Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Keçiboynuzu Pekmezinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Ev Yapımı Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi

Sağlık

1 Ağustos 2018 Çarşamba 23:31:33

Son Güncelleme: 01/08/2018 23:37:06

Keçiboynuzu Pekmezinin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Ev Yapımı Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi

Sağlıklı bir yaşam için her geçen gün farklı bir tarif kendisine yer buluyor. Ancak geçmişten günümüze değişmeyen Keçiboynuzu pekmezinin sağlığa çok sayıda faydası bulunuyor. Peki Keçiboynuzu pekmezini evde nasıl yaparız? Keçiboynuzu pekmezinin hangi hastalıklara faydası vardır? Keçiboynuzu pekmezinin özelliklerini, yapılışını ve faydalarını sizler için araştırdık…

Keçiboynu pekmezi, sağlığa büyük faydaları olan, doğal tarifle hazırlanabilen, aynı isimli meyveden üretilebilen yararlı bir gıdadır. Birçok hastalığa faydası bulunması karşısında çok fazla keçiboynuzu pekmezi içenlerin kilo problemiyle karşılaşması da mümkün gözükmektedir. Yine de doğru kullanımla birçok hastalığı yenmede Keçiboynuzu pekmezinin faydalarını görebilirsiniz. Bu yazımızda Keçiboynuzunun doğru kullanımla hangi hastalıkları def edebileceğini ve evde doğal tarifle nasıl yapılabileceğini öğreneceğiz…

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ NEDİR?

Keçiboynuzu pekmezi Anadolu’da Harnup pekmezi olarak da bilinmektedir. Aynı isimli meyveden üretilir. Bu meyve toprağa dikildikten sonra tam 15 sene boyunca hiç ürün vermez. Meyvelerin olgunlaşması için uzun bir süre gerekir. Sonunda keçiboynuzu pekmezi üretilecek kıvama geldiğinde de üretimi yapılır. Meyvenin renginin koyuluğu olgunlaşmasıyla doğ ru orantılıdır, bu da keçiboynuzu pekmezinin kalitesini artıracaktır. Topraktan yeşil renkte toplanan keçiboynuzu meyvesi daha sonra kahverengiye evrilir. Tezgahta bir keçiboynuzunun olgunlaşmış olup olmadığını yüzeyinin parlaklığından anlayabiliyoruz.

istanbullu gelin özcan denizin partneri belli oldu

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu meyvesinden üretilir. Besin değeri çok çok yüksek olan Keçiboynuzu meyvesinin keçiboynuzu pekmezi şekline çevrilmesi kalorisini de artırır. Keçiboynuzu pekmezinin içerisinde bol miktarda A, B, B2, B3 ve D vitaminleri ile her insanın çok çok ihtiyaç duyduğu potasyum, magnezyum, demir, fosfor, çinko ve demir gibi mineraller bulunmaktadır. Bu vitamin ve minerallerin eksikliği birçok hastalığa neden olur. Buradan çıkan sonuç Keçiboynuzu pekmezinin bu hastalıkların önüne geçtiğidir.

Keçiboynuzu Pekmezi ilk olarak şeker hastalarının dikkatle yaklaşması gereken bir besindir. Şeker hastalarının çok fazla tüketmesi önerilmez. Ancak diğer herkes için tam bir şifa besinidir. Bebeklere küçük miktarda, çocuklara, hamile anne adaylarına ve emziren annelere güç içerisinde ihtiyaçları olan besin değerlerini alabilmeleri için Keçiboynuzu pekmezi önerilmektedir. Yetişkin erkeklerde Keçiboynuzu pekmezi kısırlığın önüne geçebilmektedir. Kısırlık varsa bunun çözümünde de keçiboynuzu pekmezi önerilir. Keçiboynuzu pekmezinin diğer bir faydası da akciğer kanserini %90 oranında engellemesidir! Kabız ve aşırı ishal durumlarında da dengeleyici özellik gösteren Keçiboynuzu pekmezi sindirim sistemini rahatlatır.

KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ NASIL YAPILIR? EV YAPIMI KEÇİBOYNUZU PEKMEZİ

Keçiboynuzu pekmezi yapımı çok çok kolaydır. Evde keçiboynuzu pekmezi üretmek için yapmanız gereken şeyler; Keçiboynuzu meyvesini temin edip, su ve şekeri yanınızda bulundurmak. Şimdi bu malzemeleri toparladıktan sonra satın aldığımız keçiboynuzunu iyice yıkayıp temizliyoruz. Ardından sert yapıda olan keçiboynuzlarını yumuşaması için 1 saat kadar kaynamış su da bırakıyoruz. Ardından bir tülbent yardımıyla bu keçiboynuzlarını püre haline getirmeliyiz. Keçiboynuzu kadar şekeri ilave ederek, pürenin üzerine limon suyu da ilave edebiliriz. Şekeri ve opsiyonel olarak limon suyunu kattıktan sonra bu karışımı da 30 dakika boyunca kaynatıyoruz. Ardından kıvamına geldiğinde kavanozlara koyularak saklanır.

Keçiboynuzu pekmezini cam kavanozlarda ve serin yerde saklamalıyız. Aksi takdirde bozulmasa bile pekmezin şekerlenmesi söz konusu olabilir.

  [toc]

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı