Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Karanfil Nedir? Nasıl Tüketilir? Karanfilin Sağlığa Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Sağlık

2 Ağustos 2018 Perşembe 19:02:29

Karanfil Nedir? Nasıl Tüketilir? Karanfilin Sağlığa Yararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Baharat olarak mutfaklarımızda yeri hiç boş olmayan Karanfil nedir? Karanfil nasıl baharat haline gelir? Karanfilin sağlığa yararları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir? Karanfilin zararları, yan etkileri var mıdır, nelerdir? Bu yazımızda sofralarımızdan hiç eksik etmememiz gereken bir baharatı, Karanfili tanıyacağız. Karanfil hakkında her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz…

Karanfil nedir? İlk olarak bu sorunun cevabını verelim. Menşei Endonezya olan karanfil çiçeği ve baharatının tüm dünya mutfaklarında yeri vardır. Karanfil baharatının üretildiği ağacın adı Syzygium aromaticum’dur. Mutfakta keskin ve hoş kokusuyla yer alan karanfil baharatı, tomurcuklu bir yapıdadır.

Peki karanfilin faydaları nelerdir? Öncelikle karanfil birçok hastalığın önlenmesinde, ağrıların dinmesinde etkilidir. Diş ağrısı, ağız kokusu gibi sorunları bitirir. Dişiniz ağrıyorsa ve ağzınızda kötü bir koku oluşuyor, ne yapsanız da geçmiyorsa doğal bir yöntem olarak karanfil baharatını kullanabilirsiniz. Bu tür sağlık problemlerinin tedavisinde kullanıldığı gibi yemeklerde de kullanılır. Yemeklerde çok hoş bir tat oluşturan karanfil, bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Öte yandan karanfil çayı da boğazı rahatlatır, boğaz enfeksiyonunu geçirir.

Karanfilin içerisinde ne vardır? Karanfilde bol miktarda A, B6, E ve K vitamini bulunmaktadır. Bu vitaminlerin yanı sıra Omega 3 ve Omega 6 enzimlerini de içerir. Küçük yaştaki çocukların hafıza gelişimine katkısı büyüktür.

KARANFİL SOFRADA NERELERDE KULLANILABİLİR? 

Hoş ve keskin kokusuyla bilinen karanfilin ağız hastalıkları ve ağız kokusu için tedavi yolu olduğunu yukarıda belirtmiştik. Peki ağız kokusu için karanfili nasıl tüketmeliyiz? Karanfili, doğrudan ağzımıza atarak ya da suyla birlikte atarak veya da suyla birlikte demleyip içerek tüketebiliriz. Veyahut tüm bunların dışında yemeklerimize belli oranda karanfil katarak hem yemeklerimizi tatlandırabilir hem de şifa niyetine bu yolla vücudumuza karanfil alabiliriz.

Karanfilin son yıllarda piyasada karanfil yağı olarak satışa sunulmuş yağları da mevcuttur. Karanfil yağları alternatif tıpta kullanılan şifalı yöntemlerden biridir.

KARANFİLİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Diş ağrılarına çözüm bulunamayan antik çağlarda bu ağrıyı dindirebilmek için karanfil tüketilirmiş. Diş ağrınız varsa karanfil tüketmelisiniz. Karanfil, diş ağrılarını geçirir. Ayrıca çürük dişlerin veya farklı bir şeyin neden olduğu ağız kokularından rahatsız mısınız? Fısfıs İsmail gibi fısfıs kullanmaya gerek yok! Atın bir karanfil ve ağzınızı ferahlığa kavuşturun.

Diş ve ağız sorunlarına iyi gelen karanfil bunlara ek olarak:

 • Karanfil tozu ile birlikte kullanıldığında Baş ağrısı ve Sinüzitlere iyi gelir.
 • Özellikle Ramazan ayında sindirim sistemini rahatlatır, mideyi korur.
 • Açık yaraların kabuklaşmasına, iyileşmesine yardımcı olur. (Antiseptik özelliği bulunur.)
 • Kan Şekerinizi dengeler.
 • Cilt kanseri başta olmak üzere kanser hastalıklarına yakalanma riskinizi en aza indirir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur, yağ yakımınızı kolaylaştırır.

KARANFİLİN ZARARI VAR MIDIR?

Bunca faydası bulunan karanfilin öte yandan zararları da mevcuttur. Bu zararları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Alerjisi olanlarda sivilce, kabarcık gibi etkileri görülebilir.
 • Çok fazla tüketilmemelidir!
 • Doğrudan yüze temas etmesi önlenmelidir. Aksi takdirde Karanfil yüzünüze zarar verebilir.
 • Çocuk yaşlarda karanfil yağının doğrudan tüketilmesi doğru değildir! Yemeklerde kullanılabilir.
 • Aşırı karanfil tüketimi kanı seyreltir.
 • Ameliyata girecek hastaların karanfil tüketmesi önerilmez!
 •  Sigara tiryakilerinin karanfil tüketmesi önerilmez!
 • Aşırı karanfil tüketimi iktidarsızlığa yol açabilir.

Saydığımız, bilinen zararları bunlardır. Lütfen karanfil tüketmeden önce yukarıda saydığımız faydalar ve zararlara dikkatlice göz gezdirin.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı