Bizimle iletişime geç
Bilgi HanEvi

Bilgi HanEvi

Kanserojen Madde içeren Ürünler Neler? Hangi Ürünlerde Kanserojen Maddeler var?

Sağlık

4 Eylül 2018 Salı 14:22:11

Kanserojen Madde içeren Ürünler Neler? Hangi Ürünlerde Kanserojen Maddeler var?

Bugün gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte kanserojen maddelerde bizi daha çok tehdit etmeye başladı. Çocuk oyuncaklarından gıda maddelerine birçok üründe kanserojen maddeye rastlanıyor. Peki en bilinen kanserojen madde içeren ürünler hangileri? Hangi ürünlerde kanserojen maddelere rastlanıyor? Sizler için araştırdık…

Eminim birçok kişi gazete, televizyon ve diğer mecralarda kanserojen madde içeren ürün haberlerine rast gelmiştir. Elbette kanser hastalığına neden olan bu kanserojen maddelerin hangi ürünlerde yer aldığını öğrenmek ve bu ürünlerden, eşyalardan uzak durmak istiyoruz. Bu ürünler eşyalar, gıda, besin maddeleri, oyuncaklar, teknolojik aletler vb. her türlü şey olabilir. Kanserojen maddeler içeren bu ürünlerin neler olduğunu bu yazımızda inceledik.

Kanserojen ürünlere maruz kalmanız kanser riskinizi artırır ve kansere yakalanmanıza neden olabilir. O yüzden bu yazımızda yer verdiğimiz “Kanserojen madde içeren şeylerden” mutlaka uzak durmalısınız. Günlük hayatınızda bu tür maddelerden, eşyalardan uzak durarak kanser riskinin büyük oranda azalmasını sağlayabilirsiniz. Peki Kanserojen madde içeren ürünler nelerdir?

EN ÇOK KANSER RİSKİ BULUNDURAN KANSEROJEN MADDELER

1 – Tütün

Sigara, kanser riskini artırır. Bu aktif içicilikte olduğu gibi pasif içici konumundaysanız da belli oranda etki eder. Sigaranın içeriğinde bulunan tütün ve zehirli kimyasallar kanser hastalığına yakalanma riskinizi artırır. Tütünün içeriğindeki 70’den fazla kimyasal madde kanserin yanı sıra DNA yapınızın bozulmasına da yol açabilir.

Tütün kullanımı sigarayla olabildiği gibi “çiğneme” ile de olabiliyor. Ancak tütün çiğnemek de kanser hastalığının oluşmasında etkili olabiliyor. Bu nedenle günlük hayatta tütünden olabildiğince uzak durmaya çalışmalıyız. Sigara içmiyorsak içenlerin yanından uzaklaşmalı, içiyorsak bırakmalıyız.

2 – Radon Gazı 

Doğada az miktarlarda bulunan Radon Gazını doğrudan teneffüs edip bir mekanda içimize çekmek mecburiyetinde kalırsak akciğer çeperlerimiz başta olmak üzere tüm vücudumuza zarar verebiliriz. Akciğer kanserinin başlıca sebebi Sigara iken ikincil sebebi bu Radon gazıdır. Bu nedenle Radon gazı miktarının yüksek olduğu yerlerden uzak durmalıyız. Eğer havada değişik koku ve türde gazların olduğundan evimizde, kafede, özel işletmelerde vs. şüpheleniyor isek özel testlerle buralarda radon gazı miktarını tespit ettirmeliyiz.

3 – Asbest 

Asbestin genel kullanım alanı araçlarda belli ürünleri güçlendirme ve sağlamlaştırmadır. İçeriğindeki güçlü lif yapısıyla birçok alanda kullanılan Asbest, içinize çekmeniz veya daha da kötüsü tüketmeniz halinde akciğerlerinize dolarak kanserojen etki yapar. Asbest’in insanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan testlerinde kanserojen etkisinin bulunduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. İşiniz gereği, atölyede veya fabrikada Asbest ile haşır neşir oluyorsanız mutlaka koruyucu maske kullanmanız gerekemektedir.

4-  Ultraviyole Işınlar

Cilt tarafından emilen ve saklanan Ultraviyole Işınlar hücre yapısına büyük oranda zarar vermektedir. Bu nedenle cilt sorunlarına ve hatta cilt kanserine neden olan ultraviyole ışınlarda da kansorejen etkinin bulunduğu yapılan çalışmalar sonucu kesinlik kazanmıştır. İklim değişikliği, küresel ısınma vb. sorunlar nedeniyle daha da fazla etki yapan ultraviyole ışınlara karşı uygun güneş kremleri ve şapka-gözlük gibi ekipmanlar kullanmakta fayda var. Öte yandan kadınların bronzlaşmak için kullandığı solaryum makinelerinden, salonlarından da uzak durmak gerektiğini hatırlatalım.

5 – Alkol 

Alkol tüketimi vücutta başta akciğerler olmak üzere birçok tahribata yol açarak kanser riskini artırır. Bu nedenle alkol tüketimini belirli seviyelerde yapmak çok önemli. Aşırı alkol tüketimi kanser hastalığına yakalanma riskini artıracağından günde 1 veya 2 bardaktan fazla tüketmenin sağlığa büyük zararı bulunmaktadır.

Bu 5 kanserojen ürünün yanı sıra hava kirliliği, motor egzozlarından çıkan zehirli gazlar, işlenmiş etler de Kansorejen etkiye sahiptir. Bu ürünlere karşı dikkatli olmamız ve kansere yakalanma riskimizi en aza indirgememiz gerekmektedir.

Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha fazla Sağlık

Yukarı