Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Kripto Paraya Yatırım Yapmalı Mıyım? Kripto Paraların Geleceği

Teknoloji

31 Temmuz 2018 Salı 15:45:16

Kripto Paraya Yatırım Yapmalı Mıyım? Kripto Paraların Geleceği

Son ayların gündemden düşmeyen para birimi Kripto paralarla ilgili ülkemizde de çalışmalar sürüyor. Blockchain teknolojisiyle birlikte kripto para birimleri de şu sıralar revaçta. En büyük kripto para birimi Bitcoin de ulusal ve uluslararası birçok piyasada kullanıma girmeyi başardı. Peki Kripto paraların geleceği var mı? Kripto paralara yatırım yapılır mı? Sizler için bu soruların yanıtını aradık.

kripto para, bitcoin, blockchain, sanal para

Son yıllarda büyük bir atılım gerçekleştirerek tüm ülkelerin ve uluslararası piyasaların gündemine girmeyi başaran kripto paralara yatırım yapılabilir mi? Son 5 yılda yatırımcısına çok büyük miktarlarda kazanç sağlayan Bitcoin gibi birçok kripto para birimi türemeye başladı. Bitcoin dışında en bilinen kripto paraları LiteCoin, Monero (XMR), Neo ve Ripple (XPR) olarak sayabiliriz. Peki Bitcoin trenini kaçıran yatırımcılar diğer kripto paralara yönelmekte acele etmelimi?

Bitcoin ve birçok kripto para günümüzde yoğun şekilde işlem görmeye başlamıştır. Ancak henüz ulusal ve uluslararası mevzuatlarda onlarca devletin sisteminde kendisine yer bulamamıştır. Yani anlayacağınız kripto paralarla ilgili düzenlemeler henüz birçok ülkede yoktur. Kripto paralar hukuki düzenlemeyle açıklığa kavuşturulmadığı için de yüksek riskli yatırımlar sınıfına sokulabilir. Bu nedenle kripto para yatırımları için ince eleyip sık dokumalısınız! Henüz 10 yıl önce adını bile bilmediğimiz Bitcoin için bugün 10.000-20.000 Dolar seviyeleri konuşuluyor. 2009-2010 senesinde 100-200 dolar Bitcoin yatırımı yapan bir kişi bugün 2 milyon dolara kadar kazanç sağlamış durumda. Bu fırsatları görüp de yatırım yapmamak kolay değil gibi gözükse de Bitcoin’e yatırım fırsatı şuan için yok gibi. Bu yüzden başka kripto para birimlerine yönelmeler oluyor. Her geçen gün farklı bir kripto para birimiyle karşılaşmamız da bu yüzden…

kripto para, bitcoin, blockchain, sanal para

TÜRKİYE’DE BİTCOİN VE DİĞER KRİPTO PARA ÇALIŞMALARI…

Ülkemizde şuana dek pek çok alanda olduğu gibi kripto para birimleriyle ilgili de elle tutulur bir çalışma yapılmadı. Bizim kripto para trenini kaçırdığımız bile neredeyse söylenebilir. Türk BTC dışında güvenilir ve sağlam kaynaklı bir kripto para trader’ı ülkemizde henüz yok. Bunların yanı sıra gelecek için elimizi çabuk tutarak hızla kripto para birimleriyle ilgili çalışmalar başlatmamız gerekiyor. İşte bu noktada çok kısa bir süre önce geçtiğimiz günlerde Güney Afrika’da BRICS zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sevindirici bir müjde geldi.

Blok zincir teknolojisiyle yükselen kripto para birimleri, aynı zamanda birçok ülkenin, devletin gündemine girmeyi başardı. Ülkemiz Türkiye’de de 1-2 gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Afrika’da katıldığı BRICS zirvesinde Çin ve Rusya devlet Başkanları ile yaptığı görüşmelerin ardından ülkeye dönüşünde yaptığı açıklamada kripto para düzenlemeleri için çalışmaların olduğu resmen açıklayarak heyecan yarattı. Türkiye, kripto para için Çin ve Rusya ile dev bir atması bekleniyor.

BUGÜN “RİSKLİ” OLARAK NİTELENDİRİLEN KRİPTO PARALARIN GELECEĞİ

Bugün birçok devletin tanımadığı ve pek çok piyasada adı geçmeyen kripto paralar gelecekte ülke paralarından daha değerli ve daha çok işlem gören para birimleri olarak karşımıza çıkacak. Bugün bazı piyasalarda kripto paraların kullanımda olması, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok bankanın kripto para transferi için izinler alması ve kripto paralar arası değişim yapmaya başlaması bunun sinyallerini veriyor. Gelecekte kripto paraların küresel piyasa ağlarına girerek, uluslararası ticaretin bile bu sanal para birimleri üzerinden sağlanabileceği konuşuluyor.

kripto para, bitcoin, blockchain, sanal para

Ulusal ve uluslarası kripto para düzenlemeleri, yatırımcısı için daha az risk ve daha çok kazanç anlamına geliyor. İşte bu nedenle gelecekte kripto para trendinin daha uygun, güvenilir ve kazançlı bir boyuta ulaşması öngörülüyor. Bitcoin’in zirveyi görmesinin ardından sert bir çakılma ile şuanda 9-10 bin dolar seviyelerinde işlem görmesine değinen ünlü milyarder Tim Draper, Bitcoin’in geleceği hakkında yaptığı bir açıklamada 2022 yılında 1 bitcoinin 250 bin dolar civarında değerleneceğini iddia etmişti! Bunlar ne kadar doğru tahminlerdir bilinmez ancak kripto para birimlerinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu su götürmez bir gerçek olarak kabul edebiliriz.

KRİPTO PARALAR ULUSAL PARA BİRİMLERİNİ YOK EDEBİLİR Mİ?

kralın diş ağrısı tiyatro oyunu

Gelecekte hem ulusal hem de uluslararası ticaret işlerinde ve hatta günlük hayatta kripto paralar kullanılarak, yerli ulusal para birimleri yok sayılabilir mi? Amerikan Doları, İngiliz Sterlini, Türk Lirası, Arabistan Dinarı, Bitcoin ve türevlerine boyun eğer mi? Bazı uzmanların iddiaları kripto paraların yakın gelecekte tüm ulusal para birimlerini yerle yeksan edeceğini ortaya koyuyor. Ünlü bilim adamı ve yatırımcı Thomas Frey, 2030’da tüm dünyada Borsa piyasalarını en çok etkileyecek şeyin Kripto paralar olduğunu söylüyor. Frey, gelecek 12 senede para birimleri içerisinde 4’te 1’lik payın kripto paralara ayrılacağını da ekliyor.

 

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Teknoloji

Yukarı