Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Kas Yapmak İsteyenlerin Mutlaka Tüketmesi Gereken 7 Besin

Sağlık

8 Ağustos 2018 Çarşamba 17:09:04

Kas Yapmak İsteyenlerin Mutlaka Tüketmesi Gereken 7 Besin

Özellikle yaz aylarında hem kadınlar hem de erkekler fit ve sağlam bir vücuda sahip olmak ister. Bunun için de spor salonları dolup taşıyor. Ancak kas yapmak, vücudu sıkılaştırmak sadece düzenli egzersiz ve sporla mümkün olmaz. Bunların yanı sıra sağlıklı beslenme ve kas gelişimini hızlandıran besinler de tüketilmelidir. Peki Kas yapmak isteyenler için mutlaka tüketilmesi gereken 7 besin nedir? Sizler için araştırdık…

Hemen hemen herkes fit ve sıkı bir vücuda sahip olmanın hayallerini kuruyor! Bunu sağlamanın tek yolu düzenli egzersiz ve spor yapmak değil! Bunda baştan anlaşalım! Spor yapmak elbette kas gelişimi ve fit bir vücut için çok önemli ancak bunu yapmak için en az onun kadar hatta spor yapmaktan daha fazla önemli olan şey beslenmedir. Spor yaparken aynı zamanda beslenmemize de dikkat etmeli, kas yapımına yardımcı besinler tüketmeliyiz. Peki nedir bu kas gelişimini hızlandıran besinler? Bu listede size kas yapımını hızlandıran çok sağlıklı 7 yiyeceği tanıtacağız.

KAS YAPMAK İSTEYENLERİN MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKEN 7 BESİN

  • İlk sıraya klasik bir şekilde meyve ve sebzeleri koyuyoruz. Sağlıklı ve organik meyve ve sebzeler her diyet ve sağlıklı beslenme listesinde kendisine yer bulmaktadır. Biz de kas yapımını hızlandıran yiyecekler listemizin ilk sırasına bu besinleri koyuyoruz. Meyve ve sebzelerin içerisindeki lifler, vitaminler, mineraller ve vücudun ihtiyacı olan su sağlıklı kas yapımı için olumlu etki yapmaktadır.
  • Az yağlı süt ve süt ürünleri yüksek oranda protein ve karbonhidrat ile D vitamini içermektedir. Eğer vücudunuzun laktoza alerjisi bulunuyorsa süt yerine yoğurt ve türevlerini tüketebilirsiniz. Ayrıca bu besinlerde potasyum ve kalsiyum da bulunmaktadır. Vücudunuza sporla birlikte yapıcı etkileri bulunan süt ve süt ürünlerini lütfen atlamayın!
  • Et de tüketmeliyiz. Ama tüketeceğimiz bu et yağsız olmalı. Yağsız ette yüksek oranda protein, demir ve amino asit kaynakları bulunduğundan kas gelişimini tetikler. Hızlı kas gelişimi isteyenlerin 1 numaralı tercihi yağsız ettir.
  • Her sporcunun bildiği gibi tavuk ürünleri olmazsa olmazımız! Ama tavuk etinin siyahını tercih etmemiz bize %25 oranında daha büyük katkı sağlar! Çünkü siyah etli tavukta beyaz etli tavuktan %25 daha fazla demir ve 3 kat daha fazla çinko mevcuttur. Bu nedenle siyah etli tavuğun da kas gelişiminde önemli yeri bulunmaktadır.
  • Sıra geldi yumurtaya… Her gün sahanda ve tavada olarak tükettiğimiz yumurtanın vücudumuza kattığı protein oranının yarısı sarısında bulunuyor! Bu yüzden hem beyazı hem de sarısıyla yumurta tüketimine önem vermeliyiz. Ayrıca yumurtanın gözler için de faydası olduğu tıbbi olarak kanıtlanmış bir gerçek.
  • Kuruyemişlerden fındık, fıstık ve cevizler de ara öğünlerde tüketebileceğimiz en iyi protein kaynaklarımız. Bu besinlerde vitamin, lif ve antioksidanlar bol miktarda bulunduğundan sağlıklı yağlarla birlikte vücuda doping etkisi yapmaktalar.
  • Fasulye ve tam tahıllı yiyecekler de vücudun enerjisi ve karbonhidrat alımı için büyük önem taşıyor! Özellikle aynı zamanda spor yapacağımız için vücudun ihtiyacı olan bu enerjiyi alabilmek çok önemli!

BESİN VE SPORDA ZAMANLAMA 

Kas yapımı için hem sporu hem de düzenli bir beslenmeyi senkronize şekilde sağlamalıyız! İlk olarak ağır bir antrenmanı tamamlayabilmek için çok iyi beslenmemiz gerekiyor. Spor sonrası vücudun toparlanması için de beslenmenin büyük önemi oluyor. Bu nedenle gün içinde ve gün boyunca yukarıda sayılan besinlerden tüketerek kas yapımını hızlandırma ve sağlıklı beslenmeye özen göstermeliyiz. Ayrıca yukarıda verdiğimiz besinler sağlıklı yağlar içerdiğinden yağ sorununuz da olmayacaktır.

 

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı