Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Karadeniz’in İncisi Amasra Nasıl Bir Yer? Amasra Tarihi ve Güzellikleri

Bilgi

23 Ağustos 2018 Perşembe 23:36:36

Karadeniz’in İncisi Amasra Nasıl Bir Yer? Amasra Tarihi ve Güzellikleri

Batı Karadeniz’de yer alan Bartın ilinin bir ilçesi olan Amasra, güzellikleriyle ülkemizin en ferah, en canlı yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki Amasra nasıl bir yer? Amasra’nın tarihi, büyüleyici güzellikleri neler? Amasra’ya gittiğimizde nereleri gezmeliyiz? Amasra ile ilgili her şeyi sizler için hazırladık…

Eşsiz doğası, fırtınalı Karadeniz’in hırçın suları, doğal koyları ve adeta denizle iç içe olağanüstü görünüme sahip kayalıkları ile saklı bir cenneti andıran Amasra, Batı Karadeniz’in sakin ili Bartın’ın bir ilçesidir. Tarihte İstanbul’dan yola çıkan gemilerin, yakalandıkları ilk fırtınada uğradıkları en güvenli liman olan Amasra’da çok zengin bir tarih ve kültür yatmaktadır.

Tarihin hangi döneminde bir yerleşim yeri olarak meydana geldiği bilinemeyen Amasra’da Yunanlıların, Karadeniz’e gönderdikleri ticaret kervanlarını ve Pontus Rum’da yer alan kolonilerini korumak için askeri birliklerini konuşlandırdıkları biliniyor. Tarih dönemlerinde birçok farklı isimle anılan Amasra’nın ilk ismi Sesamos’tur. Ardından da Amastris adını almıştır. Hem ticaret hem de askeri anlamda çok önemli bir konumda yer alan Amasra kenti birçok uygarlığın istilasına da uğramıştır. Bu uygarlıklar arasında Fenikeliler, Hititliler, Lidyalılar, Persliler, Pontuslar ve Roma ile Ceneviz uygarlıkları da mevcuttur. En son Fatih Sultan Mehmet’in fethine mazhar olan Amasra, Osmanlı İmparatorluğu’nun gözde şehirlerinden biri olmuştur. Ticari ve askeri jeopolitik konumuyla geçmişten bugüne dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Amasra, buğday ve madenlerin Anadolu ile Avrupa arasında geçişine merkez olmuştur.  Ayrıca geçmişte de günümüzde de balıkçılık, Amasra’nın en büyük ekonomik etkinliği olarak göze çarpıyor.

Günümüzde Amasra, Türkiye’de en çok ziyaret edilen yerler arasına girmeyi başarmıştır. Önceleri pek bilinmeyen güzelliğinin dilden dile aktarılması ve tanıtımı ile maviyle yeşilin buluştuğu nadir bölgelerden biri olduğu ortaya çıkan Amasra, bugün şirin bir sahil kasabası olmaktan çok daha fazlasını ifade etmeyi başarmıştır. Akdeniz bölgemiz kadar olamasa da bugün Amasra da bir turizm beldesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

AMASRA’NIN TARİHİ GÜZELLİKLERİ – NERELERİ GEZMELİYİZ?

Amasra’ya gittiğimizde Kuş Kayası Anıtı’nı mutlaka görmeliyiz. Amasra’nın girişinde yer alan ve adeta kenti ziyarete gelenleri karşılayan bu yapıt M.S 41 ile 54 yılları arasında dönemin Amasra Valisi Gaius Aguilla tarafından yaptırılmıştır. Anıt, bir Kral heykeliyle Roma Hakimiyet Kartalının yan yana getirilerek düz bir kaya üzerinde yerleştirilmesiyle kabartma şeklinde oluşturulmuştur. Anıtın kitabesinde “Devletlerarası barışın ve huzurun anısına İmparator elçisi Aguilla tarafından yaptırıldı.” yazmaktadır.

Amasra’da ikinci adresimiz Amasra Kalesi olmalıdır. Bizans, Ceneviz ve Osmanlı himayesinde birçok kez elden geçirilen Amasra Kalesi küçük yarımadanın üzerine kurulu bir düzene sahiptir. Günümüzde sadece kalıntılarıyla varlığını sürdüren Amasra Kalesi’nin geçmişten bu güne pek bir varlığı mevcut kalamamıştır.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Bilgi

Yukarı