Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Kripto Para Birimlerinden Ripple Nedir? Ripple Nasıl Alınır?

Ekonomi

17 Ağustos 2018 Cuma 12:22:49

Kripto Para Birimlerinden Ripple Nedir? Ripple Nasıl Alınır?

Son dönemin popüler yatırım araçları haline gelen kripto para birimleri her geçen gün daha da çeşitleniyor ve artıyor. Kripto para birimlerinin en bilineni Bitcoin’in ardından alt coinler de türemeye başladı. Bunlardan biri de Ripple (XRP) oldu. Peki Ripple nedir? Ripple Nasıl Alınır? Ripple’a yatırım yapmalı mı? Sizler için araştırdık…

Son dönemde giderek yaygınlaşan bir yatırım aracı olan ve birçok devletin yasal düzenleme ile sahiplendiği blok zincir (blockhain) teknolojisi ve kripto paralar popülerliğini artırarak gelişmeye ve çeşitlenmeye devam ediyor. Ülkece kripto paralarla ilk tanışıklığımız Bitcoin sayesinde olmuştu. Bitcoin bir anda 20-30 bin dolarlar seviyesine kadar çıkmış, ardından hızlı bir düşüşle şu sıralar 8 ila 10 bin dolar seviyelerinde değerlenmişti. Şu sıralar insanlar yatırım yapabilecek yeni kripto para arayışına girdi. Bu nedenle son dönemde alt coin çeşitleri de arttı. İşte bunlardan biri de Ripple (XRP) oldu.

RİPPLE NEDİR? XRP RİPPLE YATIRIM YAPILIR MI?

İlk olarak şunu belirtelim ki Ripple ile XRP birbiriyle tamamen aynı şeyler değillerdir. XRP, Ripple Labs tarafından üretilen dijital kripto para birimine denilmekteyken Ripple, global ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmek adına oluşturulan bir protokolü sunan firmaya verilen isimdir. Anlaşılacağı üzere Ripple ile dünyanın birçok farklı bölgesine para transferi yapabilmek mümkün.

XRP ise bu protokolün kilit nesnesi, para birimi oluyor. Ripple protokolüyle XRP gönderimi yapabiliyoruz. Aynı zamanda Ripple merkezi bir para birimi olmadığından Ripple’ın kendi bünyesinde bolca XRP para bulunuyor. Bu da XRP para biriminin daha canlı ve daha uzun soluklu olarak “yatırım yapılabilir, güvenli” bir para birimi olmasını sağlıyor. Yani Ripple, XRP’nin kontrolünü elinde tutarak bu para birimiyle ilgili spekülasyonlara karşı parasını savunabiliyor.

RİPPLE NEDEN DAHA AVANTAJLI? ULUSLARARASI PARA TRANSFERLERİNDE RİPPLE

Geleneksel bankacılık anlayışıyla işlemler hepimiz yapıyoruz. Oğlumuza, kızımıza, arkadaşımıza, eşimize ve dostumuza her gün havale-eft yapabiliyoruz. İşlerimiz için yurt dışına veya yurt dışından para transferleri de gerçekleştirebiliyoruz. İşte tüm bu işlemler geleneksek bankacılıkta çok masraflı ve zahmetli. Hem uzun süren prosedürler, işlemler hem de büyük işlem ücretleri nedeniyle çok zahmetli şekilde gerçekleştirilen bu transfer işlemlerini Ripple ile çok daha hızlı, anlık ve ekonomik yapmak mümkün.

Ripple Protokolünde sunduğu 3 şeyle size çok daha iyi bir hizmet sunuyor. Aşağıda derinlemesine inceleyeceğimiz bu 3 çözüm yöntemi şunlar;

Dağıtılmış açık kaynak protokolü, Konsensus defteri, Dijital bir para birimi olarak XRP

Ripple Dağıtılmış açık kaynak protokolü ile kendi güvenliğini müşterilerinin yardımları ile sağlıyor. Hackerların girip Ripple sistemine zarar vermesinin de önünü kesen bu yöntemle herkes Ripple’in kaynak kodlarını görebiliyor ve bir hata olması karşısında kendisi  bir geliştirici olarak müdahale edebiliyor. Öte yandan Konsensus defteri de hesap işlemlerini tek bir defterde yapmaya imkan sağlıyor. Yani ekonomik anlamda kolaylık sunarak, çifte harcamaların da önüne geçiyor. Son olarak XRP para birimiyle Ripple protokolünde bir varlık olarak işlem görmesini sağlıyor.

RİPPLE NEREDEN SATIN ALINIR?

Ripple’a yatırım yapabileceğiniz birçok mecra mevcut. Kripto para borsalarında Ripple’da artık çokça işlem görmeye başlayan bir kripto para birimi. Bu nedenle daha önceki Bitcoin ve Ethereumlarınızı Ripple’a çevirmeniz de mümkün.

Şimdi gelelim Ripple’ı satın alabileceğiniz güvenilir platformlara: Binance, Bittrex, Kraken, Gatehub, Poloniex, Bitfinex platformlarından Ripple(XRP) satın alarak yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Ekonomi

Yukarı