl saklanmalıdır? Şimdi bu soruları cevaplayalım. Kavurma ve diğer yemeklerden arta kalan etleri 14 derecenin altında bir soğuklukta depolamaya, hiç bekletmeden bırakmalısınız. Uzmanlardan kurban etinin saklanması konusunda yapılan yanlışlara yönelik dikkate alınması gereken önemli uyarılar geliyor! Bunlardan en önemlisi Kurban etinin, kurban kesildikten yaklaşık 5-6 saat sonra buzdolabına veya derin dondurucuya kaldırılmasıdır. Etin, kesim sıcaklığını bırakması için 5-6 saat beklenilmelidir. 5-6 saat beklenilmeden, kesimin hemen ardından üst üste şekilde büyük parçalar halinde etleri buzdolabına kaldırmak, etin bozulmasına ve kokmasına neden olur. Bunun nedeni buzdolabının soğukluğunun ete etki etmede zayıf kalacak olması ve etin iç kısımlarını soğutamayacak olmasıdır. Bu nedenle etin bozulup yenilmeyecek hale gelmemesi için 5-6 saat bekletme konusuna özen göstermelisiniz.

Etin saklanmadan önce geçirmesi gereken bir işlem de iyi olabilir. Kesimden hemen sonra ete bir su tutmak ve 1 saat bekletip doğramak ve bu doğranmış etleri paketlemek iyi olabilir. Ancak kesinlikle poşet ve leğen içerisinde buzdolabına, derin dondurucuya koyulmamalıdır! Çünkü özellikle poşet içerisinde buzdolabına konulan etler kısa sürede bozulacak ve yenmeyecek hale gelecektir.

ETİ ÇOK FAZLA ÇIKAR BIRAK YAPMAK BOZULMAYA NEDEN OLUR!

Kurban etleri uzun vadede kullanılmak için paketlenip buzdolaplarına yerleştiriliyor. Ancak çıkarılan paketlerin içerisinden etin birazını kullanıp geri kalanını tekrar buzdolabına bırakmak yani çıkar bırak yapmak etin bozulmasına neden olacaktır. Eğer eti kemikten ayırma, paketleme vb. konularda eksik olduğunuzu düşünüyorsanız bu hizmeti veren kasaplardan yardım almanız da fayda var. Aksi takdirde hem sağlığınızdan hem de kurban etlerinden olabilirsiniz.

DOLAPTAN ÇIKARILAN ET NASIL ÇÖZÜLÜR ?

Donmuş eti, dolaptan çıkarıp sobanın kalorifer peteğinin üstüne koymak ve bu yolla çözülmesini sağlamak sağlık için zararlıdır. Etin buzdolabında çözülmesi sağlanmalıdır. Dolaptan çıkarılan ete kuru ve temiz ellerle dokunulmalıdır. Ayrıca Çapraz bulaşmayı önlemek adına 2 kesme tahtası kullanmak da iyi olacaktır. Pişmiş eti 2 saatten fazla oda sıcaklığında bırakmayın. Bu önerileri dikkate almanızı öneriyoruz.

BAYRAMDA BESLENMEMİZE NASIL DİKKAT EDERİZ? 

Kurban Bayramında kavurmalar ve türlü türlü et yemekleri sofralarımızda olacak. Peki ama bu bayramı midemizi koruyarak, beslenmemize dikkat ederek nasıl geçirebiliriz? Özellikle akşam saatlerinde yenilen kırmızı et mideyi ve sindirim sistemini aşırı yoracağından reflü, gastrit gibi bir takım mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu nedenle et yemeklerini öğle vakitlerinde, metabolizmanın hızlı olduğu dakikalarda tüketmeye özen göstermeliyiz.

Öte yandan et tüketiminde aşırıya kaçmamamız gerektiğini hatırlatalım. Bir oturuşta hızlı hızlı kilolarca et yemek yerine az az ama sık sık yiyebiliriz. Yine de kolestrol ve guatr hastalarının protein alımlarına dikkat etmesi gerekiyor. Kırmızı et tüketiminin yanında her çeşit besinden, dengeli şekilde beslenmeyi de unutmayalım. Kavurmanın yanında salata, meyve ve diğer çeşitli sebzeleri de tüketmeyi unutmayalım. Etin yanında fazla ekmek tüketmekten kaçınmak, midenin aşırı yorulmasını önlemek adına sık sık ara öğünler yemek ve et tüketimine 150 ila 200 gr arasında bir sınır koymak önerilerimiz arasında. Bu önerilere uyarsanız Bayramda midenizi korumayı başarabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı