Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Karada Yaşamayı Uğursuzluk Sayan Kabile: BADJAOLAR

Genel

5 Ağustos 2018 Pazar 15:35:23

Karada Yaşamayı Uğursuzluk Sayan Kabile: BADJAOLAR

Afrika’da birçok kabile farklı yaşam tarzları ve özellikleriyle dikkat çekmeyi başarıyor. Bu yazımızda Filipinler’in güneyinde bir bölgede yaşayan Bajdaolar’ı inceledik. Badjaolar’ın en farklı özellikleri kara parçası üzerine yerleşim alanı kurmamaları ve karada yaşamanın uğursuz getirdiğine inanmaları…

Hepimiz değişik özellikleriyle ön plana çıkan birçok kabileyi biliyoruz. Bugün bu videomuza konu olan Badjaolar kabilesinin dikkat çekici özelliği ise karada yaşamayı uğursuzluk işareti olarak görerek evlerini deniz üzerine inşa etmeleri… Normalde insanoğlu “Ayağım yere sağlam bassın.” Der ve kendisini güvende sayabilmek için toprağı hissetmek ister. Ancak Badjaolar bunun tam tersini düşünüyor. Karada yaşamayı uğursuz gören bu kavim evlerini denizin üstünde inşa ederek atalarından gördüklerini yaşatıyorlar. Bu inanışı devlet bile kırabilmiş değil.

Filipinler’in başkenti Manila’dan uçak yolculuğuyla yaklaşık 2-3 saat süren Mindenao adasının Zanbuanga şehri büyük bir kültürel farklılık sunuyor. İşte bu zenginliğin bir parçası olan Badjaolar kavmi suların üstünde kurdukları mahallelerle kendilerine deniz üstünde tahtadan evlerle kurulu bir dünya yaratmışlar. O kadar fakirler ki tahta bulamadıkları için kapatamadıkları yerleri tenekeyle doldurma yoluna gitmişler. Evlerin büyük çoğunluğun çatısı tenekeden. Deniz üstünde kazıklarla yükseltilmiş evler bu sayede dalgadan da etkilenmiyor.

Evlerin tamamı tahta kazıkların üstünde. Evlerinde içme suları ve elektrikleri olmayan Badjao kabilesinin beyaz eşya derdi de yok. Moderniteyi ve teknolojiyi ellerinin tersiyle iten Badjaolar’ın temizlik gibi bir derdi de yok. Tuvalet, her ev de bulunmasına karşın bizim bildiğimiz gibi bir belediyecilik anlayışları olmadığından bu tuvalet doğrudan denize boşalıyor. Deniz hayal edebileceğiniz gibi çok çok kirli. Evler arasında telefon hattı yerine çamaşır hattı kurulmuş. Evleri çamaşır iplerinin peşi sıra takip edebilirsiniz. Karadan hoşlanmayan ve Kara yaşamını uğursuzluk kötü sayan Badjaoların masmavi dünyasında en büyük geçim kaynakları da tahmin edebileceğiniz gibi balıkçılık. Her evin altında mutlaka bir kano bulunduruluyor balıkçılık için. Biz modern insan nasıl aracını garaja park ediyorsa onlar da kanolarını evlerinin altındaki deniz seviyesiyle taban arasındaki kısma park ediyorlar. Dünya’nın bilgisayar çağını kapatıp uzay çağına geçeceği günümüzde onlar halen basit kanolarla balıkçılık yaparak hayatlarını idame ettiriyorlar. Balıkçılık dışında deniz yosunları yetiştiriciliği de yapılıyor.

GEÇİM KAYNAKLARI BALIKÇILIK VE YOSUNCULUK

Tarımı bile deniz üstünde yapıyorlar diyebileceğimiz Badjaolar’ın en büyük avantajı bulundukları bölge ikliminin yaz – kış elverişli olması ve yaşamı zorlaştırmaması. Giydikleri kıyafetlerden, evlerindeki sınırlı sayıda eşyadan ve temizlik anlayışlardan anlayacağınız üzere çok fakir ve hayat standartları çok düşük olan bu insanlar Filipinler’in ekvatoral ikliminden kaynaklanan sıcaklık sayesinde soğuğa karşı dayanıksız evlerine rağmen yaşama tutunmayı başarıyor.

Öte yandan son yıllarda Badjaoların görmezden gelinmesine de son verilmeye başlanmış. Filipinler Devleti, Badjaolar için ahşaptan daha dayanıklı evler yapmaya, evlerine elektrik getirmeye karar vermiş. Bu kabilenin hayat standartları biraz olsun yükseltmeye çalışılmış. Badjao çocukları da kısa süre önce okulla tanışmışlar. Yine de teknolojiye yabancılıkları onları sistemin dışında tutuyor. Geçmişte atalarından böyle bir hayat tarzı gören Badjaolar’ın devlet desteğini artırmadığı sürece çok daha uzun yıllar bu sefaletle yaşayacağı öngörülüyor.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Genel

Yukarı